Reklama
Řidičův chleba

Umýt, přezout, natřít silikonem, vyměnit gumičky stěračů,... 10 rad, jak připravit auto na zimu

Zahřívání vozu před jízdou na volnoběh je proti předpisům a ničí pohonnou jednotku
Zdroj: ProfiAuto

Na podzim vyžaduje auto zvláštní péči. Kdo ji zanedbá, tomu se může přicházející zimní sezóna pěkně prodražit. Následujících 10 doporučení pomůže řidičům s přípravou auta na období, které je pro vůz nejnáročnější. Zvlášť pro ten, který nestojí v teplé garáži.

Výměna pneumatik
Zimní pneumatiky jsou měkčí než ty, které používáme v létě. Díky tomu lépe přilnou k asfaltu na sněhu a ledu. Zimní pneumatiky by měly mít hloubku vzorku minimálně 4 mm.

Kontrola baterie
Před příchodem zimy by si měli řidiči nechat zkontrolovat baterii a nabíjecí systém. Pokud mají potřebné vybavení a cítí se dostatečně zruční, pak mohou tuto kontrolu provést sami. Když se na to necítí, je vhodné navštívit autoservis, kde jim vše zkontrolují. Pokud nic nepodcení, nebudou muset provádět například výměnu baterie za hustého sněžení při – 10 °C.

Kontrola motorového oleje
Pokud řidič svoje auto svěří do rukou odborníků, pak by měl požadovat i kontrolu motorového oleje. Olej není potřeba vyměňovat jen kvůli zimě. Pokud hladina oleje částečně klesla, je dobré se zamyslet nad tím, zda řidič má olej se správnou viskozitou. Hustota oleje totiž závisí na teplotě.

Chladicí kapalina
Pokud doléváte do chladicího okruhu demineralizovanou vodu z důvodu netěsnosti, pak myslete na to, že tímto způsobem měníte koncentraci chladicí kapaliny. Kvůli tomu klesá její schopnost odolávat zamrzání. Pro tyto případy si nechte zkontrolovat teplotu zamrzání chladicí kapaliny pomocí hustoměru, který mají prakticky v každém autoservisu, nebo si ho můžete pořídit.

Použijte správnou ostřikovací směs
Většina řidičů kapalinu vymění, ale nestihne to včas. S výměnou kapaliny do ostřikovačů je dobré začít už na podzim. Pokud v nádrži zůstala nějaká letní kapalina, je nejlepší do ní přidat koncentrát a poté nádrž doplnit pouze dobrou zimní kapalinou. Neměli by zapomenout několikrát použít sprinkler k propláchnutí potrubí a trysek vlažnou tekutinou.
Reklama

Neopomeňte ani zdánlivé drobnosti

Vyměňte gumičky stěračů
Banalita, která je otázkou pár stokorun. Špatně fungující stěrače mohou způsobit dopravní nehody a zrovna nepřispívají ke komfortu jízdy. Jejich výměnu zvládne úplně každý, při jejich pořízení dbejte jen na správnou délku (modernější auta mají různě dlouhá stírátka na straně řidiče a spolujezdce). Jakmile vám stěrače začnou nechávat šmouhy, okamžitě je vyměňte.

Navštivte myčku
Je to paradox, ale vyplatí se. Než začne blátivé období, zajeďte do myčky. Nejde o čistotu, ale o ochranu laku! Zaplaťte si nejdražší program obsahující voskování karoserie a ochranný nástřik spodku auta. Utracené peníze se vám vrátí snadnější údržbou při dalším mytí, hlavně však ochrání auto před rzí, které se nejlépe daří pod nánosem prosolené špíny a bláta.

Ošetření klíčových míst
Příprava na zimu by také měla zahrnovat technické ošetření auta, a to včetně údržby těsnění. Díky tomu se zabrání zamrznutí dveří a oken. Pro tento účel je vhodné použít silikonový tuk, který na rozdíl od tuku na minerální bázi nemůže rozpustit těsnění. Je taky nutné zkontrolovat průchodnost odvodňovacích kanálů. Během podzimu se mohly zacpat listím. Voda uvnitř auta způsobí zamlžení skel, zvlášť při nízké venkovní teplotě. Z těchto důvodu doporučujme také vyměnit kabinový filtr. Zacpaný prachem po letní sezoně omezuje ventilaci interiéru, která je velmi důležitá při podzimním a zimním počasí.

Překontrolujte výbavu auta
Náhradní žárovky, náhradní pojistky, klíč na kola, hever, rezervní kolo nebo lepící sada, výstražný trojúhelník, reflexní vesta a lékarnička. Na nic z toho nezapomeňte. U sebe musíte mít také reflexní vestu, ideální je tam mít alespoň dvě. Na zimu přibalte ještě startovací kabely a deku. Do kapsy ve dveřích ještě přidejte škrabku na sklo, smetáček a svítilnu.

Pozor na méně známá pravidla silničního provozu
Mnoho řidičů v zimě zapne motor na volnoběh a pustí topení. Zde však nastává problém. Jde o porušení předpisů, za které může řidič dostat pokutu až 2000 Kč. V zákoně je totiž napsáno, že řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu. Pokud se i přesto rozhodnete zapnout motor na volnoběh a pustíte topení, mějte na paměti, že tak motor ničíte. Při nízkých otáčkách se totiž zahřívá pomalu, což má za následek vyšší opotřebení součástek.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Viníkem nehody, při níž zemřel generál, je řidič mustangu. Jel moc rychle, uvedla policie

Ani jedno z havarovaných aut před nehodou nemělo technickou závadu a vozy byly v dobrém stavu
06.11.2019 14:40
|
0
Reklama

Pozor na zasněžené dopravní značky i namrzlý sníh na autech

Jízda automobilem v zimě vyžaduje daleko větší soustředění a opatrnost, než tomu bývá v jiných ročních obdobích. Řidiče může potrápit nejen sníh a námraza na vozovce, ale také neodklizený sníh či led z automobilů, zhoršená viditelnost dopravních značek nebo další nepříjemné situace.
31.01.2019 08:56
|
0

Ojetá MPV Fiat 500L a Toyota Verso jsou lepší volbou než oblíbenější konkurenti Touran či Scénic

Oba kompaktní rodinné víceúčelové vozy nabídnou až sedm míst pro posádku
20.02.2021 08:31
|
0

Roli levného druhého auta do rodiny nemusí hrát jen ojetá Škoda Citigo. Známe dva výhodnější prcky

To, co umí mladoboleslavský minivůz, zvládnou levněji zánovní bazarový Korejec i Italka
22.01.2021 18:19
|
0
Reklama

Chcete populární Berlingo a bojíte se motorů a spolehlivosti? Lákavou alternativu nabízí Fiat Dobló

Vyměnit francouzskou ojetinu za italskou nemusí být úplně špatný nápad. Nejen z cenového hlediska
08.01.2021 09:24
|
14

Tři oblíbená malá SUV se v bazarech prodávají už za 200 tisíc korun. Mohou být nečekaně dobrou koupí

Co čekat od Opelu Mokka, Peugeotu 2008 nebo Renaultu Captur. Jak jsou na tom se spolehlivostí?
01.01.2021 10:03
|
0
Reklama
Autosalon TV