Reklama
Ojetiny

Ojetý Peugeot 508 SW jezdí lépe než Superb, je levnější a má pouze jednu chybu

Rodinné kombi nemusí být jen Passat, Mondeo nebo Mazda 6. Skvělou volbou je i zapomenutý Francouz
Zdroj: Petr Šikl

Jako nový na mě Peugeot 508 nezanechal žádný velký dojem. Vedle ostře střižené Hondy Accord, atraktivní Mazdy 6, robustního Mondea nebo všudypřítomného Passatu nepůsobil rovnocenně. Nezáživná karoserie a pocitově stísněnější kabina nebyla nic, co bych zrovna ve střední třídě vyhledával. 

Sedan ve verzi 2.2 GT sice jezdil dobře po dálnici, na rozbitých silnicích byl ale prkenný a oslnivá nebyla ani spotřeba paliva. Celkové pocity jednoduše nic moc.

Nízké pořizovací ceny bazarových Peugeotů 508 proto nejsou žádným překvapením. Abych ale byl objektivní, dal jsem stárnoucí ojetině další šanci a v autobazaru si vybral kombi (Peugeot značí písmeny SW) s nejvíce najetými kilometry v nabídce autobazaru. A začaly se dít věci.

O pohon zkoušené 508 z roku 2013 se staral dvoulitrový diesel HDI o výkonu 120 kW spojený s automatickou převodovkou. Vůz měl v době testu najeto 168 400 km a prodejce si za něj žádal rovných 200 000 Kč (při platbě v hotovosti).

Stav zkoušeného vozu

Lak karoserie odpovídá stáří vozu a kabina v dobré kondici. Automat řadí hladce a diesel je překvapivě tichý. Vše dobré až do momentu potřeby plné akcelerace. Místo zrychlení dojde k omezení výkonu a zobrazení chybového hlášení (Engine Fault). Za další nedostatek považuji sednutí karoserie na pravé zadní kolo (zřejmě prasklá pružina).

Situace na trhu

Aktuálně v Česku můžete vybírat ze stovky ojetých Peugeotů 508 první generace. V nabídce drtivě převažují karosářská provedení kombi (v poměru 70:30) a diesely (90:10). U převodovek je situace vyrovnaná – automatů je stejně jako manuálních skříní. Jen hrstka vozidel v nabídce má najeto do 100 tisíc kilometrů, nejčastěji narazíte na vozy mezi 150 a 250 tisíci kilometry, přičemž se objevují i kusy s více jak 300 tisíci kilometry na hrbu. Nejrozšířenější barvou karoserie je šedá a černá, s odstupem následuje bílé lakování. Necelá polovina nabízených exemplářů má český původ, následují dovozy z Německa a Francie. K polovině vozidel je servisní knížka a zhruba tři desítky 508 jsou po prvním majiteli.

Pokud budete hledat v zahraniční inzerci, můžete nalézt i kousky s nájezdem kolem 400 tisíc kilometrů. Holt 508 byla především dálniční křižník.
Reklama

Myslí na posádku, ale zapomíná na její drobnosti

Ve Francii mysleli na komfort řidiče i posádky a přitom nedomysleli jednu zásadní věc. Řidič má v dobrém dosahu všechny ovládací prvky, ideální pozici za volantem naleznete celkem snadno a jako bonus se můžete těšit z celé řady vychytávek – nastavení jasu podsvícení displeje provedete jednoduše pomocí otočného ovladače, uprostřed středové konzole máte k dispozici pořadač kovových mincí a z útrob palubní desky můžete vysunout držáky nápojů. 

Jediným problémem kabiny 508 je nedostatek odkládacích prostor. Kapsy ve dveřích jsou užší než je běžné, schránka před spolujezdcem je menší než obvykle a stejně je na tom i úložný prostor pod loketní opěrkou. Na středovém tunelu u předfaceliftovaných verzí zcela chybí jakýkoliv prostor např. pro klíče, na mobil apod. Velká škoda, Peugeot 508 je jinak vcelku promyšlený vůz.
Reklama

Benziny a bourané vozy obejděte obloukem

Benzinová 1.6 THP vzešla ze společného vývoje s BMW, disponovala naprosto přesvědčivým výkonem 115 kW a byla vybavena šestistupňovou manuální nebo automatickou převodovkou. Pokud ale nestojíte o problémy, vyhněte se ji obloukem i přestože mají benzinové Peugeoty 508 méně najeto a stojí o poznání méně.

Diesely mají sice více najeto, ale po stránce odolnosti jsou daleko lepší volbou. Jádrem nabídky vznětových agregátů byl dvoulitr HDI dodávaný ve výkonových verzích 103 nebo 120 kW. Za základ posloužila známá šestnáctistovka HDI s pětirychlostním manuálem, která byla svého času levnější než benzinová jednotka. Zajímavostí byla mikrohybridní verze e-HDI spojená s robotizovanou šestirychlostní převodovkou. Vrcholnému provedení GT byl vyhrazen diesel 2,2 HDI o výkonu 150 kW. 

Pro benzinový motor a silnější diesel byl za příplatek k mání šestistupňový automat od japonského Aisinu, který byl zároveň standardní kombinací pro vznětovou dva-dvojku HDI. U automatu lze doporučit preventivní výměnu olejové náplně každých 60 000 km nebo po čtyřech letech. Jedině tak prodloužíte její živostnost. Dojít může k opotřebení hydraulických ventilů, repase přijde zhruba na padesát tisíc korun.

Do modernizace v roce 2014 si diesely vystačily bez AdBlue. Dvoulitr HDI je jeden z nejlepších motorů ve třídě. Mechanicky se jedná o spolehlivý motor, časem ho ale mohou trápit problémy s emisními systémy. Jednotky vstřikování močoviny občas zlobí (auta třeba hlásí nedostatek AdBlue, i když je nádrž dotankovaná).

Bolestí ojetých dieselů bývají filtry pevných částic doplněné o aditivaci Eolys (zhruba po 100 000 km). Filtr vydrží dvojnásobnou porci kilometrů a jeho ceny vás sice nezruinují, ale je to další složitost navíc. Servisy zabývající se těmito diesely doporučují tankovat až do vypnutí pistole (plnou nádrž), jinak jednotky správně nespočítají správné množství aditivace.
 
Některé vozy mají už nalítáno i hodně přes 300 tisíc km bez větších problémů (za tu dobu majitelé většinou zmiňují jen výměnu autobaterie a brzd).

S dieselem a automatem uděláte nejlépe

Dvoulitrové dieselové srdce jezdilo ve spojení s automatem za krásných 5,4 l/100 km (značný podíl mají cesty po Praze i dálnici). Je to až neuvěřitelné, jak ladně a levně se 508 SW dokáže po silnicích pohybovat. Při přesednutí do 508 z dnešních uskákaných SUV budete jen nostalgicky vzpomínat. V kabině je příjemně ticho a řidič není v podstatě ničím rušen. Není tu žádný protivně svítící dotykový displej ani jiné blbosti moderních aut.

Pokud máte spadeno na vznětovou 1.6 HDI, počítejte s omezenější dynamikou a dobře zvažte výběr převodovky. Až do roku 2015 jste totiž v případě automatu dostali robotizovanou ucukanou převodovku, kterou při modernizaci nahradil klasický automat, kdy ale dostala AdBlue. Takže klidně sáhněte po manuální skříni.

Diesel 2,2 l nejede o moc lépe než nejsilnější dvoulitr a dynamicky přesvědčivější je až ve vyšších rychlostech, zejména pak na dálnici. Spolehlivost je slušná, jen automatu dává více zabrat.

Zkracuje vzdálenosti

Hladce a tiše. To je vlastnost Peugeotu 508, který dokáže polykat stovky kilometrů a řidič ani po této porci nepociťuje výraznější únavu. K pohodě na palubě přispívá nejen dobré odhlučnění (o dieselu pod kapotou v podstatě nevíte, stejně jako o aerodynamickém hluku), ale i hladce a logicky řadící šestirychlostní automatická převodovka od Aisinu.

Oproti koncernovým konkurentům (Passatu a Superbu) dostanete v případě 508 sametovější automat. Peugeot 508 je navíc jedním z těch aut, které úspěšně maskují rychlost a kilometry za jeho volantem rychle ubíhají. Jízda je stabilní i při vysokých rychlostech, relativně klidná a hlavně komfortní. Svůj podíl na tom mají balónová šestnáctipalcová kola, která jsou pohledem dnešních aut střední třídy pro smích.
Reklama

Ceny příjemné, výběr slušný

Nebývají problémy s podvozky – ty jezdí na normálních kolech, žádných nízkoprofilů se tady nedočkáte. Největší slabinou 508 je pocitově stísněnější kabina a hlavně nedostatek odkládacích ploch. Zní to až absurdně, ale je to tak. Karoserie nereznou, podvozky za běžných podmínek nezlobí, elektronika nestávkuje a diesely včetně převodovek drží.

Redakce děkuje za zapůjčení vozu společnosti Auto ESA.

Plusy:

 • hladký automat
 • spolehlivý dvoulitrový diesel
 • dostatek prostoru, velký kufr
 • poskytovaný komfort vč. odhlučnění
 • stabilita při vysokých rychlostech
 • slušná ergonomie
 • pořizovací ceny ojetin
 • spolehlivost a odolnost
 • bohatá výbava
 • nerezne
 • akční rádius (palivová nádrž 72 litrů)

Minusy:

 • není důvod vyhledávat benzínové motory
 • kritická absence odkládacích prostor
 • menší rejd
 • vyšší kilometrové nájezdy

Jak to vidí Filip Kučera

Peugeot 508 je oblíbený francouzský vůz, který na českém trhu ojetin konkuruje hlavně domácí stálici jménem Škoda Superb. Oproti Superbům se jich v autobazarech objevuje pouze 1/10 (z doby výroby 508 první generace: 2010 až 2017). Podobně je „porážen“ i německým Volkswagenem Passat. Fordů Mondeo je na prodej pětinásobek, blíže už je Mazda 6, kterých se nabízí zhruba dvojnásobek. Nejblíže je Citroën C5 s podobným počtem. Díky menší popularitě 508 na českém trhu jde o auto se skvělým poměrem cena/výkon, v čemž se mu jen málokterý z konkurentů dokáže vyrovnat.

Taky máme zkušenost s tím, že většina 508 je pečlivě udržovaných v autorizovaných servisech. Z nájezdů, které v drtivé většině překračují 150 000 kilometrů lze soudit, že 508 je často využíván jako dálniční přemisťovadlo. Naznačuje to i zřídkavá nabídka benzinových motorů, kterých není ani 10 % z celkové české nabídky.

Filip Kučera je marketingovým ředitelem společnosti Auto ESA
Reklama

Diskuze

Jirka - 02.05.2024 15:08:19
Kamarád ho měl,ale asi po osmi letch začala zlobit elektrika.Tak šel z domu.Těď má outbeka a to je úplně jiné svezení.
Roman - 04.04.2024 23:33:00
Já mám ročník 2015, tedy po faceliftu. Má mnohem hezčí přední masku. V interiéru jen minimální rozdíly. Mám asi jedno z posledních modelů se 103 kw a bez AdBlue. Jezdím za 5l, v kabině při dálniční rychlosti naprostý klid. Za ty peníze naprostá spokojenos

Ojetá Dacia Sandero za jeden průměrný plat jezdí překvapivě dobře. Poznamenaly ji jen zásahy kutila

Kolíčků na prádlo, které drží zpětné zrcátko, si raději nevšímejte. Dacia jezdí s nízkými náklady
26.10.2023 13:33
|
5
Reklama

Létající koberce za pusu. Tyto tři ultralevné ojetiny strčí komfortem do kapsy většinu nových aut

Dají se koupit za jeden nebo dva průměrné měsíční platy. Řidiči SUV budou závidět cestovní komfort
01.02.2020 07:49
|
6

Ojeté Audi A6 můžete pořídit za zlomek původní ceny. Na servisu se ale dá vykrvácet

Otestovali jsme bývalý manažerský vůz, který se může stát dobrým rodinným společníkem
22.05.2024 09:52
|
1

Ojetý Nissan Qashqai je tak trochu zbytečné SUV. Majiteli ale může dobře sloužit

Jedno z nejprodávanějších SUV je v bazarech levnější než konkurenti a často to má stejný důvod
22.04.2024 13:55
|
2
Reklama

Opel Mokka X je ideální ojetinou nejen pro důchodce. Konkurenty válcuje možností pohonu 4x4

Dobře se do něj nastupuje, ovládá se tlačítky a může mít automat nebo dokonce pohon všech kol
14.03.2024 13:10
|
2

Čtvrtá generace Renaultu Mégane může být skvělou ojetinou. Pokud při výběru dodržíte dvě věci

Při koupi francouzského modelu se můžete pěkně spálit, ale také získat skvělý vůz
03.03.2024 19:02
|
4
Reklama
Autosalon TV