Reklama
Řidičův chleba

Dítě v zimní bundě do autosedačky nepatří! Při nehodě může vypadnout

Ani dospělá posádka by se neměla v autě poutat v několika vrstvách oblečení. Pásy pak nefungují
Zdroj: Wikimedia Commons

Rána už jsou pár týdnů hodně studená, občas už mrzne a jednomu se ani nechce vystrčit nos z domu. Jenomže všichni někam musíme cestovat, ať do školy, do práce či za jinými povinnostmi. A to cestování s sebou přes zimu nese jistá pravidla, na která celá řada řidičů či jejich posádek zapomíná. Dnes si je společně připomeneme.
Reklama

Zapomeňme na zimní bundu či kabát

Zní to možná děsivě, ale ať je auto vymrzlé jakkoliv, vždy před usednutím do sedadla sundejte zimní bundu nebo kabát. A platí to i pro děti, které v dětské autosedačce nemají v zimních vrstvách teplého oblečení co dělat! Důvodů je hned několik.

Zimní bundy bývají zpravidla vyrobeny z hladkých materiálů a v případě nehody nebo jen krizového brzdění z ní pásy mohou sklouznout. Možná si myslíte, že pásy jsou dostatečně utažené, ve skutečnosti tomu tak ale není. Bunda, ať už u běžného bezpečnostního pásu či u dětské autosedačky vytváří polštář, který neumožní správné fungování pásu. Pás dětské autosedačky musí být dotažen opravdu důkladně, pravidlo říká, že prostor mezi tělíčkem dítěte a pásem má být maximálně takový, aby se do něj vešla dlaň. To se ale v zimním oblečení nikdy nepovede.

Značka SEAT informovala v krátkém videu o tom, jak správně vozit děti v autosedačkách. Zmínila i problém mnoha vrstev oblečení a zimních bund.
Zdroj: SEAT
Oblečení dětí hraje při cestě autem významnou roli

Jedu jen kousek

Celá řada řidičů – rodičů si myslí, že do školky, do školy nebo do práce to má jen kousek a tak není potřeba to nějak výrazně řešit. To je ale velká chyba. Současná doprava je rychlá, často agresivní a k nehodě jsme všichni jen krůček pokaždé, když vyjedeme na silnice. Je dobré na to myslet a i kvůli několika málo minutám si do auta sundat teplé zimní oblečení.

Petr Vomáčka z Besipu k tomu uvádí: „Už při nárazu v rychlosti kolem 16 km/h může dojít u dítěte v zimní bundě, kterému správně nesedí bezpečnostní pás, k poškození měkkých tkání, jater, sleziny nebo k vnitřnímu krvácení. Vážně zraněny mohou být i nohy takto špatně připoutaného dítěte."

Kromě bezpečnosti je tu také faktor pohodlí. Dítě navlečené do teplé bundy se po pár minutách začne ošívat a kroutit, některé se bude z bundy snažit dostat. Děti jsou šikovné a jsou schopné se z ní opravdu vysvléknout, ale zároveň se tak mohou dostat z pásů dětské autosedačky. Právě proto, že kvůli bundě nejsou správně dotažené. Vás jako řidiče to bude rušit, budete dítko okřikovat, uklidňovat, možná budete muset zastavit. Ty nervy a s nimi jdoucí nepozornost za to nestojí.

I řidič se za volantem cítí mnohem lépe, když mu po pár minutách není v bundě horko. Navíc, pokud je nabalený v několika vrstvách oblečení, bude se mu hůř hýbat a může mít problém s manévrováním. Co se bezpečnosti týče, zmínit musíme i zimní rukavice a obuv. V lyžařských rukavicích volant klouže a případný vyhýbací manévr může být problém. A v těžké zimní obuvi řidič nemá dostatečný cit na pedálech, což může v konečném důsledku vést k nehodě, když přes silnou podrážku nezvládne dobrzdit.
Reklama

Pomůže deka

Nikdo neříká, že dítko v autosedačce má ráno, než se auto vyhřeje, mrznout. Pomoci může deka, kterou je nutné stále vozit v autě. Po správném připoutání stačí dekou dítě přikrýt a zima mu nebude. Stejně tak je možné jej přikrýt svlečenou zimní bundou. Ve chvíli, kdy bude mrňousovi dostatečně teplo, prostě bundu nebo deku ze sebe shodí a nebude se zbytečně snažit dostat z pásů.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nová Škoda Octavia získala pět hvězd za bezpečnost od Euro NCAP. Nejlépe ze všech si vedlo subaru

Jen tři hvězdy pro jeep, pět elektromobily. Podívejte se na nové výsledky 11 vozů
05.12.2019 05:50
|
2
Reklama

Zneužívá někdo parkovací místa pro rodiny s dětmi? Policie zakročí, musíte ji ale zavolat

Nejvíc strážníci řeší neoprávněné parkování na místech pro invalidy. Hůře se brání elektromobilistům
02.12.2019 06:20
|
14

Umýt, přezout, natřít silikonem, vyměnit gumičky stěračů,... 10 rad, jak připravit auto na zimu

Zahřívání vozu před jízdou na volnoběh je proti předpisům a ničí pohonnou jednotku
07.11.2019 14:11
|
4

Řidička se snažila z auta vyhnat včelu, místo toho však přerazila sloup elektrického vedení

Kvůli odhánění včely z interiéru se řidička nevěnovala řízení a vyjela ze silnice
11.05.2022 11:23
|
4

Ministr dopravy chce nový bodový systém ještě více zjednodušit, v platnost ale vstoupí za překvapivě dlouho

Jeho nová podoba přitom už byla schválena. Zasáhl ale koronavirus a volby
10.05.2022 20:16
|
5
Reklama

Na pražských ulicích se objevily nové piktogramy. Upozorňují na možnost vjet do pruhu pro cyklisty

Piktogramy ale zobrazují jen nákladní auta. Do pruhů přitom mohou i ta osobní
10.05.2022 07:29
|
12

Soud zrušil tendr na nákup policejních octavií. Byl podle něj ušitý na míru škodovce

Škoda rozhodnutí respektuje, ale i v budoucnu se bude ucházet o další výběrová řízení
06.05.2022 09:56
|
9
Reklama
Autosalon TV