Reklama
Řidičův chleba

Našli jsme 10 nejčastějších chyb, kterých se v zimě dopouštějí čeští řidiči. Dělá je skoro každý

Víte třeba, že se má klimatizace zapínat i když topíte? A co automatické svícení, jste zezadu vidět?
Zdroj: Pixabay

1. Ježdění na nesprávných pneumatikách

I když je povinnost používat zimní pneumatiky v zimním období daná zákonem, stále se najde dost řidičů, kteří nepřezouvají a jezdí i v zimě na letních pláštích. Na suché vozovce a v teplotách nad nulou jsou sice letní přilnavější než zimní, ale jakmile se podmínky změní, je rozdíl propastný v jejich neprospěch a letní pneumatika nebezpečná. Zimní pneumatiku poznáte díky symbolu horského masivu s vločkou a písmen M+S. Důležitá je rovněž hloubka dezénu, která by neměla klesnout pod 4 mm.

2. Vypínání klimatizace přes zimu

Někteří řidiči přes zimu zcela vypínají klimatizaci a i to lze považovat za chybu. Minimálně čas od času byste měli i v zimě klimatizaci pustit, jinak hrozí ve ventilační soustavě riziko vzniku plísní a bakterií. Kromě toho se tím také předejde poškození a „zatuhnutí“ mechanických částí ventilace. Pozor dávejte jen u starých vozů s klimatizací, která nemá čidlo teploty – v minusových teplotách totiž může dojít k zamrznutí kondenzované vody a mohl by se puštěním klimatizace poškodit kompresor. Moderní vozy mají potřebná čidla, která vše hlídají.
Reklama

3. Podhuštěné pneumatiky prý zajistí lepší trakci

Stále se najdou řidiči, kteří i dnes věří tomu, že na sněhu získají lepší trakci, pokud sníží tlak v pneumatikách. Tento „zvyk“ pochází z dob, kdy byly standardem radiální pneumatiky. Pokud byste jej aplikovali na dnešní zimní pneumatiky, vystavujete se v mnoha ohledech nepříjemným rizikům – auto bude na silnici „plavat“, zhorší se mu brzdné schopnosti, zvýší se spotřeba a lamely nebudou mít optimální záběr na sněhu a ledu. Jedinou výjimkou, kdy může snížení tlaku opravdu pomoci, je vyloženě hluboký sníh. I tak by ale neměl tlak klesnout o více než třetinu oproti doporučenému, a také je nutné dbát na nízkou rychlost jízdy. Tlak v pneumatikách pravidelně kontrolujte, protože reaguje na změny teplot – v zimě klesá zhruba o 0,1 baru při ochlazení o každých deset stupňů.

4. Zamrzlé čelní okno se rozehřívá pouze topením

V principu je samozřejmě správné pustit na čelní okno silný proud vzduchu, který se postupně otepluje, ale spousta řidičů ještě k tomu zapíná vnitřní okruh ventilace v domnění, že se vzduch rychleji zahřeje. Tím ale dochází k tomu, že vnitřní vlhkost nemá kam zmizet a zůstává uvnitř vozu, což způsobuje výrazně rosení vnitřní strany skel. Ideální je dokonce trochu vyvětrat či pootevřít okénka, aby dovnitř vozu mohl vnější sušší vzduch.

5. Špatný roztok do ostřikovačů

Zamrzlý roztok v nádrži ostřikovačů či v hadicích může způsobit poměrně velké a drahé škody. Kromě toho mohou být nefungující ostřikovače i přitěžující okolností v případě nehody. Používejte výhradně odpovídající nemrznoucí roztoky, které mají přísady, jež zabraňují tomu, aby na skle vznikaly výrazné šmouhy. U koncentrátů dbejte na správný poměr ředění – příliš silný roztok nemusí fungovat správně a může poškodit ostřikovací soustavu i lišty stěračů.
Reklama

6. Přílišná důvěra v asistenční systémy

Zimní období nepřeje asistenčním systémům, které kvůli hustému sněžení či znečištěné karoserii nemusí fungovat správně. Buďte tedy obezřetní a nespoléhejte se 100 % na parkovací senzory, adaptivní tempomat či třeba asistent udržování v jízdním pruhu, který vůbec nemusí rozeznat krajnici vozovky.

7. Spoléhání na automatické denní svícení

Automatika denního svícení je bezvadná věc, nicméně v zimním období nemusí správně vyhodnotit všechny situace. Problém spočívá zejména v tom, že svítí pouze přední denní světla, zatímco zezadu je auto neosvětlené a tudíž hůře viditelné. V takových chvílích se raději spolehněte sami na sebe a světla zapněte ručně.

8. Auto jen částečně očištěné od sněhu

Sněhová čepice na střeše sice vypadá pěkně, ale může se i prodražit. Zejména v alpských zemích je policie na nedostatečně očištěná auta celkem háklivá. Nejde tedy jen o výhled čelním oknem, ale i o odstranění případného sněhu z kapoty či střechy vozu. Dbejte i na čitelnost SPZ a osvětlení.
Reklama

9. Zapínání přimrzlých stěračů

Pokud jsou stěrače přimrzlé k čelnímu oknu, určitě je nezapínejte. Jejich odtržením můžete poškodit nejen stírací lišty, ale pokud by bylo přimrznutí silné, může dojít k poškození i jejich pohonu. Raději počkejte, než dojde k jejich rozmrznutí, či situaci zcela předcházejte vyklopením stěračů či použitím termoizolačních krytů či fólií.

10. Ponechání autobaterie bez kontroly

Zima je pro autobaterii náročným obdobím, a tak se vyplatí před příchodem mrazů baterii zkontrolovat z hlediska jejího napětí. I když totiž může v teplotách nad nulou bez problémů startovat, v mrazech vás snadno nechá na holičkách. Neprospívají jí ani krátké jízdy se zapnutými spotřebiči jako jsou vyhřívání sedadel, vyhřívání čelního okna, vyhřívání volantu atd. Aby vše fungovalo jak má, musí být akumulátor v dobré kondici.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dítě v zimní bundě do autosedačky nepatří! Při nehodě může vypadnout

Ani dospělá posádka by se neměla v autě poutat v několika vrstvách oblečení. Pásy pak nefungují
16.12.2019 07:15
|
0
Reklama

Babiš potvrdil zákaz předjíždění pro kamiony. Zatím ale bude platit jen v zimě

V první fázi se kamiony nebudou smět předjíždět na 54 kilometrech D1
25.11.2019 08:59
|
8

Asistenční služba je na dálnici zadarmo. Zabrání hromadné nehodě, ale zná ji málokdo

Služba ŘSD funguje na všech úsecích českých dálnic. Ukážeme vám, proč je dobré mít na ni číslo.
10.06.2019 15:25
|
2

Spousta řidičů nevědomky přetěžuje zadní nápravu. Hrozí ztráta přilnavosti předních kol i pokuta

Víte, že zadní nápravu více než tu přední zatěžují i přední cestující? A co teprve takový nosič kol
14.04.2021 07:13
|
2

Až 11 míst, velký turbodiesel, kempingová verze a kosmický design. Hyundai Staria je plný překvapení

Hyundai představil MPV, které je jako z jiného světa. Chystá pro něj dokonce i vodíkový pohon
13.04.2021 16:48
|
1
Reklama

Plug-in hybridy to mají v EU nahnuté. Šéfové automobilek se bouří, zbytečně do nich investovali

Nad kříženci elektro a klasických aut se stahují mračna. Nejen kvůli plánované emisní normě Euro 7
12.04.2021 18:38
|
10

Citroën C5 je zpět! Dostal přídomek X a je z něj zajímavý velký crossover. Nafta ho pohánět nebude

Francouzi se opět nebojí jít do rizika. Novinka střední třídy je kříženec hatchbacku, kombi i SUV
12.04.2021 13:22
|
1
Reklama
Autosalon TV