Reklama
Řidičův chleba

Právě teď je ideální doba pro péči o klimatizaci v autě. Dá se ušetřit dost peněz

Důležité je i správné používání. Jen tak předejdete nachlazení a bolavým zádům
Zdroj: Škoda Auto

Téměř každý jezdí se svým autem pravidelně do servisu. Třeba jen na výměnu oleje nebo brzdových destiček. Víte ale, že pořádný kus pozornosti potřebuje pravidelně také klimatizace? Právě teď, v době, kdy ještě neudeřila ta největší letní vedra, je ten správný čas na její servis a dezinfekci.

Řada servisů také v této době nabízí předsezónní slevy, které se rozhodně vyplatí využít. Ve větších městech vyjde vyčištění, dezinfekce a doplnění klimatizace asi na 1500 Kč, v menších pár stokorun ušetříte.

Tvorbě plísně lze i předcházet

Plísně si na vás nepřijdou, když v létě vypnete klimatizaci krátce před cílem, aby proudící vzduch zbavil soustavu vlhkosti. Zároveň nechte automatický režim klimatizace po celý rok, tedy i v zimě. Pak nebude v interiéru zůstávat vlhký vzduch, tedy ideální prostředí pro tvorbu plísní. 

Pravidelná údržba je základ

Úlohou klimatizace je nejen ochladit a vysušit vzduch v autě, ale také jej filtrovat. A právě proto se v ní zachytávají pyly a mikroby. Vzhledem k vlhkému prostředí se v jejím systému navíc rády tvoří plísně. Toho všeho je potřeba se alespoň jednou ročně zbavit.

Návštěva servisu zabere zhruba hodinu. Technik napojí systém jednotky na speciální přístroj, který mimo jiné zjistí, jestli systém klimatizace těsní a jaké je hladina chladiva. Během toho také všechny části vydesinfikuje a pak doplní správný druh chladiva - standardy se liší zejména u starších modelů aut. Drtivá většina servisů je také schopna za příplatek vyměnit či vyčistit všechny filtry a to jak ty klimatizační, tak například i pylový, ve kterém se také ráda drží špína a různé mikroorganismy.

Takovou očistu všech částí systému klimatizace je ideální nechat udělat na jaře, ale rozhodně nic nezkazíte tím, když ji zopakujete ještě na podzim. Přeci jen v létě dostává klimatizační jednotka pořádně zabrat a podzimní kontrola jí rozhodně neublíží, neboť pro odmlžování oken v zimním období není kromě vyhřívání skel lepšího pomocníka.
Reklama

Pozor na extrémní rozdíl teplot

Když už je klimatizace vyčištěná a v pořádku, nic nebrání ji používat. Nezapomínejte ale, že to má svá pravidla. Není nic horšího než ji pustit v parném dnu naplno a nechat vzduch foukat přímo na sebe. Platí pravidlo, že teplota nastavená na klimatizaci by neměla být o více než 10 stupňů nižší než venku. Ideální je ale maximálně osm stupňů.

Zapněte klimatizaci několik minut předtím, než odjedete a nechte interiér auta vychladit. Vyhnete se nástupu do rozpáleného auta a tendencím snižovat teplotu co možná nejrychleji. Pokud to není možné, nechte klimatizaci běžet na správnou teplotu a prvních několik minut jízdy nechte otevřená okna.

Nikdy nenechávejte vzduch proudit přímo na vás. Koledujete si o vysušení sliznic a tedy i rýmu nebo kašel. Studený vzduch vám navíc snadno může zablokovat krční páteř. Ideální je nechat boční ofuky směrovat na okna a ty zbylé směrem ke stropu. Tak se vzduch v autě ochladí nejrovnoměrnější. Chvíli před dojezdem do cíle cesty doporučujeme klimatizaci vypnout a pootevřít okna. Vzduch v autě se lehce naředí a vy se tak vyhnete velkému teplotnímu šoku při vystupování.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Hyundai začal prodávat novou generaci i10. Pětidveřový vůz s klimatizací a rádiem stojí 230 tisíc

Nová generace minivozu se ve zvýhodněném předprodeji řadí mezi nejlevnější nová auta v Česku
02.12.2019 18:09
|
0
Reklama

10 rad, jak se popasovat s horkem a únavou za volantem

Řidič, který má nakročeno k mikrospánku, se chová, jako by měl v krvi promile alkoholu
28.06.2019 08:45
|
0

Když na prázdniny, tak s pořádným kufrem! Tohle jsou prostorné vozy na léto

Vybrali jsme praktické hatchbacky, kombíky a SUV, které uspokojí nejpřísnější rodinné nároky
25.06.2019 06:40
|
2

Se dvěma a půl promile v krvi a tátovým autem naboural, co se dalo. Řidičák měl sotva měsíc

Kvůli demoličnímu výkonu v ulicích, hrozí mladému výtečníkovi až tři roky ve vězení
30.10.2020 08:15
|
0

Z klidu na 500 km/h za pár sekund. Bugatti představilo extrémní model Bolide

Bugatti se po dlouhé době rozhodlo postavit vůz určený jen na okruhy. A tím otevřelo brány pekelné
29.10.2020 13:02
|
1
Reklama

Boříme řidičské mýty: Na těžkých elektromobilech se více opotřebovávají pneumatiky. Je to naopak

Byť jsou elektroauta často těžší než auta se spalovacím motorem, jejich pneumatiky vydrží víc
28.10.2020 08:00
|
9

Okolo Hradce kradli filtry každé volně stojící dodávce. Zničili jich 22, než je policie dopadla

Nakonec pomohl až kamerový systém a jeho obsluha, která monitorovala jejich pohyb
27.10.2020 15:25
|
1
Reklama
Autosalon TV