Reklama
Řidičův chleba

Tyto zlozvyky ničí automatické převodovky. Čeští motoristé s nimi často neumějí správně zacházet

Nesprávné používání samočinné převodovky se může draze vymstít, na tyto chyby si dávejte pozor
Zdroj: BMW

K automatické převodovce inklinuje spíše mladší generace, ti starší mají pochybnosti o její spolehlivosti nebo spotřebě paliva. Problémy se většinou vyskytují při koupi ojetého auta, jehož majitel zanedbal péči. Častou příčinou potíží však bývá i nesprávné používání automatu. Tady je několik jednoduchých zásad, díky které vám mohou ušetřit peníze na servisu i komfort při jízdě.

Vyřazování na neutrál při jízdě z kopce

Hlavním důvodem vyřazování je domnělá úspora paliva. Většinou je to zbytečné, protože při brzdění motorem moderní automobily dodávku paliva obvykle zcela odstavují. Neuškodí ani náhled do příručky k vozidlu a ověřit si, zda vaše vozidlo nedisponuje režimem "plachtění". Tento režim vyřazuje převodový stupeň při jízdě z kopce automaticky. Hlavním důvodem, proč manuálně nevyřadí do polohy N, je namáhání převodové soustavy při opětovném zařazení "D". Voličem převodovky mezi polohami P, R, N a D bychom měli pohybovat pouze během stání.

Řazení zpátečky před zastavením vozidla

Při řazení zpátečky je důležité postupovat tak, jako u manuální převodovky. Před změnou stupně je tedy potřeba úplně zastavit. Teprve tehdy se zastaví soukolí, brzdící pásy v převodovce se "zakousnou" do stojících bubnů a spojka se sepne bez tření. Nedodržením tohoto postupu bude vznikat nadměrné tření, které může vést k brzkému selhání převodovky.
Reklama

Řazení z N na D ve vysokých otáčkách

Někteří řidiči mají potřebu si zvyšovat sebevědomí a na semaforech praktikují rychlé starty s cílem upoutat pozornost. Tato skupina řidičů má ještě v čerstvé paměti počítačové hry, kde bylo zvykem vytočit motor do vysokých otáček a následně došlo k zařazení do polohy D. Efekt zrychlení je v počítačové hře úplně stejný jako v reálném životě. Videohra však nepočítá s opotřebením převodovky.

Už výše zmíněné brzdící pásy a spojky budou opět trpět nejvíce, protože na přenos tak velkých sil nejsou stavěny. Chcete-li co nejrychleji vystartovat, existuje ještě jeden způsob, který je stále dost nešetrný, ale namáhání soustavy je podstatně menší.

Hydrodynamický měnič točivého momentu má tři hlavní části - První částí je rotor, ten se otáčí s motorem. Druhá část mění směr proudění oleje a třetí je turbína, která se otáčí s převodovkou. Z toho vyplývá, že jakmile vytočíte motor bez zařazeného stupně, rotor se roztočí, ale turbína zůstane na místě, což vytváří tlak. Pokud tedy chcete rychle vystartovat, je lepší levou nohou sešlápnout brzdu, zařadit D, pravou nohou přidat plyn a následně uvolnit brzdu. Zabrat dostane hydrodynamický měnič, který však namáhání snáší podstatně lépe než brzdicí pásy či spojky v převodovce.

Řazení P před úplným zastavením

Tento bod je důležitý hlavně pro majitele starších typů automatických převodovek. Ty moderní už řazení do parkovací polohy během jízdy nedovolují. Při řazení do polohy P se aktivuje západka v převodovce, která se snaží zapadnout do svého ozubeného kola. Tím zabrání otáčení převodovky, a tak i pohybu celého vozidla.

Nesprávné použití, například při pohybu vozidla, může západku zlomit a kromě nefunkční brzdy vám kus odlomeného kovu může poškodit i něco jiného. Netřeba zapomínat ani na to, že západka není dimenzována na váhu celého vozidla a v případě stání v kopci se důrazně doporučuje zajistit auto i parkovací brzdou.
Reklama

Diskuze

Mirek - 22.10.2020 13:17:31
verim ze tohle vsechno delaji ridici s automatem,pak ho rychle prodavaji at si s tim poradi nekdo jiny.
PICHAV - 22.10.2020 13:53:19
ZAVODNIK CHAURA CO ZASTRELIL TOHO GENERALA MUSTANGEM !!!! PODLE SVE OB HA JOB Y !!!! ZAPASIL S AUTOMATEM MUSTANGU !!!!! PREMYSLEL JSEM JAK SE S ATOMATEM DA ZAPASIT !!! DEKUJI ZA OBJASNENI !!!! KAZDOPADNE SKODA TOHO KRASNEHO MUS TANGA !!!! MMMMMMMMMUUSTANG

Modernizovaný Jeep Compass se vyzbrojil přeplňovanou benzinovou malorážkou a novým automatem

Výroba amerického SUV se stěhuje do Itálie. Dodací lhůty se zkrátí, přijde ale o klasickou čtyřkolku
30.07.2020 11:28
|
3
Reklama

Zájem o řidičáky pouze na automat roste. Do auta s manuálním řazením pak ale takový řidič nesmí

Kurs je dražší než klasický. Případné pozdější rozšíření na plný rozsah se ale moc neprodraží
14.02.2020 07:50
|
17

Kombík i hatchback. Benzin i diesel. Manuál i automat. Otestovali jsme tři různé verze Opelu Astra

Zatímco většina modelů německé automobilky už přešla na francouzské motory, tady jsou ještě od GM
13.02.2020 16:05
|
1

Český trh má nového lídra, přitom jde o výběhový model. Na paty škodovkám šlape Hyundai i30

V první desítce nejprodávanějších aut bylo v únoru sedm škodovek, dva hyundaie a jeden volkswagen
04.03.2021 15:44
|
13

Srovnávací test Škoda Octavia RS iV vs. Škoda Octavia Combi iV: Elektřina dává smysl jenom u jedné

Nezbytná elektrifikace nabídky nutně přináší i specifikace, u kterých je na místě otázka: Proč?
02.03.2021 19:21
|
0
Reklama

Sedmimístné kombi za 200 000 Kč: Dacia Logan MCV pokračuje jinde a pod jiným jménem

Oblíbený model méně majetných rodin prošel dokonce i velkou modernizací. Jenže ne pro nás
02.03.2021 16:30
|
0

Lada Samara předběhla Škodu Favorit, s jejím vývojem pomáhalo Porsche. S wankelem jela přes 200 km/h

První ruské auto s předním pohonem nebylo špatné. Zmíralo ale na humpolácké zpracování a korozi
28.02.2021 18:55
|
8
Reklama
Autosalon TV