Reklama
Auto profi

Boříme řidičské mýty: Na těžkých elektromobilech se více opotřebovávají pneumatiky. Je to naopak

Byť jsou elektroauta často těžší než auta se spalovacím motorem, jejich pneumatiky vydrží víc
Zdroj: Bridgestone

Jedním z nejskloňovanějších slov dneška jsou pneumatiky. Respektive výměna letních za zimní. Řada řidičů pak spolu s typem pneumatik a jejich značkou řeší také to, kolik takové pneumatiky vydrží. Věděli jste ale, že je to téma i pro elektromobilisty? Ti mají ale oproti majitelům aut se spalovacím motorem jedno velkou výhodu. Jejich pneumatiky z několika zajímavých důvodů vydrží o něco víc. A ty důvody si vysvětlíme v článku.

Hmotnost nehraje roli

Možná jste slyšeli informace, které říkají, že elektromobily jsou těžší a proto se jim častěji a více sjíždějí pneumatiky. Nebo že se tak děje, protože mají elektromobily vyšší točivý moment. Opak je ale pravdou. Je dokázáno, že řidiči elektromobilů si starosti s rychlým opotřebením pneumatik dělat nemusí.

Vývojový manažer ze společnosti Nokian Tyres Mikko Liukkula zdůrazňuje, že běžně vžitá představa týkající se pneumatik na elektromobilech je mylná. Přestože mají elektrická vozidla vysoký výkon a točivý moment, nekladou na pneumatiky zvýšené nároky. Ve skutečnosti tomu je právě naopak. „Pneumatiky na moderních elektrických vozidlech se opotřebovávají mnohem pomaleji než na automobilech s tradičním spalovacím motorem. Důvodem je dobrá kontrola trakce. Asistenční systémy prostřednictvím rychlého přizpůsobení výkonu elektromotoru snižují míru prokluzu. Tento systém je mnohem rychlejší než u vozidel se spalovacím motorem, kde je založený na brzdění a omezení otáček motoru,“ řekl. Dále dodal vlastní zkušenost: „Loňskou zimu jsem se svojí teslou ujel 12 000 kilometrů a hloubka běhounu zimních pneumatik se zmenšila o necelý jeden milimetr“.
Reklama

Výběr pneumatiky pro elektromobil

Pokud vybíráte nové pneumatiky na elektromobil, a je jedno, jestli zimní, letní či celoroční, vždy se u vámi zvoleného výrobce zeptejte, zda nenabízí speciální obutí právě pro tento druh aut. I v případě, že ne, dbejte na to, aby vám prodejce nabídl pneumatiky s co možná nejnižším valivým odporem a také nízkou hmotností.

Co s pneumatikami v zimě?

Pokud v těchto dnech řešíte, jestli na elektromobil koupit nové zimní gumy nebo vzhledem k mírnému počasí, které u nás panuje, vsadit na ty celoroční, pomůže možná rada Mikko Liukkuly: „Pokud svůj vůz v zimě hodně používáte a jezdíte po špatně udržovaných silnicích, doporučuji koupit sadu zimních pneumatik. Jedná se o investici do bezpečnosti, která skutečně stojí za to. Stavba tradičních celoročních pneumatik klade větší důraz na vlastnosti požadované v létě. Proto bývají slabší z hlediska přilnavosti v zimních podmínkách. Nicméně celoroční pneumatiky nenahradí dokonale ani letní pneumatiky v letních podmínkách.“

Pro majitele elektromobilů by měl být důležitý nízký valivý odpor a samozřejmě i nízká hlučnost. Je to totiž valivý odpor, který nakonec rozhodne o tom, kolik kilometrů řidič na pneumatice dojede. A nízký hluk jde s elektromobilitou ruku v ruce, u pneumatik na elektromobilech je malá hlučnost především otázkou komfortu. Například společnost Pirelli před časem oznámila, že dobře vytvořená a zároveň zvolená pneumatika pro konkrétní elektrické auto může přidat na dojezdové vzdálenosti 5 až 10 %.

Diskuze

Jura - 28.10.2020 08:24:51
Těžko se dá brát vážně názor někoho kdo evidentně neumí s autem které má spalovací motor jezdit tak aby permanentně negumoval.
Musketer - 28.10.2020 18:29:14
Pokud je elektro auto váhově těžší, než spalovák, tak se pneu musí víc opotřebovávat. Článek je vyložená lež.

Dacia Spring bude prvním lidovým elektromobilem v Česku. Ujede skoro 300 km na jedno nabití

Spring má být tím, čím byl před lety Logan. Nejdostupnějším autem své kategorie
16.10.2020 09:02
|
6
Reklama

Od nového roku budou muset všechny elektromobily generovat zvuk. Jaký bude, je pouze na nich

Rok 2021 přinese nové nařízení pro všechny výrobce elektrifikovaných aut. Do 20 km/h musí být slyšet
07.10.2020 16:56
|
6

Hledali jsme elektromobily s co nejnižší hmotností a zároveň rozumným dojezdem na nabití. Tady jsou

Seřadili jsme deset oblíbených elektromobilů podle dispozic pro dobré i dostatečně dlouhé svezení
09.09.2020 19:45
|
4

Úřady tlačí elektromobilitu. Její rozvoj ale brzdí vysoké ceny i nedostatek materiálů

Nejvíce chybí cenné kovy, které jsou potřeba pro výrobu baterií. I proto jsou elektromobily drahé
29.07.2021 18:19
|
0

Motorkář svojí chybou způsobil požár auta s maminkou a kojencem. Nová kampaň Besipu je drsná

Organizace chce videem upozornit na kampaň „Nemyslíš-zaplatíš“. Nehoda naštěstí dopadla dobře
29.07.2021 07:01
|
4
Reklama

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
28.07.2021 10:36
|
6

Řidiči si mohou oddechnout. Pivní kola blokující dopravu zmizí z pražských ulic

O zákazu rozhodl Nejvyšší správní soud a platný je ve většině částí Prahy
27.07.2021 08:03
|
0
Reklama
Autosalon TV