Reklama
Řidičův chleba

Řidič zapomněl auto zabrzdit, takže skončilo v řece. Jak se v takovém případě řeší náhrada škod?

Důležité je, jestli má vůz platnou STK a řidič, který ho špatně zabrzdil, platný řidičský průkaz

Určitě si vybavíte legendární scénky z filmů Jáchyme, hoď ho do stroje, nebo Vesničko má středisková. Na Prvního máje museli podobnou událost řešit hasiči ze zlínského kraje podobnou událost. V Holešově na Kroměřížsku sjel do tamní říčky Rusavy Citroën Berlingo, který předtím majitel ve svahu špatně zabrzdil. Jednotka byla u nehody do čtyř minut a naštěstí auto celkem rychle vytáhla ven na souš. Ještě předtím ale museli okamžitě zamezit případnému úniku provozních kapalin do vody, což dozorovali zástupci životního prostředí města Holešov.

Povinné ručení pomůže. Jen někdy

Řidič své auto zaparkoval, ale špatně zabrzdil. Protože stál v mírném kopci, berlingo se po pár minutách rozjelo a zastavila jej až ona říčka. Zní to jako celkem humorná událost, na kterou bude majitel auta za pár let s úsměvem vzpomínat s kamarády u piva. Stačí ale málo a z podobné situace se vyklube pěkně drahý průšvih.

Zeptali jsme se Veroniky Nové z České kanceláře pojistitelů na to, z čeho je hrazen například výše popsaný zásah hasičů nebo případné škody na životním prostředí. Vysvětlila nám: „Výše popsaná situace je plně hrazena z povinného ručení majitele auta. Z toho by byla hrazena i případná ekologická újma.“

Dále ale vysvětlila, že existují případy, kdy by povinné ručení bylo prakticky k ničemu. „Krácení placení škody či její úplné odmítnutí uhrazení by přišlo ve chvíli, kdy by měl řidič neplatný nebo zabavený řidičský průkaz. Také v situaci, kdy by auto mělo propadlou technickou a zároveň byla by tam jasná příčinná souvislost s tou událostí“, dodala Veronika Nová.

Dodala také, že škody na autě, které vše způsobilo, už ale povinné ručení nekryje. Pokud to zjednodušíme, ve chvíli, kdy špatně zabrzdíte, auto se rozjede a odře další dvě zaparkovaná auta, vaše povinné ručení zaplatí škodu na těch autech. Případné šrámy na vašem voze, který vše zapříčinil, budou pojišťovnou uhrazeny jen v případě, že máte sjednáno havarijní pojištění. Jinak to musí jít přímo z vaší kapsy.
Reklama

Může se to stát každému

V autech a s auty trávíme velké množství času, nejen toho pracovního. A tak máme čas od času osobní zkušenosti s případy, o kterých píšeme. Jako v tomto případě. Stalo se mi to cestou z dovolené, kterou jsme si s kamarády skvěle užili. Na trajektu z ostrova na pevninu jsme bez problému zaparkovali a rychle se přemístili na palubu na dobrou kávu. Jenomže ta rychlost nám nakonec přinesla malé potíže, když řidič s vidinou teplé kávy zapomněl zabrzdit zaparkované auto.

Jakmile se loď rozjela, naše auto se několikrát opřelo do dvou stojících před a za ním a spustilo jejich alarmy. To přilákalo velké publikum a způsobilo mírnou paniku jak u nás, tak u majitelů houkajících aut. Nakonec se ukázalo, že se žádná škoda nestala, auta se o sebe opravdu jen mírně opřela. Od té doby si dotyčný dává opravdu velký pozor na to, jestli auto po zaparkování pořádně zabrzdil.

Diskuze

PICHAV - 04.05.2020 13:46:39
KDYBY NEBYLY RYBY !!!! NEBYLY BY SKODY !!!! NEBYLY BY CHYBY !!!! PROTOZE JSOU RYBY !!!! KAZDY KARAS SE CITI VE SKODE !!!! JAKO RYBA VE VODE !!!!! A NEDOJDE MU !!!! ZE JE TO KLAM !!!! A VODA HAM !!!! HAM !!!! A JE TAM

Otočil fabii i při minimální rychlosti na střechu. Řidič ze Zlínska se ukázal na prázdném parkovišti

Posílil se půl litrem rumu, a pak nebyl schopen skoro chodit, natož řídit. Teď mu hrozí vězení
04.04.2020 20:00
|
18
Reklama

Důchodci si pletou brzdu s plynem. Toyota proto vymyslela nový bezpečnostní asistent. Bude i v Česku

Záměna dvou zásadních pedálů je v Japonsku nejčastější příčinou smrtelných nehod
10.02.2020 10:40
|
4

Elektromobily mají velmi nízké povinné ručení. Pro pojišťovny jsou přitom rizikem, bourají častěji

Za havarijní pojištění si jejich majitelé připlatí. Důvodem je i vysoká pořizovací cena
29.12.2019 14:42
|
6

Kamioňák nejdřív bránil předjetí, pak po škodovce hodil visací zámek a rozbil jí okno

Podle jeho výpovědi ho řidič škodovky chtěl potrestat vybrzděním. K nehodě naštěstí nedošlo
07.05.2021 16:55
|
8

I neúmyslná koupě kradené ojetiny znamená, že lze o auto přijít. I když jen do tří let od pořízení

S prověřením pomůže policie nebo Cebia. Nutná je také detailní kontrola všech dokladů auta
07.05.2021 07:05
|
0
Reklama

Nové škodovky se hromadí na letišti v Hradci Králové. I v Mladé Boleslavi už došly čipy

Výpadek čipů pro auta je celosvětový. Problémy kvůli jejich absenci má řada automobilek
06.05.2021 20:09
|
7

Šofér se při vystupování nepodíval do zrcátka a srazil seniorku na kole. Hledá ho policie

Ženě se sice omluvil, ale pak odjel. Ukázalo se, že seniorka má několik zlomenin
06.05.2021 13:09
|
2
Reklama
Autosalon TV