Reklama
Řidičův chleba

Němci se rozhodli regulovat domácí nabíjení elektromobilů. Chtějí předejít přetížení sítě

Německo uzákonilo možnost omezovat v energetických špičkách domácí nabíjení elektromobilů
Zdroj: Tiskový servis Lidl

Je elektromobil víc auto, nebo spotřebič? Jezdí po silnici, přepravuje lidi, takže spíš auto. Ovšem nabíjení z něj dělá elektrický spotřebič, což teď ukazuje nejnovější nařízení v sousedním Německu, které schválilo od ledna možnost regulace domácího nabíjení v okamžiku, kdy by hrozilo přetížení sítě. A to tvoří elektromobily v tuto chvíli jen zanedbatelnou část celkového vozového parku.

Když nechceme blackout

Fandové elektromobility si někdy stěžují, že veřejné nabíječky jsou drahé, často nefunkční nebo obsazené. Výhodou by proto mělo být domácí nabíjení. Nemusíte nikde zastavovat u nabíječky, jen prostě večer auto zastrčíte do wallboxu a ráno máte nabito. V případě vlastní fotovoltaiky jste dokonce i nezávislí na veřejné síti. To je opravdu velká výhoda.

Ovšem všichni ti, kteří nabíjejí z wallboxů, začnou čím dál víc narážet na to, že vlastnit tak velký elektrický spotřebič s sebou občas přináší komplikace, když zároveň chcete levnou elektřinu a nechcete blackout. Elektrická síť v mnoha zemích začíná narážet na své limity zejména kvůli nestabilitě zdrojů.

Dobrým příkladem je Německo, které zavřelo jaderné elektrárny a razantně zvyšuje podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ale slunce nesvítí a vítr nefouká podle toho, kolik lidé zrovna chtějí odebírat ze sítě. Německý regulační úřad pro energetiku - Die Bundesnetzagentur (BNetzA) proto prosadil od 1. ledna 2024 legislativní změnu energetického zákona, podle níž může být v budoucnu regulována spotřeba elektřiny v soukromém sektoru. Kromě elektrických tepelných čerpadel se zaměřuje na domácí dobíjecí stanice (wallboxy) pro elektromobily. Důvodem je nedostatečná robustnost sítě. Její vylepšení by stálo nemalé investice, což by zdražilo i elektřinu samotnou. To spotřebitelé určitě nechtějí.

Čtyři kW k dispozici

Provozovatelé elektrických sítí budou moci v budoucnu dočasně omezit spotřebu energie nových regulovatelných tepelných čerpadel nebo nabíjecích stanic, pokud bude hrozit přetížení elektrické sítě. „Vždy musí být k dispozici minimální výkon,“ uklidňuje BNetzA. Tento limit je 4,2 kW na domácnost, což pro běžný chod stačí, ale pro nabíjení elektromobilu už nemusí. Wallboxy totiž obvykle pracují s nabíjecím výkonem 3,7, 7,4, 11 nebo maximálně 22 kilowattů. Wallboxy tak v době omezení budou fungovat, ale ve velmi omezeném výkonu. Elektrická SUV typu Škoda Enyaq nebo VW ID. 4 by se tak mohla nabíjet třeba i 24 hodin.

Zatím není třeba podléhat panice, opatření je bráno jako mimořádné a jen ve špičkách. Ale při masivnějším rozšíření elektromobilů může být hůř. Do budoucna se hovoří i o tom, že právě elektromobily by měly být součástí systému, který vykrývá „mimořádnosti“ v elektrické síti. Konkrétně, když je elektřiny dost, nabíjí se elektromobil, když málo, tak naopak baterie elektromobilu pošlou část své energie do sítě. Takže ano, elektromobil má určitě řadu výhod, ale zjistit ráno, že nemám nabito na 100 procent, jak jsem čekal, ale třeba jen na polovinu, protože se v noci vykrývala špička, nejde brát z uživatelského hlediska jako velký pokrok.
Reklama

Diskuze

Jan - 10.12.2023 14:37:39
Tak dalece ty smart gride nejdou aby uměly vypnout konkrétní spotřebič (v článku auto na baterky). Dokážou Vám ovšem omezit dodávku elektřiny a je na na každém zákazníku jak tento příděl využije.
Imrich - 10.12.2023 13:06:39
Technická otázka , Jak. Zelený šílenec vymyslel něco co není momentálně technicky možné. V Čechách funguje nízká vysoká sazba s odpojením spotřebiče. Ne z omezením na konkrétní výkon.

Armáda elektromobilních novinek, Škoda Superb i 30 let starý kabriolet. Další Autosalon je připraven

Ve středu na COOLu otestujeme také Stelvio nebo nové BMW R 1300 GS
04.12.2023 11:32
|
1
Reklama

Sexy elektromobily, klasika jako výhody, jak se pozná dobrý řidič. Premiérový Autosalon už ve středu

Nový díl nabídne testy Mazdy CX-5, Mercedesu-AMG EQS 53, Seatu Tarraco a bazarové Škody Karoq
20.11.2023 17:12
|
1
Reklama

Dojeli jsme elektromobilem do Albánie a zpět. Vše ale dopadlo úplně jinak, než jsme si plánovali

Chtěli jsme na fotbal do Tirany. Kvůli srbským celníkům jsme český debakl sledovali v albánské krčmě
18.11.2023 09:35
|
8

Moderátoři Autosalonu vyrazili elektromobilem na fotbal. Nedojeli, museli se dívat v hospodě

Cesta z Prahy do Albánie nedopadla úplně podle očekávání. Na Balkáně se prostě nenabíjí dobře
15.11.2023 12:04
|
13

Ideální elektromobil pro Čechy? Velikost Škody Octavia, dojezd 500 km a cena do půl milionu

Čistota provozu není u tuzemských řidičů příliš rozhodující. Záleží jim hlavně na ceně
22.02.2024 17:00
|
9

Komentář: Spravedlnost pro všechny. Elektromobily by se neměly testovat jen v ideálních podmínkách

Je čas na zpřísnění evropských norem. Údaje o dojezdu u aut do zásuvky totiž hrubě neodpovídají
19.02.2024 09:45
|
5
Reklama

Ekologem na zakázku. Aktivisté žádali 50 milionů korun za boj proti dieselovým motorům

Organizace Deutsche Umwelthilfe v době skandálu Volkswagenu nabízela propagaci plynu
15.02.2024 08:14
|
6

Je vám něco přes dvacet a máte elektromobil? Za povinné ručení zaplatíte víc než ostatní

Výše povinného ručení se liší nejen podle auta a jeho ceny, ale i podle věku a bydliště řidiče
05.02.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV