Reklama
Řidičův chleba

Němci mění systém dopravy na silnicích. Cyklisté budou zvýhodněni na úkor aut, zvýší se pokuty

Tvrdě trestanými prohřešky budou parkování na cyklostezce nebo zbytečné túrování motoru
Zdroj: de.wikipedia.org

Na podzim loňského roku předložil spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer vládě soubor změn a nových nařízení v dopravě. Před několika dny vláda jeho návrhy schválila, takže nový systém pokut bude do praxe zaveden během následujících týdnů. Novela zákona o provozu pozemních komunikacích se věnuje v prvé řadě chodcům a cyklistům, kteří budou mít více prostoru k životu. V druhé řadě samozřejmě řidičům, kteří za své prohřešky budou platiti víc peněz a k první skupině účastníků provozu se budou muset začít chovat mnohem ohleduplněji.

Scheuer k tomu řekl: „Musíme tyto úpravy provést. Díky naší novele děláme naše silnice bezpečnější, šetrnější ke klimatu a spravedlivější. Bezpečnější bude také cyklistika. Vytváříme výhodné prostředí pro sdílenou mobilitu. Také si myslíme, že je spravedlivé, aby každý, kdo například blokuje záchranářskou uličku, byl tvrdě potrestán. V takových případech je totiž o životy.“
Reklama

Parkování

Ve městech začíná být kvůli stále rostoucímu počtu aut těsno a i proto spolková vláda schválila velké zpřísnění pokut za parkování. Například nedovolené parkování na cyklostezce nebo v pruhu pro cyklisty či v místech, kde je zvýšený počet chodců, budou pokuty ze současných 15 eur (375 Kč) zvýšeny na 100 eur (2500 Kč).

Ve chvíli, kdy takové parkování například v pruhu pro cyklisty někoho výrazně omezí nebo dokonce ohrozí, čímž dojde k nehodě a zranění, tedy v případě, že přestupek bude závažnější, připíše si řidič jeden trestný bod. Úřady také výrazně zpřísnily pokuty za parkování na místě pro invalidy, konkrétně z 35 eur (875 Kč) na 55 eur (1375 Kč). Na stejnou částku byl zvýšen také postih za neoprávněné parkování na místech pro elektromobily.

V případě nevhodného parkování v nepřehledných místech nebo úzkých ulicích bude pokuta zvýšena z 15 eur (375 Kč) na 35 eur (875 Kč). Špatné stání nebo zastavení obecně bude místo 15 eur (375 Kč) nově řidiče stát 25 eur (625 Kč). Velké zvýšení pokuty na řidiče čeká při neoprávněném zastavení na chodníku. V současnosti je tato pokuta ohodnocena na částku 25 eur (625 eur), nově se tato částka vyšplhá na rovných 100 eur (2500 Kč). Naopak sdílená auta budou moci zdarma parkovat na více místech. Do budoucna se pak také počítá s jejich větší podporou.
Reklama

Obecná ohrožení za stovky eur

Velkou debatou je Německu tvorba záchranářských uliček. Už v dnešní době je její ignorování nebo naopak zneužívání ohodnoceno pokutou 200 eur, tedy 5000 Kč. Ovšem poté, co bude do praxe zavedena novela zákona, bude takové chování ohodnoceno 320 eury, tedy rovných 8000 Kč. K tomu úřady přidají zákaz řízení na měsíc a dva trestné body do karty řidiče. V případě, že řidič záchranářskou uličku automaticky nevytvoří nebo ji svým autem bude blokovat, čímž ohrozí práci záchranářů, může na čas přijít o řidičský průkaz.

V řešení je také rychlost. Jakmile řidič pojede v obci o více než 20 km/h rychleji, přijde na měsíc o řidičák a nevyhne se pokutě ve výši několika stovek eur. Konkrétní částka zatím nebyla zveřejněna. Zdvojnásobeny budou také pokuty za nebezpečnou jízdu, či celkově nebezpečné chování na silnicích.

Zajímavé je také trestání jevu zvaného „Auto-Posing“, tedy předvádění se s autem, zbytečné túrování a popojíždění za účelem ukázání toho, jak skvělé mám auto. Už dnes jej mohou policisté ocenit pokutou 20 eur (500 Kč). Nově tato pokuta bude zvýšena na 100 eur (2500 Kč). Nejde jen o to předvádění se, túrování také podle ministerstva zbytečně zamořuje ovzduší spalinami.

Cyklisté

Jak už jsme zmínili výše, novela zákona velmi protěžuje městskou cyklistiku. Cyklisté tedy nově budou moci jezdit vedle sebe. Motoristé je navíc budou moci objíždět jen v případě, že zvládnou dodržet odstup 1,5 metru ve městě a 2 metry mimo město. Tento „přiměřený boční odstup“, jak jej popsala vláda, bude muset být dodržován také v případě objíždění chodců a malých elektrických aut. V některých místech pak budou jednostopé dopravní prostředky zcela zakázány předjíždět.

Cyklisté také dostanou novou dopravní značku, která jim umožní odbočit kdykoliv směrem doprava. Samozřejmě u toho nikoho nesmí ohrozit a omezit.
Reklama

Diskuze

franta - 30.07.2020 13:26:13
hlavně když cyklista může u křižovatky auto odřít řidítky při objíždění v pravo aby se dostal k přechodu kde sleze z kola a přejde po přechodu
Jan - 28.02.2020 21:34:21
Vítejte v době sluníčkové... Ach jo, toto je fakt blázinec.

Tipy německých STK na auta, která roky vynikají spolehlivostí: levný ford, rodinný VW, SUV od Hondy

Pátrali jsme ve statistikách s názvem TÜV Auto Report 2020 po dostupných a kvalitních ojetinách
15.11.2019 17:29
|
18
Reklama

V Německu zjišťovali, jak jsou SUV v provozu reálně nebezpečná. Výsledky překvapí

Většinu SUV rozhodně neřídí mladí piráti silnic. Ve městech jsou navíc zastoupena jen pár procenty
20.09.2019 14:55
|
4

Postavili jsme dva německé drahokamy vedle sebe. Do klenotnictví by se nevešel ani jeden

Porovnali jsme dva bavorské velikány BMW X5 a BMW X7. Čím se liší a jakým majitelům je který určený?
08.08.2019 19:30
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV