Reklama
Ojetiny

Tipy německých STK na auta, která roky vynikají spolehlivostí: levný ford, rodinný VW, SUV od Hondy

Pátrali jsme ve statistikách s názvem TÜV Auto Report 2020 po dostupných a kvalitních ojetinách
Zdroj: Ford

TÜV, které je německou obdobou českého STK, každoročně zveřejňuje žebříčky nejspolehlivějších ojetých vozů. Je to dobrý zdroj, protože například letos seznam vznikl na základě kontrol devíti milionů aut různých značek i stáří. My jsme z nich vybrali nejzajímavější vozy podle ročníku a hodnocení v žebříčku.

Nejnovější ojetiny

U dvou až tříletých ojetin se nejvíce daří luxusním značkám. Žebříčku kraluje hlavně Mercedes-Benz s modely GLC nebo SLC, je tu i Porsche 911, které se pravidelně umisťuje na špici. Nás ale zajímají vozy, které jsou na našich silnicích i v bazarech běžnější.

Za pozornost stojí řada aut, která si jako mladé ojetiny vedou dobře a daří se jim udržet dobré hodnocení i po letech. Zajímavým příkladem je Volkswagen Golf Sportsvan pojmenovaný v dřívějších letech Golf Plus. U dvou až tříletých ojetin je na 12. místě, u čtyř až pětiletých na 18. místě, šesti až sedmiletých na 19. místě, osmi až devítiletých pátý a nejstarších deseti až jedenáctiletých dokonce třetí. To je dlouhodobě nejlepší výsledek právě spolu s luxusními značkami a dělá tak z Golfu Plus ideální koupi, ať už se díváte po jakémkoliv ročníku.

V následující galerii najdete nejzajímavější ojetiny z ročníků 2016 až 2017. Číslo na začátku značí pozici, na které se umístily v žebříčku TÜV 2020. Nechybí ani cena, za kterou jsme je aktuálně našli v českých bazarech.
Reklama

Mercedesům se daří

I když patří Mercedes-Benz mezi luxusní vozy, jako ojetina je dostupnější pro mnohem širší spektrum řidičů. Dva jeho v bazarech oblíbené modely se v reportu TÜV pravidelně opakují na předních příčkách. Je to třída A a třída C. U nejčerstvějších ojetin drží A páté místo, C pak hned šesté. Ročníky 2014 až 2015 je třída A dvanáctá a C padá na 33. místo, pořád ale patří mezi dobře hodnocená auta. Ročník 2014 je dobou, kdy na svět přišla jeho aktuální generace W205 a proto ji mohou více trápit dětské nemoci.

To třetí generace třídy A se vyráběla mezi lety 2012 až 2018, proto padá dolů na 51. pozici (to už je průměr) až u šesti až sedmiletých aut, kde začínala svou službu. Céčko je na tom v té době lépe, je dvaadvacáté a v nejlépe hodnocené kategorii. Konec druhé generace Áčka, která byla známá svou vysokou karoserií, je znovu dobrým modelem na nákup. Stojí na 19. místě, Céčko je 39. A jak jsou na tom oba modely jako nejstarší vozy? Áčko deváté, Céčko 30. Ani starých mercedesů se tak není potřeba bát.

V následující galerii najdete tipy na dobré ojetiny z let 2014 až 2015 podle hodnocení TÜV 2020.

Sázka na Japonce

Pokud hledáte starší a tedy dostupnější ojetiny, v kategorii šest až sedmiletých vozů, můžete zkusit japonské modely. Například SUV Mazda CX-5, které vyjelo na silnice ve své první generaci v roce 2012, je dobře hodnocené už od svých prvních ročníků. Důkaz? U šest až sedmiletých ojetin je na šestém místě, přičemž před ním jsou jen luxusní značky v podobě Porsche, Audi a Mercedesu-Benz.

Mazda na tom je dobře i u novějších ojetin. CX-5 se objevuje u čtyř a pětiletých vozů na 23. místě, pro srovnání je na tom stejně jako Audi A3 nebo Volvo S60/V60. Naopak u novějších modelů dvou a tři roky starých se její nákup nedá tolik doporučit. CX-5 je tu až 61. s průměrným výsledkem. Právě tady totiž začíná její druhá generace, která si zatím nevede moc dobře. Náhrada? Zkuste menší a levnější CX-3. U mladých ojeti je totiž na šesté příčce, hned za luxusními vozy. Tedy stejně jako její předchůdce býval dřív.

A tady se už podívejte na dostupné bazarové vozy z let 2013-2012, které bychom vám na základně výsledků TÜV doporučili.
Reklama

U Golfu vyberte šestou generaci

U osmi až devítiletých vozů nám poprvé na přední příčky vystupuje Volkswagen Golf. Proč až nyní? Odpověď je opět skrytá ve faktu, že tu dobíhá jeho šestá generace vyráběná mezi lety 2008 až 2012. Je zbavená porodních problémů a tak se chlubí dvanáctou příčkou na úrovni sesterského modelu Audi A3 a kompaktního SUV Volvo XC60. Golf se drží dobře dokonce i ve starších ročnících 2008 až 2009. Pátá generace tedy byla co do spolehlivosti velmi povedenou.

To šestá generace nejprodávanějšího vozu v Evropě na tom tak výtečně není. Jak ukazují statistiky TÜV, u šesti až sedmiletých ojetin končí na 36. místě a je tak na tom stejně jako Škoda Yeti. U čtyř až pětiletých je 43. a u dvou až tříletých dokonce 62., tedy v totálním průměru. Celou dobu je řeč o sedmé generaci, jež přinesla celou řadu elektronických novinek, což může způsobit její vyšší poruchovost.

V následující galerii najdete námi doporučené ojetiny z let 2011 až 2010.

Pozor na facelift

A jak jsou na tom nejstarší hodnocené ojetiny, tedy takové, které už po silnici jezdí deset až jedenáct let? Pokud se budeme držet značek mimo prémiový segment, tak mezi nimi vyniká SUV Honda CR-V. V hodnocení skončila na osmé příčce. Její třetí generace (2006-2011) je na tom totiž co do spolehlivosti velmi dobře. To dokazuje i umístění osm až devět let starých ojetin na sedmé příčce. Nepropadla přitom ani čtvrtá generace, která je u šesti a sedmiletých bazarových aut desátá.

U nejstarších ojetin můžeme doporučit i Volkswagen Tiguan, jež se vyráběl ve své první generaci celých deset let (2007-2017). Je na desátém místě, bohužel u osmi a devítiletých aut propadá na 69. příčku. Rok 2011 totiž značí příchod faceliftu, který přinesl nejen mírnou změnu vzhledu, ale i složitější elektroniku.

Jaké ojetiny z let 2008 až 2009 bychom v bazarech vybírali, kdybychom se řídili radami TÜV? To uvidíte v následující galerii.

Možná vám po přečtení tohoto článku chybí škodovky. Ve statistikách TÜV mají povětšinou průměrné hodnocení a nikde zvlášť nevyčnívají. Přesto se jejich spolehlivosti budeme věnovat v nejbližších dnech, kdy zveřejníme další materiál na toto téma.
Reklama

Diskuze

Petr - 07.03.2021 10:28:06
Škodofilové jsou jistě nasraní že jejich kýbelwagen není vůbec v žebříčku.Je mi líto ovcí co znají jen ovci v kombíku........
Jiří Černý - 30.07.2020 07:34:26
Statistika od STK říká pouze, která auta lépe procházejí STK. Neříká již nic o tom, kolik úsilí a peněz musel majitel vydat, aby se tak stalo.

Sporťák i obří SUV. V českých bazarech jsme našli bizarní ojetiny na LPG. Troufli byste si na ně?

Přestavět třeba výkonné americké auto s osmiválcem na LPG pomůže ušetřit. Není to ale svatokrádež?
21.10.2019 15:16
|
5
Reklama

Za cenu nejlevnějšího Fordu Focus hatchback lze mít skvěle vybavený dvouletý kombík na naftu

Jak dobrý vůz si můžete pořídit, když místo základního nového koupíte stejně drahou bazarovku?
04.10.2019 17:25
|
0

Levná ojetina na LPG? Máme tipy na auta do 100 tisíc korun

Při koupi vozidla z bazaru na plyn nezapomeňte zkontrolovat platnost tlakové zkoušky nádrže
04.09.2019 17:00
|
13

Palubní hodinky za miliony, dřevo či V12 pod kapotou. Toto jsou nejluxusnější SUV světa

Vybrali jsme 10 SUV, které si pořídí jen nejbohatší z bohatých. Většinu z nich potkáte i v Česku
02.01.2020 16:40
|
0

Čtvrteční autosalon vás zahrne luxusem rolls-royců i vily na kolech

Vyzkoušíme neuvěřitelný obytný vůz Morelo či kupé snů Bentley Continental GT
30.12.2019 15:09
|
0
Reklama

Turecký prezident Erdogan chce vyrábět elektromobily. Doma jich ale moc neprodá

Země zatím nebyla ve výrobě vlastních aut úspěšná. Teď má v plánu hned čtyři nové modely
30.12.2019 13:31
|
0

Užitečná i užitková. Taková budou auta v posledním letošním Autosalonu

Sršeň si vezme do parády nadupanou motorku KTM, vyzkoušíme i zvláštní stroj jménem Bureko
23.12.2019 13:26
|
0
Reklama
Autosalon TV