Reklama
Řidičův chleba

Německá policie zabavuje upravená auta. Neprojde ani zlatý polep nebo příliš zatmavená skla

Němci mají speciální policejní tým na chytání "tunerů". Zakázáno je i túrování motoru v kolonách
Zdroj: welt.de

Jen před několika málo dny zasahoval v německém Düsseldorfu speciální policejní tým s názvem AG Tuning. Ten má na starosti dohlížení nad provozem, hlavně tedy nad zbytečně hlučnými, extrémně upravenými nebo jen výrazně polepenými automobily. Mimo jiné zabavil BMW X5 M mladému řidiči původem z Kosova a to proto, že měl auto polepené zlatou fólií a k tomu ještě upravený, tedy příliš hlasitý výfukový systém.

Problém byl v tom, že lesklá zlatá fólie může za slunečného dne odrážet světlo a tím oslnit ostatní řidiče. Policisté pak vytáhli nařízení s označením Lärm-Posing, což se dá přeložit jako „pózování za doprovodu hluku“ a shledali, že výfuk je až příliš hlučný a tedy nepřípustný. Auto bylo cizinci, který se pro tamní tisk vyjádřil v tom smyslu, že vůbec netušil o nějakém zákazu, zabaveno.

Magazín welt.de, který o případu informoval, nebyl schopen zjistit, kde si dotyčný auto půjčil, ale policie tvrdí, že to vlastně není důležité. Neznalost neomlouvá a majitel auta měl řidiče před možnými problémy s policií varovat.

Případ často musí posoudit odborníci

Policejní tým AG Tuning zasahuje podle německých médií pravidelně, především pak o víkendech a hlavně na tamním městském bulváru Königsallee. Jde o ulici, která vede přes centrum města a o víkendech, když je hezky, přitahuje majitele drahých a upravených aut. Ti zde prostě jen korzují. Kromě výše zmíněného BMW policie z provozu odvezla dalších 37 vozů a to jen za neděli. Nejde jen o auta, do policejních spárů padl i hodně upravený motocykl Harley Davidson, který měl na zakázku dělaný hlučný výfukový systém. Jinak policisté rozdali řadu pokut za větší či menší přestupky a porušení zákona.

I zlatý nebo obdobně metalický polep je fakticky porušením zákona o provozu na pozemních komunikacích. Konkrétně paragrafu 30, který ve zkratce říká, že vozidlo musí být vyrobeno a vybaveno tak, aby jeho běžný provoz nikoho nepoškozoval, neohrožoval a také neobtěžoval. Jeho plné znění najdete zde.

Magazínu Welt se vyjádřil Thorsten Rechtien, specialista z TÜV Rheinland, tedy společnosti zabývající se homologacemi. „V zásadě opravdu jde o porušení paragrafu 30, ale v případě nesouhlasu majitele auta je potřeba odborné posouzení nebezpečnosti polepu a následně soudní rozhodnutí.“ Harald Schmidtke, generální ředitel Asociace německého tuningu k tomu pak řekl: „Takový polep stojí i tři tisíce eur (77 tisíc korun, pozn. redakce). Pokud odborníci shledají, že je nebezpečný, je potřeba jej z auta opravdu odstranit.“
Reklama

Policejní tým pracuje i v Hamburku

Nejde jen o Düsseldorf, obdobný policejní tým pracuje také v Hamburku. A na kontě má hned několik medializovaných zákroků. Před několika měsíci se na twitteru (odkaz najdete zde) objevil případ řidiče Porsche Panamera s taktéž zlatým polepem. Policisté jej nejprve varovali a nařídili mu, aby polep co možná nejdříve odstranil. Jenomže to dotyčný neudělal, a protože v provozu opravdu přehlédnout nešel, policie jej brzy zastavila znovu. To už přišel o auto i techničák a navrch dostal několik set eur pokutu.

Stejně dopadl hamburský řidič Lamborghini Aventador (odkaz je zde). V tomto případě majitel dojel taktéž na zlatý polep, ale tým, který se věnuje pozérům za volantem, řešil i to, jestli auto není příliš hlučné a jestli náhodou řidič v koloně několikrát zbytečně neprošlápl plynový pedál. Ani jedno ani druhé mu tehdy prokázali, ale i tak auto skončilo na policejním záchytném parkovišti.

Vrácení techničáku se může prodražit

Záleží jen na policistovi, jestli řidiče nejprve jen varuje nebo mu auto rovnou zabaví. Pak už je na řidiči, jestli auto přijede metalického polepu zbavit na policejní parkoviště nebo jej nechá odvézt někam, kde to za něj udělají. Pokud zvolí druhou možnost, bude mu auto vydáno, ale bez technického průkazu a registračních značek. Až poté, co řidič doloží, že je vše v pořádku, bude mu, samozřejmě s pokutou, vrácen techničák i značky. Řidič ale musí absolvovat i technickou prohlídku, kterou si samozřejmě hradí ze svého.

Obdobně je to v případě hlasitých výfuků. Motorku nebo auto si majitel může odvézt, ale jen bez značek a dokladů a na plaťáku. Až poté, co vše vrátí do sériového stavu a absolvuje technickou, budou mu doklady vráceny.

Diskuze

*** - 18.10.2019 12:44:43
Svět se zbláznil .....
Pavel Slavíček - 18.10.2019 14:10:03
Tak toto je ta pravá totalita.Nadávali jstena Komunisty že pořád něco zakazovali a diktovali podmínky a toto je ještě horší.Vždyt to došlo ze západu?Tam byl otevřený svět?Pořád jen chceme demokracii a můžeme si dělat co chceme?A bohužel to tak není?

V Německu zjišťovali, jak jsou SUV v provozu reálně nebezpečná. Výsledky překvapí

Většinu SUV rozhodně neřídí mladí piráti silnic. Ve městech jsou navíc zastoupena jen pár procenty
20.09.2019 14:55
|
3
Reklama

Nejbláznivější tuning vozy, které se objevily na Escape6 Prague Car Festivalu 2019

Výstaviště v Letňanech se stalo cílem 28 tisíc milovníků upravených automobilů
02.09.2019 10:22
|
0

Bizár ze Zlínska. Koupil si v bazaru auto a po pár metrech ho přetočil na střechu

Řidič ujel jen asi 200 metrů. Podle policie byl pod vlivem alkoholu
17.09.2021 17:53
|
1

Poslanci schválili výši pokuty při povinném objíždění cyklistů. Platit bude od ledna

Poslanecká sněmovna původně navrhovala postih podobný jako u alkoholu. Senátu se to nelíbilo
16.09.2021 13:01
|
45
Reklama

Za nezaplacené pokuty botička nebo zabavená značka. Poslanci schválili přísnou páku na řidiče

Ten, kdo nebude mít uhrazenou starší pokutu, dostane nejprve možnost ji ihned uhradit
16.09.2021 07:36
|
1

Motorkář zůstal po nehodě ležet v bezvědomí na kruháči. Náhodou si ho všimli policisté

Nehoda se stala pozdě v noci, kdy na silnici nikdo jiný nebyl a neměl mu tedy kdo pomoci
15.09.2021 09:59
|
0
Reklama
Autosalon TV