Reklama
Řidičův chleba

Zapomněli jste malý techničák? Připravte se na pokutu až 2000 korun. Velký nepomůže

Podívejte se na soupis dokladů, které musíte s sebou vozit v autě, ale i na motorce nebo s vozíkem
Zdroj: MDČR

Znáte tu situaci, kdy po zimě chcete oprášit motocykl, ale nemůžete najít malý technický průkaz? Nebo potřebujete převézt náklad na přívěsném vozíku, ale doklady záhadným způsobem zmizely? Nejspíš vás napadne, že se bez nich zase tak moc neděje. Ovšem to je mylná představa. Dnes si vysvětlíme, jak to s jízdou bez dokladů je a na kolik vás to vyjde.

Nejprve si shrňme, jaké doklady s sebou musíte povinně vozit. Samozřejmě jde o řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla, tedy malý techničák, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tedy zelenou kartu a v případě zákonné povinnosti také doklad o zdravotní způsobilosti. Ten podle zákona vydává lékař řidičům v 65 letech, kdy musí poprvé povinně na zdravotní prohlídku. Tu následně opakuje v 68 letech a poté každé dva roky.
Reklama

Zákon o provozu na pozemních komunikacích doslovně neuvádí, že je řidič povinen mít při sobě občanský průkaz. Nicméně na vyzvání policisty jste povinní prokázat svoji totožnost, a to buď prostřednictvím občanského průkazu, pasu nebo právě řidičského průkazu. Policisté, ale také odborníci se pak shodují, že je dobré u sebe mít ještě mezinárodní formulář o dopravní nehodě.

Zapomínat se nevyplácí

Zapomínat je lidské, ale pokuty za takovou roztržitost můžou být celkem vysoké. Jde o porušení povinností řidiče, tedy dopravní přestupek, na což myslí paragraf 125c. Ten říká, že za takový prohřešek vám sice nebudou přičteny žádné body, ale na místě vám za něj hrozí pokuta až do výše 2000 Kč. V případě zahájení správního řízení pak pokuta mezi 1500 Kč a 2500 Kč.

Tento paragraf je totožný pro všechny, tedy jak pro automobily, motocykly, tak třeba pro přípojné vozíky nebo nákladní auta.

Velký místo malého?

Může se stát, že malý technický průkaz někde zapomenete a napadne vás dojet pro něj s velkým. Ovšem to rozhodně nedoporučujeme. Velký technický průkaz není osvědčení o registraci vozidla. Je to něco jako rodný list auta. Osvědčením pak je jen malý technický průkaz. I v tomto případě platí zákon uvedený výše. Tím, že u sebe budete mít jen velký techničák, se stále dopouštíte přestupku.

Když jsou potřeba nové doklady

Může stát, že se velký či malý techničák prostě ztratí. Pak vám nezbyde než se obrátit na úřad obce s rozšířenou působností. Zde nahlásíte buď ztrátu, nebo zničení průkazu a budete postupovat dle instrukcí pracovníka úřadu. V případě, že vám byl jeden z dokumentů ukraden, je nutné nejprve vše nahlásit na policii a protokol od ní následně předložit při žádání o duplikát některého z techničáků. Úřad vydá duplikát malého či velkého techničáku na počkání, jen ve složitějších případech na to má 30 dnů. Účtuje si pak správní poplatek 100 Kč. V případě řidičských průkazů, tedy ztráty, zničení nebo odcizení je postup totožný. Jen správní poplatek je 50 Kč. Ovšem v případě řidičáku, na jehož výrobu má úřad 20 dnů, mějte na paměti, že kartička, která jej po dobu jeho výroby zastupuje a kterou vám dají na úřadě, platí jen na území České republiky!
Reklama

Zelená karta? Nemusí být zelená

A co zelená karta? I ta se může někam nenávratně schovat. V takovém případě urychleně kontaktujte svou pojišťovnu a vyžádejte si od ní duplikát, protože dle zákonů nesmíte bez zelené karty vůbec na silnice. Většina pojišťoven je schopna jej zaslat mailem, takže je jeho získání otázkou několika minut. A nemusíte se bát, kartu opravdu můžete vytisknout doma na libovolný papír. Žádný předpis neurčuje, že musí být zelený.

Mnohem horší bude, pokud zelenou kartu nemáte vůbec a nemáte tedy sjednané povinné ručení. Už jeho jméno odkazuje na fakt, že bez něj nesmíme jezdit. Nesjednané povinné ručení je porušením zákona, které je ohodnoceno pokutou v rozmezí pět až 40 000 Kč.

Velký problém nastává ve chvíli, kdy nově pořízené vozidlo nemáte pojištěné déle než dva týdny. Pak je totiž dočasně vyřazeno z registru a vůbec nesmí na silnice. Úřad jej tam znovu vrátí až poté, co dostane od pojišťovny informaci, že je povinné ručení sjednáno a zaplaceno. Pokud máte auto odstavené na zahradě, povinné ručení samozřejmě platit nemusíte. Musíte ale odevzdat registrační značky do depozitu. Pokud tak neučiníte, čeká vás pokuta 20 000 Kč.

A nakonec je dobré vědět, že pokud při silniční kontrole neukážete zelenou kartu, čeká vás pokuta na místě až 1500 Kč, ve správním řízení až 3000 Kč. Pokud vás nabourá řidič bez povinného ručení, zaplatí vám škodu Česká kancelář pojistitelů a to z garančního fondu. Tato částka je následně vymáhána přímo po majiteli nepojištěného vozidla.
Reklama

Diskuze

Honza - 03.11.2020 14:42:54
> Dan - 26.08.2019 12:15:49 > kde to žijeme tohle nebylo ani za komančů. Milý Dane, za komančů to bylo **daleko** horší. To ses o takových věcech buď vůbec nedozvěděl, nebo by ses dostal do obrovských problůmů, když bys o nich napsal!
robot - 10.10.2020 07:50:34
Vše se dá zjistit online proč pokutovat?

Policisté chytli řidiče, který se při jízdě vykláněl z okna. Přes rozbité čelní sklo totiž neviděl

Místo aby využil odtahové služby, rozhodl se, že pojede s octavií do servisu po ose
15.08.2019 13:24
|
0
Reklama

Video: Náklaďák v protisměru v tunelu ohrozil v Brně desítky řidičů

Policie pátrá po řidiči dodávky, který projel celý Pisárecký tunel v protisměru a pak zmizel
14.08.2019 18:47
|
0

Letošní automobilová sezóna je ve znamení kuriózních nehod seniorů. Co se s nimi za volantem děje?

Starší řidiči mívají pomalejší reakce, hůře vidí a častěji zmatkují. Nejsou ale agresivní
14.08.2019 09:05
|
11

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV