Reklama
Řidičův chleba

Němci brutálně zdražili pokuty. 100 eur i za zbytečně nastartovaný motor

Nový sazebník pokut cílí hlavně na silniční piráty. Vysokých pokut se ale snadno dočkají i cyklisté
Zdroj: Tiskový servis německého Ministerstva dopravy BMVI

O Německu se často říká, že je to motoristům zaslíbená země. Něco na tom bude, ostatně, právě v Německu sídlí většina velkých automobilek a stále platí, že na některých úsecích tamních dálnic je možné jezdit neomezeně rychle. Každá mince má ale dvě strany. A tou druhou v případě Německa jsou jejich velmi vysoké a přísné pokuty i za takové přestupky, které jsou nám v Česku úplně cizí. A jako každý rok, i letos Němci pokuty ještě zpřísnili.

Trestné blokování dobíjecí stanice

Při cestách po německých dálnicích je možné si všimnou bigboardů a velkých reklam, které upozorňují na nutnost utvořit v případě nehody nebo kolony záchranářskou uličku. Možná právě proto, že je její nutnost v Německu neustále takto připomínána, málokdy se stane, že by tamní řidiči na uličku zapomněli. Pokud by se přesto ale někdo takový našel, a je jedno, jestli je z Německa nebo odjinud, musí si připravit 320 eur, tedy asi 8200 Kč. Navíc takovému řidiči hrozí také měsíční zákaz řízení.

A ještě jednou hasiči či záchranáři. Pokud řidič zaparkuje na místě vyhrazeném právě pro ně, může se dočkat pokuty až ve výši 100 eur, tedy asi 2600 Kč. Neoprávněné parkování na místě pro invalidy pak nový sazebník pokut ohodnotí pokutou ve výši 55 eur, tedy bezmála 1500 Kč. Stejná pokuta pak bude hrozit tomu, kdo neoprávněně zaparkuje na dobíjecích místech pro elektromobily.
Reklama

Zbytečné machrování

Ať se podíváte do jakékoliv debaty, která se zabývá vztahem mezi cyklisty a řidiči, vždy je zmíněn jeden častý cyklistický nešvar. Tím je nebezpečná jízda cyklistů po chodníku. Ta je i u nás zákonem zakázána, pokud tedy není chodník osazen značkou, která by cyklistům udělovala výjimku. Pokud toto cyklista poruší, může se dočkat pokuty až 2000 Kč. Ovšem v Německu jdou s pokutami za jízdu po chodníku nebo dokonce za jízdu po cyklostezce v protisměru o něco málo dál. Cyklista, který takový přestupek spáchá, se může dočkat pokuty ve výši 100 eur, tedy 2600 Kč.

Mezi pokutovanými přestupky nadále zůstává zbytečné vytáčení motoru, tedy předvádění se. Na to jsou tamní policisté velmi hákliví a neradi to vidí. Za tento přestupek, stejně jako za zbytečné stání s nastartovaným vozidlem si řidič může snadno vykoledovat stoeurovou pokutu (2600 Kč). A z vlastní zkušenosti mohu říct, že Němci jsou na zbytečné parkování s nastartovaným motorem opravdu citliví. Osobně se mi stalo, že za mnou přišel starší muž a dost důrazně mi řekl, ať při parkování motor okamžitě vypnu. Tehdy byl hodně rozzloben kvůli tomu, že takto běžící motor zbytečně znečišťuje ovzduší.
Reklama

Rychlost se opravdu nevyplatí

Velkých změn se dočkal sazebník pokut za rychlost, kterou i v Německu považují za extrémně nebezpečnou. Za překročení rychlosti o maximálně 10 km/h hrozí ve městě pokuta 30 eur, tedy 780 Kč. Mimo město 20 eur, tedy asi 500 Kč. Pak už to ovšem leze velmi rychle nahoru. Za překročení o 26 – 30 km/h hrozí ve městě pokuta 180 eur, tedy 4600 Kč. Ve městě stejné překročení vyjde o 10 eur levněji.

Velmi drahé pak je překročení o více než 70 km/h. Pokud se takového přestupku dopustí řidič ve městě, dočká se pokuty 800 eur, tedy asi 21 000 Kč. O 100 eur méně je stejný přestupek ohodnocen mimo město.

Diskuze

Eva - 03.05.2021 23:32:26
Souhlasím s pokutami za zaparkované vozidlo s nevypnutým motorem. Každou chvíli z toho mám zamořený byt.
Jan - 04.05.2021 08:14:02
Máme doma pokutu za nedodrzeni vzdalenosti na dalnici. Pritom nikdo neresi jestli je to skutecne vase vina, nebo vas zrovna nekdo predjel...

Nejen za řízení pod vlivem alkoholu hrozí velká pokuta. Řídit by se nemělo ani s malíčkem v sádře

Řízení s fyzickou zdravotní indispozicí není zákonem výslovně zakázáno, pokutováno být však může
26.04.2021 06:39
|
3
Reklama

Neomezená rychlost na německých dálnicích asi brzy skončí, věští šéf Audi. Ve jménu ekologie

Existují asi jen jednotky našinců, kteří při cestě přes Německo nepopustili uzdu svým koním.
19.03.2021 17:12
|
4

Koronavirus mění dopravní předpisy. V Německu platí zákaz řídit se slunečními brýlemi a rouškou

Řidič musí být ze zákona za volantem rozpoznatelný pro kamery. Proto s rouškou nesmí mít ani čepici
22.02.2021 07:52
|
12

Kamioňák nejdřív bránil předjetí, pak po škodovce hodil visací zámek a rozbil jí okno

Podle jeho výpovědi ho řidič škodovky chtěl potrestat vybrzděním. K nehodě naštěstí nedošlo
07.05.2021 16:55
|
8

I neúmyslná koupě kradené ojetiny znamená, že lze o auto přijít. I když jen do tří let od pořízení

S prověřením pomůže policie nebo Cebia. Nutná je také detailní kontrola všech dokladů auta
07.05.2021 07:05
|
0
Reklama

Nové škodovky se hromadí na letišti v Hradci Králové. I v Mladé Boleslavi už došly čipy

Výpadek čipů pro auta je celosvětový. Problémy kvůli jejich absenci má řada automobilek
06.05.2021 20:09
|
7

Šofér se při vystupování nepodíval do zrcátka a srazil seniorku na kole. Hledá ho policie

Ženě se sice omluvil, ale pak odjel. Ukázalo se, že seniorka má několik zlomenin
06.05.2021 13:09
|
2
Reklama
Autosalon TV