Reklama
Řidičův chleba

Spravedlnost po česku: Kdo blokuje levý pruh, zaplatí 2000 Kč. Kdo ho zprava objede, 10 tisíc korun

Pozor na přejíždění z pruhu do pruhu. I během jízdy po dálnici totiž platí přednost zprava
Zdroj: Policie SR/Facebook

Jízda po dálnici není na první pohled nic složitého, ale to jen v případě, že řidiči znají její pravidla a své povinnosti. Základní poučkou pro dálniční přesun je, že se jezdí vpravo. Celá řada řidičů však při jízdě stále raději využívá prostřední či levý jízdní pruh. Možná vůbec neví, že tím porušují zákon.l.

"Jedou tady všichni" není argument

Řidiči, kteří jezdí po dálnici v prostředním či levém pruhu, k tomu mají podle portálu Bezpečné cesty celou řadu vysvětlení. Nejčastěji jde o strach z kvality pravého jízdního pruhu, který je rozbitý od kamionů (což je mimochodem například na některých částech D1 smutná pravda), prostřední pruh zase využívají ti, kteří tvrdí, že předjíždějí, a proto se nemusí zařazovat zpět. A to i v případě, kdy je předjížděné auto kilometr daleko.

Experti z webu Bezpečné cesty pak prozradili i další perličky z úst řidičů zastavených policisty:
„V prostředním pruhu mám dostatek místa na obou stranách, a tak je to bezpečnější".
Nebo: "Jedou tady všichni“.
Odborníci ale upozorňují, že nedodržování jízdy vpravo je jednou z příčin vzniku kolon, nebezpečných situací a samozřejmě také nehod.
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Slovenská policie na řidiče na dálnicích dohlíží pravidelně. 
Reklama

Zákon hovoří zcela jasně

Na správné využití jízdních pruhů na dálnici se zaměřuje zákon 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 12. Ten říká následující: „Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.“

Na dálnici samozřejmě nemůže být řeč o otáčení, ale i tak je z dikce zákona jasné, že všichni řidiči by měli jezdit výhradně vpravo. Je tedy hezké, že dodržujete maximálně povolených 130 km/h, ale to neznamená, že dle zákona smíte jet v prostředním či levém jízdním pruhu. Ti, kteří jedou rychleji, musí mít možnost vás předjet. A nikomu zároveň nepřísluší ostatní řidiče jakkoli vychovávat. 

To, že jeden řidič jede maximální povolenou rychlostí, neznamená, že může ostatní nutit k tomu stejnému. To, že jiný jede rychleji, neznamená, že smí ohrožovat nebo vychovávat ostatní. Dohled nad rychlostí přísluší policii.
Zdroj: Bezpečné cesty
Správná jízda po dálnici není věda. Jen je potřeba dodržovat základní pravidla.
Reklama

Podjíždění není vždy podjížděním

Zdá se to jako opakování dobře známého, ale jak známo, opakování je matkou moudrosti. Při změně jízdního pruhu je vždy nutné používat blinkry! Zákon říká, že přejíždět z jednoho do druhého jízdního pruhu smí řidič jen v tom případě, že neohrozí a neomezí ostatní. Pokud se do prostředního pruhu chtějí zařadit dva řidiči – jeden z levého a jeden z pravého jízdního pruhu, vždy má přednost ten, který se připojuje zprava. To je ono pravidlo pravé ruky.

Zákon také upozorňuje, že předjíždět je možné jen zleva. Podjíždění je bráno jako přestupek v rámci nedovoleného předjíždění, který je ohodnocen vysokou pokutou až 10 000 Kč a sedmi trestnými body. Jenomže je nutné také brát v potaz další část zákona, konkrétně paragraf 12, který říká: „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně, přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.“

Zjednodušeně řečeno to znamená, že ve chvíli, kdy v levém dálničním pruhu jede souvislá řada aut, můžete využít volný pravý jízdní pruh i když to znamená, že pojedete rychleji než levý jízdní pruh. V tom případě tedy nejde o podjíždění.

Pokuty i trestné body

Je to vlastně paradox. Zatímco podjíždění řidiče, který bezdůvodně jede v prostředním či levém jízdním pruhu je, ohodnoceno vysokou pokutou, zbytečná jízda v levém či prostředním pruhu (tedy příčina celé krizové situace) je na tom co se financí a bodů týče lépe. Hrozí za to pokuta jen do 2000 Kč a neuděluje se žádný trestný bod.

Pravdou ale je, že pokud se potkají dva řidiči, jeden zbytečně v levém či prostředním jízdním pruhu a druhý, který podjíždí, dopouštějí se přestupku oba dva. Hana Rubášová, vrchní komisařka policejního prezidia, k tomu dodává: "Policie se na jízdu aut v pruzích zaměřuje především v rámci bezpečnostně dopravních akcí. A to jak těch celorepublikových, tak samozřejmě v rámci těch krajských. Na tyto prohřešky se policisté zaměřují v rámci běžného výkonu služby. Samozřejmě dohlížíme jak na řidiče osobních, tak nákladních aut."

Diskuze

tomas - 29.12.2023 08:56:02
ahoj jsem tomas
Pavel - 15.09.2023 15:25:08
Milý pane Redaktore, natudujte si prosím dopravní právo… píšete hole nesmysly… podjizdeni na dálnici je přestupkem dle 125c 1) k - jiné porušení povinnosti tj. 2000kc a bez bodu…

Únorové změny na silnicích: Zákaz předjíždění kamionů a nové dálniční známky

Dálniční známku nově nemusí mít každý, ale za starou policie může nadělit vysokou pokutu
03.02.2020 08:47
|
6
Reklama

Angličan i pomatený český důchodce. Řidiči opět jezdili v protisměru na dálnici, jeden nepřežil

Za volantem zahynul muž z Velké Británie. Penzistovi hrozí vězení
16.12.2019 10:35
|
1

Tempo výstavby českých dálnic je zoufalé. Povolení trvá až 13 let, chystají se změny

Pokud se úřady nevyjádří ve 30denní lhůtě, bude to automatický souhlas
04.11.2019 09:01
|
1

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
2

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV