Reklama
Řidičův chleba

Nizozemí snižuje dálniční rychlost na 100 km/h. Budeme kvůli emisím jezdit po Evropě jako šneci?

Nikomu se to nelíbí, ale slouží to vyššímu zájmu, uvedl nizozemský premiér Rutte
Zdroj: Pixabay

Mark Rutte, nizozemský premiér

"Nikomu se to nelíbí, ale slouží to vyššímu zájmu."

V rámci klimatického boje snižuje Nizozemí maximální povolenou rychlost na svých dálnicích z původních 130 km/h na 100 km/h. Ač se to nezdá, země jako taková patří v Evropě například z hlediska emisí dusíku k těm nejhorším a evropský průměr překračuje zhruba čtyřikrát. Vláda se snaží proti tomuto trendu bojovat, což také vysvětluje štědré holandské pobídky pro nákup elektrifikovaných vozů.

Nyní přišla vláda pod vedením Marka Rutteho (jedná se o pravicovou vládu) s dalším opatřením, které lze u značné části veřejnost označit za krajně nepopulární - rychlostní limit na dálnicích se přes den snižuje na 100 km/h. Zapálení ochránci klimatu chrochtají blahem, ti ostatní si klepou na čelo.

Rakousko má svoje IG-L zóny. Ale také 140 km/h.

Také Rakousko patří k evropským zemím, kde se rozhodli proti emisím bojovat sníženou dálniční rychlostí. Každý z nás, který k našim jižním sousedům jezdí, určitě narazil na dlouhé (někdy i přes 100 km) dálniční úseky, v nichž je snížena rychlost většinou na 100 km/h s dovětkem IG-L (Immissionsschutzgesetz Luft = zákon na ochranu ovzduší). V okolí měst je nezřídka snížena rychlost i na 80 km/h.

V případě jejího překročení, a rakouská policie to hlídá skutečně přísně, hrozím kromě běžné pokuty také dodatečná pokuta za znečišťování životního prostředí, a to až 2000 eur. Takže tento limit všichni, kromě některých spěchajících turistů s polskou či českou SPZ poměrně úzkostlivě dodržují.
Na druhou stranu se v Rakousku alespoň snaží tento stav nějak řidičům vykompenzovat a na dálnicích mají i úseky, kde je rychlost zvýšena na 140 km/h.
Reklama

Německo útok Zelených odrazilo. Zatím.

I přes neustálé ideologické masírování veřejnosti ze strany německých Zelených zatím Bundestag odolává jejich snaze omezit rychlost na německých dálnicích na 130 km/h. I zde samozřejmě byly hlavními argumenty nižší emisní zátěž životního prostředí a vyšší bezpečnost. Nicméně výbor pro dopravu doporučil návrh Zelených zamítnout a tím se také při hlasování řídilo 498 poslanců z 631 hlasujících. Tedy jasná většina.

Argument vyšší bezpečnosti v Německu moc neuspěje, protože zdejší silnice patří dlouhodobě z hlediska vážných dopravních nehod k těm nejlepším v Evropě. Podle některých studí dokonce vyšší rychlost přispívá k lepšímu soustředění řidiče na jízdu.

Výkon auta ztrácí na významu. Remcá i policie.

V Nizozemí se nyní v souvislosti s aktuální situací také hojně diskutuje o tom, že výkon auta jaksi pozbývá smyslu. Je fakt, že každý, kdo jel třeba ve zmíněném Rakousku delší dálniční úsek 100 km/h rychlostí uzná, že je v takovém  jízdním režimu skutečně jedno, zdali má vaše auto 70 nebo 300 koní.

Mimochodem, v Holandsku "pyskuje" i samotná policie, protože dle tamějších zákonů může nyní jezdit i pod majáky maximálně 130 km/h, což tedy opravdu není kdovíjak akční.
Reklama

Má to vůbec smysl? A je to skutečně bezpečnější?

Pokud snížím dálniční rychlost ze 130 km/h na 100 km/h, bezesporu dojde i k poměrně znatelnému snížení spotřeby paliva. Opět vzpomeňme na rakouský příklad s IG-L úseky, ve kterém i s rakví na střeše dosahuje naložené auto velmi dobré spotřeby.

To je sice fakt, jenže když se podíváte na vozový park, zjistíte, že se vesměs jedná o velmi moderní vozy, které jsou tak jako tak k životnímu prostředí dost ohleduplné. U takových aut pak v absolutních hodnotách nedochází z hlediska vypouštěných emisí k nijak zásadnímu poklesu.
Ano, lze se bavit o tom, že se snižuje hlučnost v okolí dálnice a teoreticky je provoz i bezpečnější, i když zrovna tento faktor není relevantně prokazatelný, ať už ze statistik z rychlých německých dálnic, nebo třeba z Austrálie, kde se ukázalo, že i v neomezených úsecích jezdí řidiči slušně a bezpečně, takže je vláda dokonce rozšiřuje.

Smyčka se utahuje. Otázky bez jasných odpovědí.

Se stupňujícími se regulacemi a tlaky ze strany orgánů EU lze předpokládat, že četnost různých návrhů omezujících rychlost vozidel či například jejich vjezd do měst, se bude dále stupňovat. Politici jsou ve složité situaci, kdy se musí na jednu stranu snažit vyhovět evropské legislativě a závazkům v oblasti ekologie, na druhou stranu musí přicházet s takovými řešeními, které pokud možno nenaštvou občany, potažmo přímo jejich voliče. Aktuálně mají všichni i tak dostatečně zamotanou hlavu z elektromobility a jejího diskutabilního přínosu globálním (ne místním) emisím.

Otázek souvisejících s omezováním maximální rychlosti je tedy více než dost - blíží se v návaznosti na tyto předpisy soumrak výkonných aut? Stanou se z dálnic pouze dopravní koridory pro stádo ovcí jedoucích stejnou rychlostí? Je to další skrytá snaha o šikanu majitelů aut se spalovacím motorem, aby přesedlali do elektromobilu, u kterého by nemusely být zákony tolik omezující? A proč to všechno vůbec, když významné zdroje znečištění jsou i jinde?
Reklama

Diskuze

Pepa - 18.12.2020 20:48:53
neustale nekoho omezovat , ale hlavne poradne podojit, to je ucel techto nesmyslu
RUDY - 01.12.2020 22:29:38
Jak je videt v te EU uz hrabe uplne vsem , u nas ve Statech je rychlost 75 az 80 mil coz se asi 120 az 130 km na dalnicich vsichni jedou minimalne 10 mil 16 km nad predepsanou rychlost a nikdo to neresi a hlavne policie nikoho nebuzeruje.

Silnice jako nabíječka: Švédi testují indukční nabíjení elektromobilů

Testovací projekt slibuje revoluci v elektromobilitě, překážek je ale mnoho
06.12.2019 19:35
|
1
Reklama

Honba za rychlostí: Víte, jaké auto poprvé jelo přes 200 a jaké přes 300 km/h?

Rekordy drželi Britové, Italové i Němci. Ten poslední ale zatím neplatí
28.09.2019 07:41
|
0
Reklama

Video: Po dálnici D4 jela formule. Řidič zjevně dodržoval rychlost, přesto po něm policie pátrá

Strážci zákona zatím nevědí, ani kdy se celá projížďka odehrála
12.09.2019 13:59
|
16

Vyřazení vozidla z registru, nebo jeho zánik? V druhém případě musíte doložit ekologickou likvidaci

Vyřazení vozidla je dočasné, obnovuje se každých 12 měsíců. Úřad se bude ptát, kde auto stojí
30.08.2019 12:16
|
36

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
7

České silnice jsou poprvé bezpečné jako evropský průměr. Rychlost na dálnici s usmrcenými osobami nesouvisí

Podle dat Evropské komise jsou nejbezpečnější silnice ve Švédsku, Česko se postupně zlepšuje
22.03.2024 07:30
|
0
Reklama

BMW ukázalo svou budoucnost v podobě Neue Klasse X a prozradilo detaily o cenové politice

V rámci sledování výroční konference byla možnost vyzpovídat i českého ředitele Macieje Galanta
21.03.2024 12:55
|
0

Když Kachna rozdávala radost. Zkuste si kvíz o historii legendárního Citroënu 2CV

Motoristé toto ikonické auto milovali. Vždyť rozhýbalo Francii a dostalo se i k nám
10.03.2024 09:30
|
2
Reklama
Autosalon TV