Reklama
Řidičův chleba

Praze došla trpělivost s pseudoveterány pro turisty. Deset z nich okamžitě dojezdilo

Na úřadech byly hlášeny jako sněžné rolby nebo traktory. Přeprava v nich? Riziko pro lidi i ovzduší
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Během uplynulých dvou měsíců se pražský magistrát ve spolupráci se státní i městkou policií zaměřil na kontroly vozidel, která vypadají jako historická a převáží po centru Prahy turisty. K nim si hlídky přibraly také tzv. Hop On Hop Off autobusy a Tschu-Tschu vláčky. Výsledem je 58 zkontrolovaných vozidel, ze kterých 55 mělo při kontrole problém.

Kontroly probíhaly celkem v 11 dnech a zaměřeny byly hlavně na dodržování podmínek provozování silniční dopravy a provozu na pozemních komunikacích. Kromě toho se úředníci s policisty podívali na technický stav všech vozidel, ale také na dodržování předpisů, které pro takový provoz nařizují zákony. Pomocí nového měřicího systému pak kontrolovaným vozům měřili také emise.

Deseti turistickým vozidlům byl na místě zakázán další provoz - jejich závady byly tak vážné, že ohrožovaly provoz. Všechny musely být odtaženy. Jedno bylo dokonce zabaveno kriminálkou, a to pro nejasnou identifikaci, tedy absolutní absenci čísla VIN. V 22 případech byla po provedení mobilní STK omezena platnost technické kontroly na dobu 30 dnů, během kterých musejí být závady odstraněny.

Alarmující technický stav

Policisté při kontrolách zjistili, že drtivá většina těchto „historických“ automobilů je příšerném technickém stavu. Kromě povinné výbavy jim chyběly bezpečnostní pásy, airbagy, ale některým i povinné světlomety. Některá auta měla kola uchycena jediným šroubem, podomácku svařený rám, zkrácená, tedy nebezpečná sedadla, nefunkční stěrače a ostřikovače nebo světlomety, které nejsou schváleny pro provoz na silnicích. Právě těmto vozidlům byla odejmuta technická způsobilost.

Kontroly odhalily také velké nesrovnalosti v registracích těchto aut. Některá byla registrována jako klasické osobní auto, ale některá jako blíže neurčené lesnické a zemědělské stroje, tedy traktor nebo sněžná rolba. Policisté ale narazili i na šestimístný motocykl s pohonem LPG.

Autobusy bez papírů

Kontroly se zaměřily také na autobusy s označením Hop On Hop Off. Většina z těch kontrolovaných měla problémy s doklady nebo s vedením povinných záznamů. Policisté vidí jako problém i nedodržování stanovených tras autobusů, nástup i výstup cestujících mimo schválené zastávky, ale i v absenci použití bezpečnostních pásů ze strany řidičů, hostesek i cestujících. Toto bylo řešeno pomocí pokut přímo na místě či předáno do správního řízení.

Problémy ale měly i takzvané TSCHU-TSCHU vláčky. U nich policisté nejčastěji řešili neodpovídající registraci a chybějící záznamy. Jeden z vláčků byl registrovaný jako tahač přívěsů a jiný zase jako speciální přívěs. V rámci těchto kontrol policisté narazili na rekordní, čtyřnásobné, porušení emisí.
Reklama

Vraky zkoušejí prodat v bazarech

„Kontrolami jsme chtěli zajistit bezpečnost a dodržování veškerých předpisů souvisejících s povahou podnikání, kterou autobusy a pseudohistorická vozidla provozují. Pro všechny platí stejná pravidla, která musí všichni bez výjimek dodržovat, to samé platí i pro dodržování emisních norem,“ říká náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Na Praze 1 nepodporujeme turistický balast, je to jeden z největších problémů, který v městské části máme. Doprava spojená s turismem zatěžuje pražskou památkovou rezervaci a oceňuji snahu o dodržování platných pravidel a omezení těchto nežádoucích fenoménů,“ dodává radní pro dopravu Prahy 1 David Skála.

Pokuty, které policisté rozdali, se pohybují v deseti až statisících. Jen za porušení zákona o silniční dopravě hrozí provozovateli pokuta ve výši až 350 000 Kč. Za provozování linkové dopravy bez licence až 500 000 Kč. Protože ale budou kontroly ještě pokračovat, jejich vyhodnocení a součet pokut magistrát zveřejní letos na podzim. Vypadá to ale, že kontroly fungují, protože někteří provozovatelé se těchto turistických vraků začínají zbavovat v rámci českých prodejních serverů. Před jejich nákupem úřady varují.
Reklama

Diskuze

Petr - 27.08.2019 19:14:17
Článek je záměrně plný lží a polopravd jako by ho autor psal na objednávku. Chybějící lékárnička opravdu velice přesně vystihuje onen "příšerný technický stav". Stejně tak tvrzení o podomácku svařeném rámu u auta stavěném na zakázku.
AntiPetr - 27.08.2019 19:38:15
Tady asi někomu rozšlapali bábovičky :-) Jsem si říkal, že to poslední dobou okolo "Hradu" nějak prořídlo :-D Jen ať ty plečky zmizí, jezdí schválně pomalu, kvůli vyhlídce stojí na zákazech, pravým veteránům dělají akorát ostudu...

Evropské emisní limity reálně ohrožují lidské životy!

Podívejte se, jak se populistická honba za CO2 a NOX nulou projevuje v praxi
21.08.2019 11:40
|
39
Reklama

Čeští řidiči bourají na sněhu méně. Každý sedmnáctý však na letních pneumatikách

Vlivem námrazy nebo sněhu v loňském roce bouralo skoro 2000 řidičů, 10 lidí zemřelo
06.12.2021 07:35
|
1

Řidič BMW, audi či elektroauta bývá častěji agresivním psychopatem než škodovkář. Ukázal to průzkum

Moc dobře z průzkumu nevzešli ani majitelé registračních značek na přání či aut se zlatou barvou
04.12.2021 08:51
|
15
Reklama

Cyklisté zadarmo a pár míst i pro auta s LPG. Praha otevřela nové velké P+R parkoviště

Parkoviště pojme až 886 aut, nechybí ani pár míst pro dobíjení elektromobilů
03.12.2021 13:56
|
6

Řidiči k malým nehodám zbytečně volají policii. Zdržují tak nejen ji, ale i všechny kolem

Problém je, že některé leasingovky vyžadují policii i u malých nehod. Nárok na to ale nemají
02.12.2021 20:33
|
6
Reklama
Autosalon TV