Reklama
Řidičův chleba

Policisté pokutují řidiče aut, která jsou široká pro zúžený levý dálniční pruh. Nehrozí to i vám?

Do některých pruhů nesmí ani Škoda Octavia. Podívejte se na seznam příliš velkých vozů
Zdroj: MDČR

Policie, ale třeba také UAMK pravidelně řidiče upozorňují na to, aby si přeměřili své auto. Zní to jako banalita, ale například dle průzkumu rakouského autoklubu až 86 % všech dotázaných řidičů vůbec netuší, jak široké mají auto. Přitom se tato hodnota může hodit při průjezdu po modernizovaných částech našich dálnic, především pak D1. Bude to možná překvapení, do o levých jízdních a také zúžených pruhů nesmí řada aut, od kterých byste to možná nečekali. Samozřejmostí je drtivá většina aut kategorie N1, ale zákazem vjezdu mohou být dotčeny i některé kombíky, MPV nebo SUV.

Zúžené jízdní pruhy na opravovaných silnicích a dálnicích mohou mít šířku 2,5, ale také 2,2 a dokonce v některých případech 2 metry. Standardní jízdní pruh přitom má 3,75 metru. To je pořádný rozdíl, který si někteří řidiči vůbec neuvědomují. Pokud budeme brát v potaz nejužší jízdní pruh, tedy ten dvoumetrový, kterých právě třeba na modernizované dálnici D1 najdete hned několik, možná vás překvapíme, že v něm nemá co dělat třeba ani Škoda Octavia, která v aktuální generaci i se zpětnými zrcátky měří na šířku 2014 mm. Stejný problém má i Volkswagen Golf, jehož šířka je 2097 mm.

Když zůstaneme u octavie a přesuneme se do zúženého pruhu o šířce 2,2 metru, máme i v tomto případě špatné zprávy. Předpisy totiž doporučují, že kolem auta, tedy směrem ke svodidlům a automobilům ve vedlejším jízdním pruhu, by mělo být z každé strany dalšího čtvrt metru místa. A toho právě například s octavií bohužel není možné dosáhnout. Stejné problémy ale bude mít řada velkých SUV, jako jsou BMW X6 a X7, ale třeba také velké mercedesy třídy E a S. Pokutu v tomto případě nedostanete, protože jde jen o doporučení, ale v případě nehody byste mohli mít problém s plněním od pojišťovny.
Zdroj: Policie ČR
Policejní zásah proti příliš širokému autu v zúženém levém dálničním pruhu.

Bezpečnost především

Důvod, proč znát šířku svého auta není jen hrozba pokuty. Ta se může na místě vyšplhat na 2000 Kč, ve správním řízení pak až na 2500 Kč. Jde hlavně o bezpečnost, pohodlí a klid. Dle průzkumů UAMK řidiči přiznávají, že se v levém a zúženém jízdním pruhu necítí dobře. Často zmatkují, jedou zbytečně pomalu a jsou jen krůček od nehody. Přitom nehody právě v takových místech mají nepříjemné dopady pro tisíce řidičů, kteří následně zůstanou uvězněni v dlouhých kolonách. Především mladší a naopak starší řidiči v těchto místech snadno udělají chybu. Podle odborníků z UAMK se jízdou v levém, ale zúženém jízdním pruhu přitom dají ušetřit maximálně dvě minuty času.

Policie se proto na auta jedoucí v těchto úzkých pruzích začala více zaměřovat. Poté, co vidí příliš široké auto v takovém pruhu, odvede ho mimo dálnici, kde jej s pomocí řidiče přeměří. Na videu nad tímto textem je zachycen Ford Transit, jehož šířka je i se zpětnými zrcátky 2,5 metru. Řidič tedy z místa kontroly odjel s pokutou. A pro zajímavost, zde najdete dlouhý výčet aut, která se do většiny jízdních pruhů z pohledu zákona nevejdou. Najdete tam i to svoje? A riskujete jízdu ve zúženém levém jízdním pruhu? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem nebo na facebooku.
Reklama

Diskuze

Sam Moravský kreativec - 18.06.2020 13:48:57
Tedy dvoumetrovej pruh jsem ještě neviděl, vždy jen značku 2,20 metru. Nevidím důvod, proč bych se svým autem se šířkou 2,18 měl mít problém, vždyť mně na každé straně zbývá 1 cm a v nejhorším sklopím zrcátka - mám elektrický. A mám autoškolu Svazarmu.
josef - 31.05.2020 06:41:53
Tak je jasné že ten rozměr čtvrt metru na obě strany je jen doporučení a doporučení nemusí bejt brán v zřetel. Ani policisté nemohou pokutovat za nějaké doporučení !. I normy jsou jen doporučené ..

Převod elektronických dálničních známek z auta na auto nebude možný. S dvěma výjimkami

Ministr dopravy na facebooku zcela vyloučil jednodenní známku. Zdražovat kupóny ale nebude
13.09.2019 09:04
|
31
Reklama

Video: Po dálnici D4 jela formule. Řidič zjevně dodržoval rychlost, přesto po něm policie pátrá

Strážci zákona zatím nevědí, ani kdy se celá projížďka odehrála
12.09.2019 13:59
|
16
Reklama

Video: Spadli do vodní nádrže vedle dálnice. Zachraňovali je hasiči, kteří jeli ze soutěže

Pět lidí se málem utopilo poblíž Prahy vedle D6
02.09.2019 14:35
|
0

Ministři mají lék na přetížené dálnice - zákaz předjíždění kamionů a jejich nedělních jízd

Nový návrh zákona ještě musí schválit Senát i Sněmovna a vyjádřit se k němu musí také policie
27.08.2019 10:29
|
4

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV