Reklama
Řidičův chleba

Oprava dálnice D1 znovu odstartovala. Na řidiče čekají rekordně dlouhé uzavírky i radary

Rekonstruovat se bude 71 kilometrů. Jde o největší délku omezení od zahájení oprav
Zdroj: MDČR

Během předposledního únorového víkendu se na vybraných úsecích dálnice D1 začali objevovat dělníci a stroje. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahajuje přípravné práce k obnově rekonstrukce dálnice. Naplno se opravy rozběhnou se začátkem března, kdy už tolik nehrozí špatné počasí, které by společně s uzavírkami mohlo vyvolat dopravní kolaps. Během letošního roku, kdy budou opravy největší za celou dobu sedmileté rekonstrukce, mají dělníci za úkol zprovoznit 37 rekonstruovaných kilometrů dálnice. Celkem budou opravovat sedm úseků, přičemž čtyři zprovozní ještě letos, další tři pak v roce 2021, kdy rekonstrukce skončí.

Kompletní i částečné uzavírky dálnice

I letos bude ŘSD dálnici pro auta zcela uzavírat. Stane se tak ale vždy výhradně jen v noci, kdy budou bourány dálniční nadjezdy. Jan Studecký, mluvčí ŘSD, k tomu řekl: „Úplné uzavírky jsou prováděny vždy v noci a trvat budou pouze několik hodin. První taková uzavírka bude v letošním roce probíhat u Humpolce v noci ze soboty 29. 2. na neděli 1. 3. 2020.“ V době celkové uzavírky dálnice bude pro řidiče značena objízdná trasa vedoucí po okolních okreskách. Vždy ale půjde jen o pár kilometrů. Jiné to může být pro řidiče kamionů, kteří by měli důsledně sledovat dopravní značení.

Během víkendu začnou práce, kromě úseku u Humpolce, také na 21. kilometru u Benešova. 6. března budou zahájeny práce na úsecích u Mirošovic a u Velkého Meziříčí. Nejdelší dopravní omezení, které bude mít délku 25 kilometrů, bude na řidiče čekat mezi Koberovicemi a Větrným Jeníkovem. První rekonstruované úseky se budou otevírat během srpna.
Reklama
Zdroj: Ministerstvo dopravy
Tisková konference ministra dopravy k zahájení opravy D1.

Pozor na radary

Po celou dobu rekonstrukce bude ve všech úsecích rychlost omezena na maximálně 80 km/h. Ovšem jen některé nechalo ŘSD osadit radary. Jde o úseky Soutice-Loket, Mirošovice-Hvězdonice, Velký Beranov-Měřín a Humpolec-Větrný Jeníkov.

Stejně jako v předchozích letech oprav, i letos budou ve všech částech rekonstruované dálnice pro řidiče k dispozici dva zúžené jízdní pruhy v obou směrech. Jan Studecký ale nevyloučil, že na omezenou dobu bude v některých místech dálnice svedena jen do jednoho jízdního pruhu: „To je nezbytné v době výstavby dlouhodobého dopravního omezení. Tyto krátkodobé etapy jsou na všech úsecích kryty smluvními sankcemi pro případ nedodržení stanovených limitů.“ Dodal také, že bude kladen velký důraz na to, aby podobných uzavírek bylo co nejméně.

Hotovo mělo být už letos

Studnecký dále upozorňuje na další bezpečnostní opatření, sloužící jak k větší ochraně řidičů tak dělníků: „Kromě radarů instalujeme dočasná nízká svodidla, zvýrazněné dopravní značení a také mobilní informační systém. Veškerá dopravní omezení budou projednána se složkami IZS a s odtahovými službami tak, aby v případě mimořádné události byl čas její likvidace co nejkratší. V období zimní údržby, tedy do konce března, počítáme i nadále s posílenou připraveností sypačů na detašovaném pracovišti přímo na křižovatce v Humpolci.“

Rekonstrukce dálnice začala v roce 2013. Původně bylo plánováno ukončení všech prací v letošním roce. V současné době je ale hotovo jen 90 kilometrů dálnice, přičemž práce se definitivně zastaví až během příštího roku.
Reklama

Diskuze

Hejtr - 24.02.2020 18:24:30
Bože stůj při nás....
Pandrhola - 24.02.2020 10:49:00
A toto je nějaká novinka?ta naše Hopsa strade d1je postrachem všech řidičů.takze nějaké opravy a uzavírky nemohou narušit pověst této hrůzy.

Řidič zapomněl na sjezd z D1 a zkusil na něj zacouvat. Další auto kvůli němu bouralo. Viník ujel

Policie hledá jak samotného řidiče, tak svědky nehody. Jde jí hlavně o dva konkrétní řidiče
28.01.2020 12:26
|
2
Reklama

Bez stovek milionů a za víkend. Čeští IT specialisté zvládli spustit nový systém dálničních známek

Zareagovali tím na předraženou státní zakázku. Systém známek zatím slouží charitativním účelům
27.01.2020 13:21
|
0

Na dálnici D1 čekají na řidiče nové radarové pasti. Víme, kde si máte dávat pozor

V následujících dnech začnou fungovat dvě nová úseková měření. Další dvě se spustí později
16.08.2019 09:19
|
11

Retro: Horský autobus Karosa T 500 HB se moc neosvědčil. Místo do zatáčky jezdil rovně

Dobrou myšlenku se nepodařilo dotáhnout k funkčnímu celku. Dnes jde o velmi vzácného veterána
24.02.2024 09:48
|
8

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4
Reklama

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
9

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6
Reklama
Autosalon TV