Reklama
Řidičův chleba

Bez stovek milionů a za víkend. Čeští IT specialisté zvládli spustit nový systém dálničních známek

Zareagovali tím na předraženou státní zakázku. Systém známek zatím slouží charitativním účelům
Zdroj: Ferznamka.cz

Minulý týden proběhlo na české politické scéně velké zemětřesení, které neustál dnes už bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík. Toho odvolal premiér Andrej Babiš poté, co se na ministerstvo dopravy, ale i na samotného premiéra snesla kritika za předraženou zakázku na výrobu, spuštění a vedení systému pro elektronické dálniční známky. Smlouvu s dodavatelem systému, firmou Asseco Central Europe, podepsal s posvěcením ministra Státní fond dopravní infrastruktury, přičemž konečná cena čtyřletého kontraktu byla stanovena na 401 milionů korun. Křeslo prozatímního ministra dopravy převzal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který zatím vede oba resorty.

Informační systém v této ceně měl obsahovat e-shop pro elektronické nákupy, uživatelský portál, mobilní aplikaci, call centrum, celou evidenci všech zaplacených dálničních poplatků, ale také registr všech automobilů osvobozených od úhrad časového poplatku, kompletní účetnictví, párování plateb v rámci elektronických úhrad, řešení neprovedených nebo chybných plateb či reporting a zabezpečení systému. Na tuto vysokou částku však nečekaně zareagovala skupina programátorů, podle které je zcela neadekvátní a stejný systém včetně veškerých uživatelských rozhraní a výše popsaných nutností zvládne také. Navíc zdarma.
Reklama

Víkend stačil

O uplynulém víkendu se do pražských Holešovic sjelo na 60 odborníků ze světa IT, kteří společnými silami opravdu od základu postavili nový systém elektronických dálničních známek. Ten byl k nedělní šesté hodině večerní plně funkční. Připraven je otevřený systém pro napojení ostatních partnerů, tedy čerpacích stanic či systému Google. Funguje jak pro Android, tak pro iOS. Připravena dokonce byla i mobilní aplikace pro obě platformy. Systém byl také napojen na účetní platformu a odzkoušen jako plně funkční.

„Pro všechna řešení systému fungují chatbot, voicebot a integrace systémů pro automatizované rozeznávání registračních značek“, řekl k systému strůjce víkendového vývoje nového systému Tomáš Vondráček. Dále dodal: „Pokusíme se dát dohromady vzorový rozpočet na tento projekt podle zadání od státu, tak, abychom mohli ilustrovat, kolik by byla běžná komerční cena. Budeme se snažit takový rozpočet dát veřejně k dispozici do středy, pokud to stihneme. Konkrétní náklady na uplynulý víkend zatím k dispozici nemáme.“
Reklama

Převzetí systému státem není jisté

Organizátor celé akce má v příštích dnech v plánu hotový systém předat státu. Je ale otázkou, jestli je vůbec bude moct využívat. Vondráček k tomu řekl: „Vyvíjený software musí mít stát ve vlastnictví, nesmí být vázán k nám, nebo k někomu jinému. V žádném případě se nebudeme účastnit navazujícího výběrového řízení na správu, údržbu a rozvoj tohoto systému. To proto, abychom nemohli být podezíráni z toho, že jsme chtěli jakoukoliv zakázku takto získat. Naopak poskytneme bezplatnou podporu firmě, která takové výběrové řízení vyhraje. Pouze v případě, že by se nenašel žádný jiný subjekt, který by měl o provoz toho systému zájem, předložíme státu nabídku na provoz tohoto řešení v budoucnu, aby tento systém mohl používat.“

Systém také musí být naprosto precizně připraven k obsloužení milionu řidičů, ale zároveň musí zvládnout reagovat na případné dotazy policie, která přes něj potřebuje operativně zjišťovat, zda auto, které zrovna kontroluje, má zaplacený dálniční poplatek. Současný ministr dopravy Havlíček pro ČTK řekl, že stát má v plánu vypsat tendr na elektronické dálniční známky znovu. Stále platí, že od ledna 2021 řidiči nebudou potřebovat fyzické kupóny, k čemuž má dopomoci o víkendu naprogramovaný systém.

Zatím pro dobročinné účely

Spuštěný systém v současné době umožňuje všem zájemcům, aby si vyzkoušeli, jak funguje. Najdete jej na webu FerZnamka.cz, kde je možné si koupit fiktivní známky v hodnotě tři, dvě a jedna koruna. Jakkoliv jsou samotné známky fiktivní, finance za jejich nákup už jsou reálné, přičemž všechny vybrané prostředky budou poskytnuty Nadačnímu fondu Kolečko, který pomáhá dětem po těžkých úrazech.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nové modely snížily ceny elektromobilů. Podívejte se na 10 nejdostupnějších aut na elektřinu v Česku

I přes klesající trend cen zůstávají elektroauta drahá. Stojí tolik, kolik vůz o dvě třídy výše
15.01.2020 16:15
|
0
Reklama

Nejhorší dírou v republice byla vyhlášena celá dálnice D1

Tradiční anticena ale byla rozdána i dalším zničeným silnicím napříč celou Českou republikou
18.12.2019 14:50
|
1

Babiš potvrdil zákaz předjíždění pro kamiony. Zatím ale bude platit jen v zimě

V první fázi se kamiony nebudou smět předjíždět na 54 kilometrech D1
25.11.2019 08:59
|
8

Retro: Ubohá Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Dnes stojí majlant

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
20.07.2024 10:17
|
4

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4
Reklama

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10
Reklama
Autosalon TV