Reklama
Řidičův chleba

Angličan i pomatený český důchodce. Řidiči opět jezdili v protisměru na dálnici, jeden nepřežil

Za volantem zahynul muž z Velké Británie. Penzistovi hrozí vězení
Zdroj: Týdeník Policie
Řidič z Velké Británie si spletl jízdní směry. Najel na dálnici do protisměru a havaroval

Velmi krušnou noc za sebou mají čeští policisté, kteří museli řešit hned dva případy jízdy v protisměru po dálnici. První se stal po deváté hodině večerní na dálnici D7, kde chtěl řidič z Velké Británie najet na směr do Prahy, ale spletl se a najel do protisměru, tedy na Chomutov. Krátce poté se na dálnici střetl s dodávkou. Náraz byl velmi silný, z britské fabie toho moc nezůstalo a řidič na místě zemřel. Pro řidiče dodávky musel kvůli vážným zraněním přiletět vrtulník, který jej transportoval do nemocnice. Záběry místa krátce po nehodě natočil a zveřejnil Týdeník Policie. Najdete je výše.

Mluvčí policie Michaela Richterová k tomu řekla: „Je velmi pravděpodobné, že řidič ve fabii najel do protisměru z důvodu nezvyku řízení vpravo. I řidič dodávky byl cizí národnosti a v tuto chvíli je v péči lékařů. Nehoda se stále vyšetřuje."

Dále dodala: „Krátce po této nehodě do již nabouraných aut nabourala další tři auta, jejichž řidiči už nezvládli dobrzdit. Naštěstí šlo jen o plechy, nikdo nebyl vážně zraněn.“

Další případ jízdy v protisměru se pak stal v noci na pondělí na dálnici D8. Způsobil ji 72letý senior, kvůli kterému musela být dálnice mezi 45. a 35. kilometrem ve směru na Prahu několik desítek minut uzavřena. Ačkoliv i v tomto případě došlo k nehodě, podle Richterové šlo jen o plechy, když se jiný řidič seniorovi vyhýbal a narazil do svodidel. Důchodce pak policisté zastavili až o několik kilometrů dál. Dechová zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní, ale policisté zjistili, že má několik týdnů propadlé osvědčení o zdravotní způsobilosti. I tato nehoda se vyšetřuje, podle policejní mluvčí muži hrozí až pět let za mřížemi za obecné ohrožení.
Reklama

Ne všude se jezdí vpravo

Existuje hned několik zemí, kde se jezdí v opačném směru než u nás, tedy vlevo. Typicky je to právě Velká Británie, ale setkat se tím můžete na Maltě, v Austrálii nebo třeba v Thajsku, kam každoročně touto dobou míří Češi na zimní dovolenou. U nás neexistují žádné kurzy výuky jízdy vlevo, veškerá příprava je tak jen na řidičích samotných.

V případě, že do míst s opačným řízením jedete vlastním autem, je dobré si na hranicích nebo na internetu sehnat samolepku, která se dává na světlomet a zabrání tak oslňování protijedoucích vozidel. Je to nutné proto, že auta určená pro jízdu v pravém pruhu, svítí více na pravou stranu. Na některých e-shopech či čerpacích stanicích v zahraničí lze sehnat samolepky upozorňující na to, že v autě jede řidič zvyklý jezdit vpravo, ale je otázkou, jestli ji ostatní lidé budou brát v potaz.
Reklama

Hlavně klid

V případě, že si v zahraničí, kde se jezdí vlevo, budete půjčovat auto, raději sáhněte po automatické převodovce. Odpadne vám tak starost s řazením druhou rukou. Pokud tato možnost nebude, raději si to párkrát na parkovišti autopůjčovny vyzkoušejte. Hlavně zachovejte klid. Mozek potřebuje nějaký čas k tomu, aby vše pochopil.

Jedním z největších strašáků při jízdě vlevo jsou kruhové objezdy. Fungují tak, že se na nich jezdí ve směru hodinových ručiček a po výjezdu se řadí opět do levého pruhu. A nakonec jedna rada vycházející z osobní zkušenosti. Držte se davu! Sledujte, jak jezdí ostatní řidiči, tedy ti domácí. Během chvilky vám jejich směr jízdy přejde do krve. A neděste se, pokud si v půjčeném autě občas místo blinkru pustíte stěrače. Opačně přehozené jsou totiž v autech i páčky.

Diskuze

Adam - 16.12.2019 13:36:16
Jen vás poupravím - zesnulý brit byl můj bývalý šéf, žil v ČR přes deset let, dával bych tedy za vinu spíš mikrospanek nebo nepozornost.

Video: Chtěli se vyhnout koloně, tak sjížděli z dálnice protisměrem. Chytila je u toho policie

Přistižení řidiči přijdou o peníze a řidičáky. Dostanou sedm trestných bodů
18.11.2019 15:16
|
4
Reklama

Video: Tunel Blanka zažil jízdu aut v protisměru, matku s kočárkem, vrávorající opilce i zvířata

Tunelový komplex v Praze dnes slaví čtvrté narozeniny. Podívejte se, co v něm kamery zaznamenaly
19.09.2019 06:11
|
0

Video: Náklaďák v protisměru v tunelu ohrozil v Brně desítky řidičů

Policie pátrá po řidiči dodávky, který projel celý Pisárecký tunel v protisměru a pak zmizel
14.08.2019 18:47
|
0

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
30

Důchodce za volantem kamionu sešrotoval auta a strhl elektrické vedení. Nevěnoval se řízení

Celková škoda jeho destruktivní derby je asi 1,5 milionu. Způsobil i výpadek elektřiny
21.01.2022 07:28
|
44
Reklama

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
3

Autoškoly zdražují až o tisíce korun. A postupně nasazují nové otázky do testů

Už neplatí, že nejdelší odpověď je správná. Testovací videa pak mohou být lehce nejednoznačná
19.01.2022 14:13
|
3
Reklama
Autosalon TV