Reklama
Řidičův chleba

Video: Tunel Blanka zažil jízdu aut v protisměru, matku s kočárkem, vrávorající opilce i zvířata

Tunelový komplex v Praze dnes slaví čtvrté narozeniny. Podívejte se, co v něm kamery zaznamenaly
Zdroj: TSK Praha

Ve čtvrtek 19. září 2015 ve 14 hodin 40 minut projela tunelovým komplexem Blanka první auta. Za čtyři roky fungování celého komplexu, který tedy právě dnes slaví narozeniny, využilo dle TSK alespoň jeden z tunelů 135 milionů řidičů, tedy každý den průměrně 92 402 řidičů. Taková čísla s sebou nesou také nehody, kolony a řadu nečekaných problémů. Od zpuštění provozu v tunelech až do letošního srpna způsobili řidiči v komplexu 372 nehod. V červnu letošního roku pak TSK eviduje tisící nepojízdné auto, které muselo být z tunelu odtaženo.

Kamerový systém komplexu ale krom toho za dobu působení zaznamenal také neoprávněný vstup 300 lidí a také 1500 řidičů měsíčně, kteří v tunelech překročí maximální povolenou rychlost. „Setkáváme se s nejrůznějšími situacemi. Nejčastěji je to závada na vozidle a jeho zastavení. Mezi nejnebezpečnější patří po dopravních nehodách samovolné požáry vozidel a pohyb chodců v tunelech. Kuriózní, ale z pohledu rizika neméně nebezpečná, jsou zvířata, která se do tunelů zaběhnou,“ popisuje každodenní mimořádné události Barbora Lišková z TSK. Na videu nad tímto článkem nejdete ty nejkurióznější situace opepřené vtipnými "bublinovými" komentáři.
Reklama

Tunelový komplex Blanka v číslech

Délka: 5 500 metrů
Počet tubusů: 2
Délka tunelů: 12 km
Stavební objekty: 611
Cena: 43 miliard Kč

Stále zkušební provoz

Je to zajímavé, ale komplex Blanka je stále ve stavu zkušebního provozu. Jeho kolaudace ještě neproběhla, protože pražský Magistrát stále vyhodnocuje fungování tunelů. Během tohoto provozu byla odhalena řada závad a nedodělků, které se ale vždy okamžitě řeší. I tak ale tunely dle průzkumů velmi ulevily dopravě na povrchu. A není se co divit, do tunelu se přestěhovala velká část pražské dopravy. Ovšem stále jsou v Praze místa, kterým tunel naopak přitížil. Jde o ulice, které vedou do nebo z tunelového komplexu a kde se často tvoří dlouhé kolony. Praha totiž stále nemá dostavěný městský okruh, který by na tunel navazoval a dopravu tak z dotčených městských částí odváděl.

„První milion vozidel projel Blankou již během prvního měsíce zkušebního provozu. Na komunikacích, které napojují tunely na povrchovou komunikační síť, došlo k nárůstu dopravy. Jde například o ulice V Holešovičkách, Patočkova, Dobříšská, Svatovítská. Ulevilo se naopak dopravě v ulicích Milady Horákové, Veletržní, nábřeží Kapitána Jaroše, nábřeží Ludvíka Svobody, Argentinská a Rohanské nábřeží, ale i třeba na Nuselském mostě, kde se snížila intenzita dopravy. Co je důležité, že se jedná o snížení trvalé a nedochází ke zpětnému nárůstu počtů vozidel na původní hodnoty,“ popisuje vliv na pražskou dopravu Barbora Lišková.

Historie komplexu Blanka

1999 – zahájení prací na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí
2000 – návrh dokumentace k územnímu rozhodnutí
2002 – vydáno územní rozhodnutí
2004 – geologická sondáž
27. 11. 2006 – vydáno stěžejní stavební povolení (celkem 78 stavebních povolení)
2007 – zahájení stavebních prací
18. 7. 2011 – poslední průraz
19. 9. 2015 – otevření tunelového komplexu

Jméno po královně? Ani náhodou

Víte, proč dostal tunelový komplex právě jméno Blanka? Na toto téma koluje mezi lidmi řada legend, ale pravda je vlastně úplně jednoduchá. Někteří si myslí, že komplex dostal jméno podle manželky českého krále a římského císaře Karla IV. Blanky z Valois. Jiní jsou zase přesvědčení, že jméno bylo vybráno podle určité konkrétní osoby nacházející se v osobním vztahu k někomu z bývalé politické reprezentace hlavního města.

Chyba lávky. Jméno Blanka je jen výsledkem snahy několika dopravních odborníků usnadnit si vzájemnou komunikaci. Už v devadesátých letech, kdy se řešila trasa tunelu, řešili inženýři několik jmen a označení. Pracovní jména sice byla pochopitelná pro stavaře a techniky, ale vyslovit je v běžném hovoru by bylo zbytečně náročné.

Následně došlo k zúžení výběru tras tunelů na tři varianty, které měly část společnou, ale lišily se v úseku cca mezi Prašným mostem a Trojou. Proto vznikl nápad označit varianty počátečními písmeny městských částí, přes které vedla právě ona odlišná část trasy. A toto označení zevšeobecnit dívčími jmény. Takto vedla Dana přes Dejvice, Hana přes Holešovice a Blanka pod Bubenčí. A právě Blanka jako jméno pro celý komplex nakonec zůstal.

Barvy prozradí trasu

Všimli jste si někdy, že každý jednotlivý úsek, tedy tunel, komplexu, má jiný tvar i barvu? Brusnický tunel je oranžový a vede od křižovatky Malovanka do křižovatky Prašný most. Celková délka úseku je 1,4 km. Dejvický tunel je fialový. Jeho trasa vede od křižovatky Prašný most a pod třídou Milady Horákové až na Letnou. Celková délka úseku je 1 km. Bubenečský tunel, který vede od křižovatky Letná pod Stromovku, Císařský ostrov, Vltavu a potom podél řeky až k trojskému portálu, je zase modrý. Jeho celková délka je 3,09 km.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


V Česku znamená 1600 metrů nad mořem výstup na Sněžku. V Kyrgystánu v této výšce najdete pláž

Issyk-Kul: druhé největší vysokohoské jezero světa je hluboké až 700 metrů. Zažijete tu koupačku snů
11.09.2019 18:17
|
4
Reklama

Šílené předjíždění kamiónu: k nehodě s autobusem a protijedoucím náklaďákem chyběly centimetry

Řidič tiráku se rozhodl předjíždět v zatáčce a přes plnou čáru. Policie ho zatím nevypátrala
10.09.2019 07:55
|
5
Reklama

Někdo vás naboural a policie zabavila techničák poškozeného auta. Jaké náklady dostanete zpět?

Opravu vyřeší pojišťovna viníka. Odtah pojištění asistenčních služeb. Ušlý zisk? Jen výjimečně
20.08.2019 17:00
|
4

Letošní automobilová sezóna je ve znamení kuriózních nehod seniorů. Co se s nimi za volantem děje?

Starší řidiči mívají pomalejší reakce, hůře vidí a častěji zmatkují. Nejsou ale agresivní
14.08.2019 09:05
|
11

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV