Reklama
Řidičův chleba

Koronavirus mění dopravní předpisy. V Německu platí zákaz řídit se slunečními brýlemi a rouškou

Řidič musí být ze zákona za volantem rozpoznatelný pro kamery. Proto s rouškou nesmí mít ani čepici
Zdroj: Bart Běhal

Každý si jistě vzpomene na jarní zmatky tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, které způsobily povinnost nošení roušek v autě během jízdy. Dnes je to ustáleno na pravidle, které říká, že řidič a posádka musí mít roušku, pokud v autě jedou členové různých domácností, tedy kolegové nebo kamarádi. Stejné pravidlo začalo před pár dny platit také v Sasku, ovšem tamní ministr vnitra Roland Wöller jej ozvláštnil, když zmínil, že s povinnými rouškami jde prakticky ruku v ruce zákaz slunečních brýlí, kšiltovek nebo jiných pokrývek hlavy.

Dva zákony, dvě pokuty

Jak upozornil magazín MDR Sachsen, zmatek v rouškách a slunečních brýlích udělal právě ministr vnitra Wöller. Ten totiž v rámci jednoho z rozhovorů řekl, že pokud má řidič roušku, tak nasazení slunečních brýlí nebo čepice povede k tomu, že nebude pro kamerové systémy rozpoznatelný, což je v zákoně zakázáno. Konkrétně jde o paragraf 23 zákona o provozu na pozemních komunikacích, který říká: „Každý, kdo řídí motorové vozidlo, si nesmí zakrývat nebo zakrývat obličej takovým způsobem, aby jej nebylo možné rozeznat.“ Výjimkou jsou motocyklové přilby. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta 60 eur, tedy asi 1600 Kč.

Jenomže pak je tu ještě druhý zákon, který nařizuje lidem, kteří nejsou z jedné domácnosti, nosit v autě roušku. A neuposlechnutí tohoto nařízení je pokutováno rovnými 100 eury, tedy asi 2850 Kč. Proto saský ministr vnitra tvrdí, že ve chvíli, kdy jede řidič s rouškou, nesmí mít nasazeny sluneční brýle, které by kamerovým systémům, třeba radaru, znemožnily identifikaci řidiče. Podle ministra není pro tyto systémy problém rozpoznat řidiče s rouškou, protože hlavní část obličeje je stále dobře viditelná. Ovšem s pokrývkou hlavy nebo brýlemi jde o porušování zákona.
Reklama

V Česku platí objektivní odpovědnost provozovatele

I v Česku by šla v podobném případě pokuta na majitele vozidla. Tedy pokud neuvede, kdo jej v době spáchání přestupku řídil. Řeší to takzvaná objektivní odpovědnost provozovatele, který je ze zákona povinen zajistit, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích. Objektivní odpovědnost tak nevyžaduje zavinění, ale přesto je potrestán ten, kdo vozidlo vlastní. Takovým trestem je však pokuta maximálně 10 000 Kč, přičemž provozovatel nepřijde o řidičák ani mu nebudou uděleny trestné body.

Vyjádření policejního šéfa tomu moc nepomohlo

Výrok ministra vnitra rozpoutal velkou debatu, do které se vložila i Svobodná demokratická strana Německa (FDP), jejíž člen Torsten Herbst kauzu s brýlemi ostře kritizoval, když argumentoval bezpečností. Zmínil především ostré zimní slunce, kvůli kterému jsou sluneční brýle takřka nutností. Pro MDR Sachsen řekl: „Pro řidiče může mít oslepení nízkým sluncem nebezpečné. Řidiči si vlastně musí vybrat mezi porušením koronavirových zákonů a dopravních předpisů.“

Proto se do celé věci zapojil také policejní šéf Horst Kretzschmar, který v tom nejspíš chtěl udělat pořádek, ale moc se mu to nepovedlo. Prohlásil totiž, že dle platných zákonů řidič může mít brýle nebo čepici a roušku. Jen přitom nesmí spáchat žádný přestupek, který nebude řešen na místě. Pokud bude, pro policejní hlídku není problém totožnost řidiče ověřit.

Pokud někdo spáchá přestupek, který vyžaduje řešení ve správním řízení, hrozí mu kromě pokuty za přestupek navíc ještě ona pokuta za zakrývání obličeje. Odpovědnost a tedy i obě pokuty pak půjdou za majitelem vozidla, pokud policii neprozradí, kdo jej v době spáchání přestupku řídil.

Diskuze

Jan - 22.06.2021 09:30:52
Minul jste snad chtěli, že se musí jezdit jen s rouškou, né? Už nestíhám ty vaše rozmary ani registrovat.
Pingu - 06.04.2021 11:46:21
Sasko,no to je jenom takovej vychodni kousek Nemecka...

Nově mají policisté za některé přestupky domlouvat, ne pokutovat. Schválení odkládá koronavirus

Novela zákona a bodového systém prošla připomínkami. Tím to ale pro ni asi na nejbližší měsíce končí
14.02.2021 07:29
|
2
Reklama

Koronavirus zamával s žebříčkem nejvyhledávanějších značek. Toyota na internetu sesadila z trůnu BMW

Japonská značka je nejvyhledávanější v 55 zemích světa. Pomohl on-line prodej aut
05.02.2021 12:30
|
0

Ode dneška jsou znovu povinné roušky na pumpách nebo v servisech. V autě ale potřeba nejsou

O novém plošném nařízení informoval ministr zdravotnictví na svém twitterovém účtu
10.09.2020 08:33
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV