Reklama
Řidičův chleba

Ode dneška jsou znovu povinné roušky na pumpách nebo v servisech. V autě ale potřeba nejsou

O novém plošném nařízení informoval ministr zdravotnictví na svém twitterovém účtu
Zdroj: Bart Běhal

Epidemiologická situace se v Česku dál zhoršuje, a proto se ministr zdravotnictví ve spolupráci se svými kolegy rozhodl znovu plošně zavést nošení roušek ve všech vnitřních prostorách v Česku. Nové nařízení je v platnosti od čtvrtka 10.9. a dotkne se i řidičů. V autech ji ve většině případů nosit nemusí, ale na dalších místech denní řidičské potřeby už rozhodně ano.

I v servisu nebo na STK

Od čtvrtka tedy všichni musí znovu nosit roušky při vstupu na čerpací stanici, do servisu nebo showroomu s novými vozy. Všechny služby by měly být plně v provozu, pokud tedy u nich není nařízena karanténa. Stejně tak obsluha pump nebo prodejci vozů budou na sobě mít roušku či jinou ochranu dýchacích cest.

Stále pak platí, že občané musí mít roušky nasazené na všech úřadech, takže v případech, kdy jdou odhlásit, přihlásit nebo přehlásit vůz nebo kdy řeší nové registrační značky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nové nařízení prezentoval na svém twitterovém účtu těmito slovy: „Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsem dnes ráno svolal mimořádné jednání Centrálního řídícího týmu. S odborníky jsme se shodli, že od zítra zavedeme povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé ČR.“

V autech už ne

Na jaře panoval okolo nošení roušek v autě velký zmatek. Nakonec se tato povinnost ustálila na tom, že roušku řidič musí mít u sebe, ale na sobě jen v případě, že jede v autě s někým cizím, třeba kolegy z práce. Pak tato povinnost platila i pro posádku. Pokud v autě jeli členové jedné rodiny, roušky mít nemuseli.

Podle výše zmíněného vyjádření ministra zdravotnictví se toto pro podzimní povinnost nosit roušky mění. Ministr přímo zmínil vnitřní prostory budov, ne automobilů. A auta nejsou zmíněna ani v dnes vydaném mimořádném opatření Ministerstva zdravotnictví. Řidič ale rozhodně neudělá chybu, když si roušku nasadí pří případné policejní kontrole a tedy komunikaci s policistou. Není to povinné, ale rozhodně ohleduplné.

Ministr zdravotnictví pak připomněl, že je nezbytně nutné mýt si pravidelně ruce. K tomu patří také alespoň občasná desinfekce interiéru auta. Hlavně pak těch částí, kterých se řidiči dotýkají rukama, tedy volantu, řadicí páky, ovladačů infotainmentu nebo topení či rádia. Vozit v autě použitou roušku není z hygienického hlediska moc vhodné. Velmi rychle se v ní šíří bakterie, které se pak z roušky dostávají do okolí.
Reklama
Autosalon TV