Reklama
Řidičův chleba

Neomezená rychlost na německých dálnicích asi brzy skončí, věští šéf Audi. Ve jménu ekologie

Existují asi jen jednotky našinců, kteří při cestě přes Německo nepopustili uzdu svým koním.
Zdroj: Josef Vrtal - Autosalon.tv

Německé dálnice s neomezenou rychlostí jsou už dlouhá léta mekkou všech milovníků rychlé jízdy. Současně jde ale také o letitě diskutované téma, ať už z hlediska ekologie nebo bezpečnosti. V posledním období se však debata o zrušení jízdy bez limitu neustále zintenzivňuje a vyjadřuje se k ní stále více lidí z branže. K jejímu zrušení už promluvil i šéf automobilky, která si na rychlých autech vybudovala část image.

Konec velkých prázdnin?

Pořád je ještě spousta řidičů silných i méně silných aut, kteří se rádi zajedou jen tak projet za naše západní hranice a to bez ohledu na to, že že úseků s neomezenou maximální rychlostí v Německu kvapem ubývá. Důvodů je hned několik. Mnohem častěji než bezpečnost se přitom v souvislosti s omezeními skloňuje slovíčko "ekologie".

Německé prémiové značky si zejména minulosti zakládaly na tom, že jejich auta dosahují vyšší maximální rychlosti než ostatní konkurenti v segmentu. Když se objevila "gentlemanské" dohoda o elektronickém omezení maximální rychlosti na 250 km/h, tyto automobilky mezi sebou pořádaly interní závody v akceleraci a pružném zrychlování na zmiňované tempo. Zkrátka, vysoká rychlost patřila k německým automobilkám stejně jako neomezená rychlost k německým dálnicím. Tyto dny se však pomalu blíží ke svému konci. Jak řekl Markus Duesmann, předseda představenstva Audi, je to škoda, ale zároveň je to pochopitelné a nezbytně. Proč?
Reklama

Ekologie v hlavní roli

V minulosti byla omezení maximální rychlosti na dálnicích zaváděna zhusta z ekonomických (vysokáůspotřeba v době ropné krize) a později bezpečnostních důvodů - málokdo už dnes ví, že například v ČSSR se do roku 1979 rovněž jezdilo neomezeně. Teď je ale jiná doba.

Všechno nasvědčuje tomu, že o konečné zrušení neomezené rychlosti na německých dálnicích se nakonec postará ekologie. Jak říká i samotný Deusmann (a s ním i mnoho jiných odborníků), vliv rychlosti na spotřebu a produkované CO2 je tak zásadní, že jejím snížením dokážeme výrazně snížit zatížení životního prostředí. V dobách nastupující elektromobility vysoká rychlost navíc pomalu, ale jistě ztrácí svůj význam, automobilky totiž u nových modelů již pomalu přecházejí na nový "ekologický" limit 180 km/h.

I ten zákonodárci podle britského magazínu Techzle pravděpodobně plošně omezí na obligátních
130 km/h. Je přitom zajímavé, jak dlouho se už některé zájmové skupiny o zrušení neomezené rychlosti pokoušejí a téměř vždy přitom používali taktiku zvyšování bezpečnosti provozu. Ta však dosud nikdy neuspěla, nikdy se totiž nedala jednoznačně prokázat souvislost mezi rychlostí a bezpečností. Často popírali dokonce i používané heslo "rychlost zabíjí", ve skutečnosti totiž za většinou dopravních nehod stál špatný odhad, nesoustředění na jízdu apod. S nástupem důrazu na ekologii jsou však tyto debaty bezpředmětné, vše totiž nasvědčuje tomu, že neomezenou rychlost na německých dálnicích již brzy "zařízne" právě zmiňovaná touha po čistém životním prostředí. A co lodě a letadla?

Diskuze

Jan Král - 07.09.2021 23:40:17
Osobní auta produkují tak malé procento skleníkových plynů ,že ani zrušení spalovacich motoru nemá žádný význam, proto i omezení rychlosti je jen komedie!
Jára - 28.03.2021 16:17:33
Nejdříve něco zavedou z důvodu falešné ekologie a potom začne vymývačka mozků, že je to smtrelně nebezpečné a pokuty i tresty porostou. Každý by měl mív volbu jestli pojede 130 se spotřebou 8l a nebo 200 se spotřebou klidně 17l.

Řidiči znovu mohou policistům mluvit do práce. Poraďte jim, kde by měli měřit rychlost

Blíží se další ročník policejní akce Speed Marathon. Hlasování veřejnosti poběží do konce února
02.02.2021 16:28
|
7
Reklama

Omezená rychlost na 82 km/h. Někdo ukradl ve výrobně značek nulu, nebo co?

Na podobnou značku u nás nenarazíte. Naopak v Turecku vykoukne na řidiče skoro na každým rohu.
07.01.2021 17:33
|
21

Rozčilovat se kvůli rychlostnímu limitu může jen závodník nebo blázen

V nejnovější televizní reportáži spojené se švédskou značkou Volvo jsme se zaměřili na bezpečnost
08.12.2020 09:13
|
2

Kvíz pro znalce automobilové historie: Proč je volant kulatý a co znamená slovo šofér?

Některé samozřejmosti z dnešních aut mají původ, o kterém vědí jen znalci. Patříte mezi ně?
02.10.2022 08:57
|
0

Neřídím se předpisy, když nedávají smysl, říká v rozhovoru nový testman Autosalonu Pavel Liška

Známý herec přiznává, že si občas jede podle svého. Za klasického motorkáře se rozhodně nepovažuje
28.09.2022 09:01
|
4
Reklama

Yamaha začíná šlapat do čtyřkolek. Na českém trhu představila širokou modelovou paletu

Testovali jsme klasické pracovní čtyřkolky i pracovní SSV modely s volantem a ryzí závoďák
27.09.2022 10:55
|
3

Test motorky: Aprilia Tuono 660 Factory vás nezabije, ale posílí vaše dovednosti na silničním biku

Kříženec naháče a ryzí silnice zcela naplňuje pověst o vášnivém temperamentu italských žen
25.09.2022 19:21
|
0
Reklama
Autosalon TV