Reklama
Řidičův chleba

Neomezená rychlost na německých dálnicích asi brzy skončí, věští šéf Audi. Ve jménu ekologie

Existují asi jen jednotky našinců, kteří při cestě přes Německo nepopustili uzdu svým koním.
Zdroj: Josef Vrtal - Autosalon.tv

Německé dálnice s neomezenou rychlostí jsou už dlouhá léta mekkou všech milovníků rychlé jízdy. Současně jde ale také o letitě diskutované téma, ať už z hlediska ekologie nebo bezpečnosti. V posledním období se však debata o zrušení jízdy bez limitu neustále zintenzivňuje a vyjadřuje se k ní stále více lidí z branže. K jejímu zrušení už promluvil i šéf automobilky, která si na rychlých autech vybudovala část image.

Konec velkých prázdnin?

Pořád je ještě spousta řidičů silných i méně silných aut, kteří se rádi zajedou jen tak projet za naše západní hranice a to bez ohledu na to, že že úseků s neomezenou maximální rychlostí v Německu kvapem ubývá. Důvodů je hned několik. Mnohem častěji než bezpečnost se přitom v souvislosti s omezeními skloňuje slovíčko "ekologie".

Německé prémiové značky si zejména minulosti zakládaly na tom, že jejich auta dosahují vyšší maximální rychlosti než ostatní konkurenti v segmentu. Když se objevila "gentlemanské" dohoda o elektronickém omezení maximální rychlosti na 250 km/h, tyto automobilky mezi sebou pořádaly interní závody v akceleraci a pružném zrychlování na zmiňované tempo. Zkrátka, vysoká rychlost patřila k německým automobilkám stejně jako neomezená rychlost k německým dálnicím. Tyto dny se však pomalu blíží ke svému konci. Jak řekl Markus Duesmann, předseda představenstva Audi, je to škoda, ale zároveň je to pochopitelné a nezbytně. Proč?
Reklama

Ekologie v hlavní roli

V minulosti byla omezení maximální rychlosti na dálnicích zaváděna zhusta z ekonomických (vysokáůspotřeba v době ropné krize) a později bezpečnostních důvodů - málokdo už dnes ví, že například v ČSSR se do roku 1979 rovněž jezdilo neomezeně. Teď je ale jiná doba.

Všechno nasvědčuje tomu, že o konečné zrušení neomezené rychlosti na německých dálnicích se nakonec postará ekologie. Jak říká i samotný Deusmann (a s ním i mnoho jiných odborníků), vliv rychlosti na spotřebu a produkované CO2 je tak zásadní, že jejím snížením dokážeme výrazně snížit zatížení životního prostředí. V dobách nastupující elektromobility vysoká rychlost navíc pomalu, ale jistě ztrácí svůj význam, automobilky totiž u nových modelů již pomalu přecházejí na nový "ekologický" limit 180 km/h.

I ten zákonodárci podle britského magazínu Techzle pravděpodobně plošně omezí na obligátních
130 km/h. Je přitom zajímavé, jak dlouho se už některé zájmové skupiny o zrušení neomezené rychlosti pokoušejí a téměř vždy přitom používali taktiku zvyšování bezpečnosti provozu. Ta však dosud nikdy neuspěla, nikdy se totiž nedala jednoznačně prokázat souvislost mezi rychlostí a bezpečností. Často popírali dokonce i používané heslo "rychlost zabíjí", ve skutečnosti totiž za většinou dopravních nehod stál špatný odhad, nesoustředění na jízdu apod. S nástupem důrazu na ekologii jsou však tyto debaty bezpředmětné, vše totiž nasvědčuje tomu, že neomezenou rychlost na německých dálnicích již brzy "zařízne" právě zmiňovaná touha po čistém životním prostředí. A co lodě a letadla?

Diskuze

Jaj - 27.02.2023 12:21:32
Když je v Německu neomezená rychlost na dálnici tak tam můžu jet kdekoliv po dálnici třeba 200km/ h ? Už tam ty značky nemají?
Jan Král - 07.09.2021 23:40:17
Osobní auta produkují tak malé procento skleníkových plynů ,že ani zrušení spalovacich motoru nemá žádný význam, proto i omezení rychlosti je jen komedie!

Řidiči znovu mohou policistům mluvit do práce. Poraďte jim, kde by měli měřit rychlost

Blíží se další ročník policejní akce Speed Marathon. Hlasování veřejnosti poběží do konce února
02.02.2021 16:28
|
7
Reklama

Omezená rychlost na 82 km/h. Někdo ukradl ve výrobně značek nulu, nebo co?

Na podobnou značku u nás nenarazíte. Naopak v Turecku vykoukne na řidiče skoro na každým rohu.
07.01.2021 17:33
|
21

Rozčilovat se kvůli rychlostnímu limitu může jen závodník nebo blázen

V nejnovější televizní reportáži spojené se švédskou značkou Volvo jsme se zaměřili na bezpečnost
08.12.2020 09:13
|
2

Retro: Leninovy sáně alias Moskvič 412 byly podceňovanou alternativou ke škodovkám a žigulíkům

Auta z moskevských závodů leninského komsomolu měla místy moderní techniku, ale i chronické slabiny
26.11.2023 08:17
|
33

Podzimní Retro garáž naznačila rostoucí kvalitu svých aukcí i konec boomu cen socialistických aut

Organizátor Pavel Kočí připravil na výstavišti Lysé zase o něco bohatší menu pro milovníky veteránů
20.11.2023 08:15
|
10
Reklama

Retro: Škoda Winnetou byla krásná letní stylovka. Švýcarské partyzánštiny se ale v Boleslavi zalekli

Nespokojený švýcarský dealer Škody si postavil vlastní sporťák. U soudruhů se ale se zlou potázal
19.11.2023 09:37
|
3

Retro: Není Avia jako Avia. Český pokus o lehký off-road pro armádu skončil těžkým fiaskem

Letňanská fabrika doplnila zastaralé náklaďáky neméně zastaralým teréňákem s armádními ambicemi
11.11.2023 08:24
|
11
Reklama
Autosalon TV