Reklama
Řidičův chleba

Někteří řidiči si stále neumí správně najet do křižovatky. Neznají totiž základní pravidlo

Ve chvíli, kdy vjedou do křižovatky jinak než by měli, zachytí ostatní řidiče do nepříjemné pasti
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Projet správně křižovatkou se učí žáci v autoškolách už během prvních několika hodin. A pokud se to žáci nenaučí, nemohou v žádném případě projít písemnou ani praktickou částí závěrečných zkoušek. Přesto se ale najdou řidiči, kteří na to při vjíždění do křižovatky zapomenou nebo zpanikaří. Největší problém jim stále dělají křižovatky ve tvaru písmene H a ty, kde odbočují doleva a musí se přitom míjet s protijedoucími auty též odbočujícími vlevo. Přitom si stačí pamatovat jednoduché pravidlo.

Vždy pravým bokem

Křižovatky ve tvaru písmene H jsou problematické zejména kvůli tomu, že jsou často velmi široké, nejsou na nich vyznačené pruhy a řidiče, který do ní vjíždí a chce se například otočit, nabádají, aby se držel pravé strany. Jenže to je špatně. Řidič se musí držet vlevo. Hovoří o tom paragraf 21 zákona o provozu na pozemních komunikacích, který řeší odbočování. „Před odbočováním vlevo se musí řidič zařadit co nejdále vlevo v části vozovky určené pro jeho směr jízdy s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu a šířku vozovky. Odbočují-li řidiči protijedoucích vozidel vlevo, vyhýbají se vlevo,“ píše se v zákoně.

Jakmile by se v jedné křižovatce setkaly dvě auta míjející se levými boky, vznikla by nepřehledná až nebezpečná situace. I proto je nesmírně důležité si pamatovat, že vždy se míjíme pravými boky. Jinak je tomu pouze v okamžiku, kdy je značkami nebo například přidaným ostrůvkem naopak po řidičích vyžadováno, aby se míjeli vpravo, respektive levými boky. To nastává například v Praze v ulici Jugoslávských partyzánů, kdy je středový pruh pro tramvaje tak široký, že se do křižovatky vejde za sebou více aut. Třeba v Moskevské ulici ve Vršovicích je přímo dělící ostrůvek.

Pravidlo pravého boku je pak nejdůležitější dodržovat především na rušných světelných křižovatkách při odbočování vlevo. „Svým žákům to vysvětluji následovně. Představte si, že vjede do křižovatky řada pěti aut, která chce odbočit vlevo a proti nim pojede další pětičlenná kolona, která bude chtít taktéž odbočit vlevo, načež se budou míjet levými boky, tedy vpravo. V tu chvíli se navzájem zablokují a ocitnou se v nepříjemné pasti,“ řekl nám instruktor jedné z pražských autoškol Radek Vrtal.

Pokud odbočujete v křižovatce doleva je potřeba myslet také na to, zda protijedoucí vozidlo není příliš dlouhé (auto s vozíkem, kamion s návěsem nebo traktor s vlekem) a nebude nuceno si nadjet za střed křižovatky. V takovém případě je lépe mu ukázat, že mu dáváte přednost, aby projelo křižovatku jako první.

Souboj o pruh

Problém některým řidičům dělá i samotné řazení se do více pruhů za křižovatkou. Jak je to tedy správně? „Auta odbočující vlevo musí řidičům odbočujícím vpravo umožnit vybrat si, do jakého jízdního pruhu vjedou. Neznamená to tedy, že levý pruh patří těm, kteří odbočují vlevo a ten pravý těm odbočujícím vpravo, tak to prostě nefunguje. I když spousta řidičů si to stále myslí, čímž vznikají zbytečné dopravní nehody,“ sdělil Vrtal.

Ideálním samozřejmě je, když si oba řidiči vyjdou vstříc. Ten odbočující vpravo najede plynule do pravého pruhu a ten odbočující vlevo přibrzdí a do levého pruhu vjede až v okamžiku, kdy bude volný, nebo bude alespoň jasné, že volný bude. Realita je však často úplně jiná.
Reklama

Diskuze

MaJ - 07.10.2023 12:18:14
Hlavně na křižovatce na druhé fotografii na sídlišti Jižní Město je to aktuální problém, další takový je o kus dál na té samé komunikaci na křižovatce u Alzy. Částečně je to nevědomostí řidičů, částečně vynucováním si místa na projetí rušnou křižovatkou.
Jose - 04.10.2023 16:11:53
Doporučuji panu redaktorovi si zopakovat zákon o silničním provozu a to konkrétně jízdu v pruzích a řazení před křižovatkou. Pak možná svými články přestane veřejnost uvádět v omyl. Pokud se nezařadím včas do odbočovacího pruhu, pokračuji a raději objedu.

Správnou pozici za volantem řeší místo řidičů už samotná auta. Stačí jen mrknout do kamery

Systém umí identifikovat člověka podle tváře a automaticky nastaví sedadlo i komfortní zařízení
22.09.2023 07:47
|
0
Reklama

Základní pravidlo z autoškoly tady neplatí. Řidiči se kvůli tomu chytají do drahých pastí

Omezení rychlosti platí v Německu až do doby, než je ukončeno dopravní značkou. Nikoliv křižovatkou
13.09.2023 07:28
|
18
Reklama

Řidiči často ujíždí od nehody, i když je to trestné. Spoléhají se, že je na parkovišti nikdo nevidí

Nejčastěji se lidé chtějí vyhnout řešení škrábanců na parkovišti, přitom za to hrozí vysoké pokuty
10.09.2023 19:01
|
1

Jízda se zapálenou cigaretou neohrožuje jen řidiče. Hrozí za ni i tučná pokuta

Kdo chce v autě kouřit, měl by myslet na své spolucestující. Škodliviny totiž dýchají i oni
23.08.2023 07:47
|
10

Nejprodávanější elektromobil v Česku si výrazně polepšil. Je ještě rychlejší a dojede dál

Škoda v rakouských Alpách představila inovovaný Enyaq spolu s nejluxusnější výbavou. Svezli jsme se
06.12.2023 16:04
|
0

Řidiči se v zimě nevědomky dopouští závažného přestupku. Hrozí za něj dokonce i zákaz řízení

Policii podle vyjádření mluvčího neobměkčí ani výmluva na aktuální špatné počasí či kalamitu
05.12.2023 08:02
|
42
Reklama

Subaru XV je ideálním rodinným autem na hory. Umí zabrat všemi čtyřmi a nabízí zimní kola zdarma

Zákazník má zároveň poslední možnost pořídit ho s atmosférickým benzinovým motorem. Potěší i výbavou
29.11.2023 15:37
|
2

Za jízdu v novém pruhu se záhadným kosočtvercem hrozí vysoké pokuty. Řidiči mu nerozumí

Podle úřadů má zrychlit dopravu a snížit emise. Užít ho ale nemohou všichni. K čemu tedy slouží?
28.11.2023 13:29
|
27
Reklama
Autosalon TV