Reklama
Řidičův chleba

Semafory jsou obsypané kamerami. Většina jich ale slouží k jinému účelu, než si řidiči myslí

Lidé se někdy bojí kamer na semaforu, často ale zbytečně. Jen málokteré totiž rozdávají pokuty
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Znáte to, blížíte se na světelnou křižovatku, když tu náhle padne žlutá a následně červená. Vy nestačíte zabrzdit a rozhodne se jet dál. V duchu se však proklínáte, protože jste na semaforu viděli hned několik kamer. Počítáte tedy s pokutou, jenže ani po dlouhém čekání se žádná nedostaví. Samozřejmě důvodů proč je hned několik. Jedním z nich může být fakt, že jen hrstka kamer na světelných signalizačních zařízeních zaznamenává průjezd na červenou. Většina jich totiž slouží k úplně něčemu jinému.

Podle informací z TSK bylo v Praze ke konci minulého roku jen 19 lokalit, kde kamery hlídají průjezd na červenou. Systém, který pokuty rozdává, je složen z dvojice kamer (přehledové a detailové). Ty zaznamenávají aktuální stav na signalizaci a okamžik průjezdu vozidel stop čárou. Důležité je říci, že tyto kamery nejsou povětšinou umístěné přímo na semaforu, ale nacházejí se až za ním. Bývají přimontované na některém ze sloupů v místě křižovatky.

Jízda na červenou se nevyplácí

Z pohledu zákona je jízda na červenou poměrně tvrdě trestaný přestupek, za nějž hrozí pět trestných bodů, na místě pokuta do 2500 Kč a ve správním řízení do 5000 Kč. Ovšem ve chvíli, kdy řidič tento přestupek udělá dvakrát či vícekrát během 12 měsíců, je pokuta až 7500 Kč a k tomu přijde až na půl roku o řidičák.

K čemu slouží kamery na semaforech?

Kamery, jež trestají řidiče za jízdu na červenou tedy máme, ale co ty ostatní, které sedí přímo na semaforu? Ty slouží k něčemu úplně jinému. Většina z nich funguje pouze jako detektory intenzity provozu. Používají se především k získání informací o přítomnosti vozidel či chodců v daných detekčních zónách v místech křižovatek řízených světelným signalizačním zařízením. S jejich pomocí je možné získat dopravní parametry a informace mající vliv na řízení a organizování dopravy. Jejich využití výrazným způsobem zefektivňuje provoz celých oblastí a umožňuje tak předcházet dopravním zácpám během špičkových hodin velkých měst.
 
Dále jsou zde kamery, které dohlíží na provoz. Policie v případě nehody či dalšího řešení může záznam z těchto kamer použít jako důkazní materiál. Semafory jsou už standardně vybavovány také zařízeními, která umožňují preferenci vozidel veřejné hromadné dopravy. Vozidla MHD tedy mají možnost přednostní volby a prodlužování signálu volno v reálném čase podle svých aktuálních nároků tak, aby mohla projet světelně řízenou křižovatkou pokud možno bez zastavení, případně jen s minimálním zdržením.

V neposlední řadě jsou tu kamery na takzvaných dynamických semaforech. Tato světelná zařízení jsou nejčastěji umístěná v obcích na silnicích nižších tříd a mají za úkol zpomalit rychle jedoucí vozidla. Jakmile přijíždějící auto jede v daném úseku vyšší než maximální povolenou rychlostí, padne na semaforu červená. V případě, že řidič zpomalí, rozsvítí se mu opět zelená. K optimalizaci chodu těchto semaforů slouží právě videodetektor, který monitoruje boční vjezdy na komunikaci, případné tvorby kolon či jiných kolizních situací. Poskytuje i řadu nadstavbových funkcí.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 18.11.2021 18:41:42
MUSLIM !!!! KAZDY BY SI MEL KOUPIT !!!! ELEKTROMOBIL !!!! A SHODIT VELKEHO BRATRA !!!! SHOZENIM ELSITE AZ DO BLEBLEKAOUTU !!!! ME TO VADIT NEBUDE !!!! MAM SOLAR !!!! VELKY BRATR BUDE NAHRANY !!!! A NEBUDE NAHRAVAT
Vlastimil Neuman - 18.11.2021 21:20:51
Zdarec Pichav....jsem tu nový ale takové tupé hova do jako jsi ty jsem ještě nikdy neviděl... Hlavně se nerozmnožuj !!!!

Na mezinárodní silnici u Benešova vyrostly nové kamery. Zatím nefungují, brzy ale změří i motorkáře

Neznámý vandal se snažil stavbě zabránit a zdržel ji. Pokuty začnou chodit za měsíc
04.08.2021 11:27
|
9
Reklama

V Praze jsou stovky kamer, ale řidiči se jich bojí zbytečně. Zjistit, které měří, je snadné

Pokuty se rozdávají jen na vybraných místech. Pokud jezdíte pravidelně, hned si je zapamatujete
01.02.2021 12:53
|
45

Vnější zrcátka dokáží nahradit kamery. Jejich obraz se promítá před řidiče

Nová Kia Sorento dělá předjíždění bezpečnější. Nemusíte při něm otáčet hlavou
12.01.2021 10:12
|
3

Unikátní kamera v Praze sleduje řidiče, kteří nedají přednost chodcům. Na viníky je přesto krátká

Sofistikované zařízení nedokáže určit, kdy jde o přestupek a kdy nikoliv. K čemu tedy nyní slouží?
03.12.2021 07:11
|
5

Dacia Jogger je normální pěkné auto s cenou, která už se jen tak nevidí - stojí pod 360 tisíc Kč

Dacia odhalila ceny vozu, který má nahradit hned trojici modelů - Logan MCV, Dokker a Lodgy
02.12.2021 12:28
|
9
Reklama

Obecní radary přečtou registrační značku a straší řidiče i falešným bleskem. Jednu věc ale neumí

Informační tabule ukazují překročení rychlosti konkrétního viníka a mají dobrý preventivní účinek
02.12.2021 07:03
|
29

Naftové motory se z nových aut rychle vytrácejí. Chybí už i u některých tradičních manažerských vozů

Úplnému konci dieselů v jejich tradičním rajónu se ale některé značky výslovně brání
01.12.2021 19:56
|
4
Reklama
Autosalon TV