Reklama
Řidičův chleba

Mikrospánek trvá jen pár sekund, usnout lze i s otevřenýma očima. Chytré asistenty s ním umí bojovat

Pokud řidič klimbá, probudí ho varovným pískáním. Když usne, auto samo zastaví a volá záchranáře
Zdroj: Mercedes-Benz

Často v diskuzích čteme, že moderní auta nestojí za nic, protože jsou plná zbytečných asistentů a elektroniky. Dnes ale ukážeme, že ne všechna elektronika je v autě proto, aby řidiče trápila. Většina asistentů má za totiž za úkol řidiče, ale i ostatní kolem něj, chránit. A přesně to je případ bezpečnostního systému Mercedes-Benz, který má, pokud je to jen trochu možné, zabránit mikrospánku. Když se mu to ale nepovede, nebo když řidiče postihnou za volantem zdravotní obtíže, zvládne auto bezpečně zastavit a rovnou vytočit linku 112.

Mikrospánek je otázkou pár sekund

Je všeobecně známé, že řidič má za volant sedat odpočatý a vyspalý tak, aby cestu bez problému zvládl. Jsme ale jen lidé a tak je jasné, že může nastat situace, kdy únava za volantem řidiče dostihne. Podle odborníků trvá mikrospánek tři až patnáct sekund. Pak buď usnete, nebo se s leknutím probudíte. Nehod s mikrospánkem není sice moc, jsou však velmi vážné. Existují dva druhy mikrospánku - se zavřenýma, ale i otevřenýma očima. U obou ale mozek těch několik sekund nereaguje.

Na to je ale připraven infotainment mercedesu, který se jmenuje MBUX. Krom toho, že se s jeho virtuální asistentkou, která se mimochodem jmenuje Mercedes, dá vést celkem přínosný rozhovor, dohlíží také na bezpečnost. Kamery umístěné ve stropní jednotce v kombinaci s čidly ve volantu a pedálech neustále sledují pozornost řidiče, jeho reakce a třeba i oční víčka. Při známkách mikrospánku aktivují takzvaný asistent bdělosti. Ten pozná typické známky ospalosti a nepozornosti řidiče a zobrazí varovnou zprávu s výzvou k přestávce. Krom toho také přijde velmi hlasité a nepříjemné zapískání, které má řidiče případně probudit. A podle Mercedesu akustické upozornění většinou zabere a člověka vzbudí. Bezpečnostní asistent je aktivní již od rychlosti 20 km/h.
Reklama

Když to nezabere

Může se stát, že ani urputné pískání opravdu unaveného řidiče neprobudí. Může se také stát, že se řidiči udělá za volantem špatně a nebude schopen řídit. I na to je mercedes připraven. Pokud má aktivován systém s názvem Distronic, tedy aktivní asistent řízení, má napůl vyhráno. Asistent totiž rychle zaregistruje to, že řidič nedrží volant. Udrží auto v pruhu, v němž se aktuálně nachází, a po chvilce zapípá.
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz
Systém čidel a kamer umí poznat, že s řidičem není vše v pořádku a adekvátně zareagovat. 

Pokud řidič nereaguje, zapne se takzvaná funkce probuzení, při které auto přitáhne bezpečnostní pás a lehce ťukne do brzdy. To by řidiče, který jen usnul, už opravdu mělo probudit. Pokud ne, nebo pokud má řidič zdravotní obtíže, aktivuje auto nouzové brzdění. Auto začne v jízdním pruhu samo zpomalovat, přičemž v případě jízdy po dálnici se bezpečně zařadí do pravého jízdního pruhu. V rychlosti pod 60 km/h aktivuje výstražné blinkry a po zastavení se automaticky spustí režim nouzového volání na linku 112 a auto se samo odemkne. Pokud řidič nereaguje na volání přes eCall, záchranáři díky GPS ví, kde se nachází.
Reklama

Příznaky mikrospánku

Je skvělé, že dnes existují systémy, které prakticky zachraňují životy. Je ale přeci jen lepší za volant sedat ve stavu, který mikrospánek vůbec nepustí ke slovu. Samo tělo umí před mikrospánkem včas varovat. Jakmile řidič pociťuje únavu, bolest, pálení očí či pocit neklidného sezení, měl by zpozornět a raději zastavit. Varovným znamením jsou také nezvyklé pohyby hlavou.

Při únavě přijde na mysl jako první káva nebo energetický nápoj. Odborníci ale varují, že ani jedno není ideální, protože po prvotním nástupu je nebezpečný následný rychlý propad pozornosti. Hodně sladké nápoje také nejsou optimální. Nejlepší je pít vodu, minerálku nebo mírně oslazený čaj. Pokud už na řidiče únava přijde, můžete ji zkusit zahnat pořádným vyvětráním interiéru. Nejlepší ale je zastavit a zkusit se protáhnout, lehce si zacvičit. Ve chvíli, kdy únava i tak přetrvává, je ideální si na pár desítek minut zdřímnout a až pak pokračovat v cestě.

Diskuze

jiri - 10.04.2021 14:02:28
co to je za češtin v titulku? Snad by mělo být chytří asistenti, když je asistent mužského rodu, ne? Chytré asistenty mohu mít v autě, ale co asistenti umí je věc jiná.

Každou sedmou oběť dopravních nehod mají na svědomí řidiči do 24 let. Příliš spoléhají na asistenty

Nejčastěji nezvládnou rychlou agresivní jízdu. Loni kvůli nim na silnicích zemřelo 66 lidí
09.03.2021 06:56
|
8
Reklama

Nový Mercedes-Benz třídy C dostane pod kapotu jen čtyřválce. Na elektřinu ale umí až 140 km/h!

Změní se nejen motory, ale i technologie. Céčko dostane "hračky" z vyšších tříd značky
25.02.2021 15:13
|
0

Mercedes v Česku trhá rekordy. Kupujete čím dál více elektromobilů, libuje si jeho ředitel

Nejúspěšnější prémiová značka už netrpělivě vyhlíží luxusní elektrickou limuzínu EQS
17.02.2021 07:24
|
1

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama
Autosalon TV