Reklama
Řidičův chleba

Hledali jsme použitelná auta ze jednu výplatu. Výběr není malý, ale na Němce raději zapomeňte

Dnešní rizika spojená s cestováním veřejnou dopravou tlačí lidi k jezdění auty. I těmi nejlevnějšími

Škoda Fabia I (1999)

Zdroj: Škoda Auto

Český bestseller v seznamu nesmí chybět. První kusy se na trhu objevily již v roce 1999 a stále je jich v provozu vidět velké množství. I proto se ceny mnohých kusů už dostávají hluboko pod hranici 35 000 Kč. Jde o mimořádně kvalitně postavené auto s tuhou karoserií a pokud možno extrémně odolným škodováckým motorem 1.4 MPI s rozvodem OHV, jehož stopy sahají až do roku 1964 ke Škodě 1000 MB. V inzerci jsme našli i několik kousků s méně než 100 000 kilometry na tachometru - bez záruky.

Dacia Logan I (2005)

Zdroj: Tiskový servis Dacia

Auto, o které dnes zakopnou snad jen dělníci na dojíždění na stavby. Slabá odolnost vůči korozi pokazila prvním kusům pověst dostatečně na to, aby se dnes Loganu vyhýbali i lidé, kteří ještě snesou jeho levný design. Před divadlem s ním už moc parády nenaděláte, ale jako alternativa MHD to vůbec nemusí být marné rozhodnutí. V dané cenové kategorii narazíte takřka výhradně na vozy v základní výbavě s motorem 1.4 MPI.

Fiat Punto II (1999)

Zdroj: Tiskový servis Fiat

Hvězda druhé poloviny devadesátých let a jedno z nejpraktičtějších městských aut přelomu tisíciletí. Dnes je jeho původní popularita dávno minulostí, boduje však překvapivě odolnou mechanikou, houževnatostí při používání na kratší cesty a výbornými základními motory. Právě tyto faktory nahrávají jeho kariéře na trhu ojetých aut, kde je dnes zastoupen hojněji, než němečtí konkurenti. Pokud narazíte na vzorně udržovaný kus se základním benzinovým motorem 1.1 případně 1,2 litru, budete z něj mile překvapeni.

Daewoo Matiz (1998)

Zdroj: Tiskový servis Daewoo

Malé, úzké a bez kufru. I s malým motorem 0,9 litru (jediný v nabídce) však dnes dokáže slušně vystřelit z křižovatky, jeho nadčasový italský design (původně to měl být Fiat Cinquecento) se stále líbí a pokud si pohlídáte korozi některých podvozkových komponent, dokáže ještě posloužit, jak obratná nákupní taška na dojetí. Stačí najít slušný kus a "jste za vodou". Šanci máte celkem slušnou, protože charakter vozu rozhodně nevybízel k velkým kilometrovým proběhům.

Renault Thalia (1999)

Zdroj: Tiskový servis Renault

Jen těžko budete hledat člověka, kterému se malé Clio druhé generace s morbidním hrbem na zádech líbí a téměř žádný druhý majitel si ho už nevážil. Mezi skromnými zákazníky však najdete i dost majitelů, pro které byla Thalia dalším hýčkaným členem rodiny, který svého času nahradil stodvacítku, a do dnešních dnů ji zachovali v překvapivě dobrém stavu. Se základním motorem 1.2 16V tajný tip.

Ford Focus Mk1 (1998)

Zdroj: Tiskový servis Ford

Ano, na tomto místě by mohla být menší Fiesta, jenže první generace hatchbacku Focus ukazuje, jak rychle se lidé umí otočit zády i k autům, která kdysi zbožňovali a dnes jsou některé z nich doslova za pusu. Nepatří mezi nejkvalitněji postavená vozidla, ale má velmi solidní mechaniku, s motorem 1.6 16V vás překvapí dynamikou a když se nebojíte zainvestovat do servisu podvozku, před supermarketem s ním budete zaručeně mezi prvními.

Hyundai Accent (1999)

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Korejský kompakt z přelomu tisíciletí nepatřil ani jako nový mezi hvězdy automobilového nebe. Vždy se musel podbízet nižšími cenami a přestože přinášel slušnou porci výbavy, v porovnání s nejlepšími Evropany jezdil jako žebřiňák a byl hlučný. Kdo si ho však koupil, většinou si ho vážil víc než jiný, i proto je dnes větší šance narazit na kus s nadstandardní péčí. Po dvaceti letech je naopak často lepší volbou, než tehdejší evropská konkurence ve stádiu klinické smrti.

Nissan Almera N16 (2000)

Zdroj: Tiskový servis Nissan

Model, na který dnes mnoho lidí zapomnělo. Nissan byl kdysi v Evropě hvězdou, stavěl ty nejhbitější a mimořádně atletické hatchbacky. Golf byl proti Almeře nebo staršímu Sunny v zatáčkách úplné dřevo. Pokud najdete dobrý kus s vhodným motorem (ideálně 1,8 l) a překousnete trochu fádní kabinu s malým místem vzadu, za dané peníze získáte překvapivě odolného vysloužilého "atleta". Dobrým tipem je i její starší generace. Prostě starý dobrý Japonec.

Mazda Demio (1996)

Zdroj: Tiskový servis Mazda

Pamatujete si na ni? Možná ani ne, v roce 1996 přitom šlo o rodinnou hvězdu s mírně poddimenzovanými brzdami, nenápaditým designem a skromnou nabídkou motorů. Dnes to všechno odvál čas, lidé si na Demio ani nevzpomenou a je jich méně než šafránu. Ta, co přežila, však dodnes většinou opatrují první majitelé, kteří nedají na malou mazdu dopustit. A to je šance získat za jednu výplatu auto, které dokáže posloužit nejen na nákup, ale i skromnou rodinnou dovolenou.

Toyota Corolla (2002)

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Poslední klasická Toyota Corolla před revolucí jménem Auris má dodnes hodně co nabídnout. Nabízí vyvážený mix robustní karoserie, nezničitelné mechaniky (zejména benzinové motory 1,4 a 1,6 l), kvalitního zpracování a solidních jízdních vlastností. Jedna měsíční výplata znamená spíš základní verze modelu, ale sehnat se sem tam dá. Méně náročnějším nelze než doporučit i starší (okatou) generaci Corolly, kterou v slušném stavu pořídíte i za polovinu průměrné měsíční gáže.
Reklama
Autosalon TV