Reklama
Nová auta

Ford má divné zákazníky. Prý chtějí auto s očesanou karoserií. Tak ho pro ně vyrobil

Ford Bronco se od počátku vymezuje k Jeepu Wrangler. Teď v počtu dílů, které z něj lze odmontovat

Za Velkou louží probíhá od chvíle loňského představení nového Fordu Bronco nelítostný souboj mezi příznivci off-roadu a volnosti. Ford od počátku zvolil poměrně konfrontační tón směrem k Jeeepu Wrangler, který platí nejen v USA za ikonu zálesáckého životního stylu, a chce mu uzmout alespoň nějaké zákazníky. 

Teď se tento souboj přesunul do oblasti, kterou by asi jen tak někdo nečekal. Ford ukazuje, kolik dílů a jak snadno lze z modelu Bronco odstrojit, aby si zákazník uzpůsobil auto svému vkusu a potřebám. Je to ale právě Jeep Wrangler, který byl doposud proslulý relativní jednoduchostí demontáže karoserie. 

Personalizace teď znamená "čím míň, tím víc"

Trend individualizace a personalizace nových aut je jasný, ale v případě Fordu Bronco na sebe bere úplně jinou podobu. Zatímco u jiných aut jde o to, jak si auto dovybavit a vylepšit, u bronca se jednotlivé díly karoserie demontují. Právě snadnost odstrojení řady prvků karoserie prezentuje Ford u modelu Bronco jako jeho velkou konkurenční výhodu a neskrývá tím, že chce i v tomto směru zaútočit na Jeep Wrangler, který je snadnou demontáží dílů proslulý.

Stejně jako v případě wrangleru to ani u bronca nezvládnete zcela bez vybavení, ale postačit by dle vyjádření Fordu mělo základní dílenské vybavení a hlavně by celý proces neměl trvat dlouho. Vše má být jednoduché a rychlé. Ostatně, vidět je to i na níže vloženém videu.

Na možnost odstranění karosářských dílů musel Ford myslet už při návrhu celého auta. Vše bylo navrženo tak, aby proces zvládl i méně šikovný člověk, ale to také znamenalo, že musí být "blbu-vzdorná" třeba i elektroinstalace, která vozem prochází. Jedny dveře auta by měl i laik odmontovat do čtyř minut, hardtopové díly střechy pak v klidu a pohodě sundáte za pomoci další osoby.
Zdroj: Ford
Díky velké modularitě lze na Ford Bronco namontovat i jiné díly, než ty originální.
Reklama

Očesaná karoserie se cení

Možnost snadno demontovat řadu karosářských prvků se u off-roadů vysoce cení. Nejenže auto po odstrojení vypadá drsně, ale při náročných terénních eskapádách se odstraněním karosářských prvků zabraňuje jejich případnému poškození a z auta je kromě toho i výrazně lepší výhled třeba pod kola.

Ford tvrdí, že auto lze kompletně odstrojit během dopoledne, vyrazit si zařádit do terénu  a druhý den už může být bronco opět plně nastrojené a přizpůsobené městskému provozu. Výhodou modularity tohoto modelu je rovněž možnost nahradit odmontované díly jinými, vhodnějšími pro dané použití. Panely bočních dveří tak mohou kupříkladu nahradit spartánské robustní ochranné trubky.
Zdroj: Ford
Časosběrné video ukazuje možnosti odstrojení karoserie. Ve skutečnosti tak tak rychle nepůjde...

Diskuze

Standa - 05.03.2021 17:08:33
Ford to bude mit tezky. Jeep nasadil letos do Wranglera slusny kalibr a to hodne dobry 6,4 V8 motor. I kdyby sve V6 posilil a auto sebevic nacancal, hodne lidi pujde radeji do V8.
www.autoland.cz - 06.03.2021 18:55:47
Jen nikdo nebude mít tu možnost dokoupit ty věci a i kdyby to přecijen nějak udělal, tak co na to STK.

Jeep Wrangler s benzinovým dvoulitrem? Na silnici se chová jako hot-hatch, v terénu král tvorstva

Časy se mění, takže místo velkoobjemových víceválců pohání evropské jeepy lidovější motory
11.02.2020 22:40
|
0
Reklama

Ocenění pro Jeep Wrangler

Vlastnosti modelu Jeep Wrangler ocenila zvláštní cenou Off-Road roku odborná porota britského odborného titulu 4x4 Magazine.
30.01.2019 12:51
|
0

Mistr terénu modernizuje. Jeep Wrangler v novém.

Terénní specialista a unikátní automobil pro každodenní dobrodružství i v městském prostředí, to je nové provedení legendárního Jeepu Wrangler, který nabízí komfort i spolehlivé jízdní vlastnosti.
27.03.2018 09:37
|
0

Škodovku drtí čipová krize více než ostatní. Prodala v Evropě méně aut než Kia, blíží se jí Dacia

Česká automobilka na evropském trhu vyklízí těžko dobývané pozice. V září se ocitla mimo TOP 10
19.10.2021 20:57
|
5

Jaké jsou nejlepší ojetiny nad 200 tisíc korun? Čeští mechanici rozdali nekompromisní známky

Celkem 19 aut, která se v českých bazarech moc neohřejí, si odnáší své vysvědčení
19.10.2021 07:33
|
27
Reklama

Elektromobil připojený k nabíječce je příležitost pro hackery. Ovládnou přes něj i domácí Wi-Fi

S rostoucí konektivitou aut se objevují další a další mezery v kybernetické bezpečnosti
14.10.2021 07:27
|
1

Čeští mechanici oznámkovali ojetiny do 200 tisíc korun. Jaké jsou ty nejspolehlivější?

Kromě škodovek příjemně překvapili také některé vozy francouzské nebo korejské provenience
11.10.2021 19:00
|
18
Reklama
Autosalon TV