Reklama
Nová auta

Jeep Wrangler s benzinovým dvoulitrem? Na silnici se chová jako hot-hatch, v terénu král tvorstva

Časy se mění, takže místo velkoobjemových víceválců pohání evropské jeepy lidovější motory
Zdroj: Michal Borský

Člověk by si měl vybírat auto podle toho, na co jej potřebuje nejčastěji. To je asi logické. Pak jsou ale auta, která svým významem a historií tuto tradiční utilitární teorii přerůstají a nemalé procento zákazníků si je kupuje právě pro onen kultovní status nebo chcete-li image. Je pak úplně jedno, že je takové vozidlo poněkud, hodně žere a nikam se nevejde. Takový je i Wrangler, legenda mezi teréňáky, která zuby nehty drží krok s dobou.  
Reklama

Méně litrů, více koní

Než žehrat na to, že pod kapotou Wrangleru už nenajdete motor s objemem větším než 2,2 litru je prospěšnější si poblahopřát ke skutečnosti, že se takové auto ještě vůbec vyrábí, že se u nás prodává, a že není hybridní ani elektrické. Můžete mít buď diesel CRD o objemu 2,2 litru nebo o dvě deci menší benzinový agregát, který je známý třeba z Alfy Stelvio. 

Právě s touto jednotkou jsme jezdili my a byla to cenná zkušenost. Předně se musíte popasovat s projevem italského sportovně laděného čtyřválce zabudovaného do poctivého amerického železa. Když se ale sžijete s poněkud komickým vrněním dvoulitru, zjistíte, že v kombinaci s osmistupňovým automatem vlastně výborně funguje. Na silnici tak máte k dispozici zdaleka nejsvižnějšího Wranglera v historii, moloch, který dokonale klame tělem. Pravda, zadarmo to není - spotřeba šplhá vysoko nad deset litrů, ale na efekt velmi dobré.

Bohatá mechanizace

Samozřejmě si neděláme iluze, že by se benzinových wranglerů prodalo víc než naftových. Ty sice zdaleka tolik nejedou, ale jsou přece jen úspornější a díky točivému momentu 450 Nm položenému v nižších otáčkách příjemnější na jezdění v terénu.

I v nejnovější evoluci má Jeep Wrangler jako základ žebřinový rám a je nabízen s dvojicí rozvorů, které se liší i počtem dveří. V nabídce je nejen krátké provedení s dvojicí bočních dveří, ale i dlouhé s pětidveřovou karoserií, se kterým jsme jezdili my. Směrově je možná stabilnější a prostorově velkorysejší, pokud jde ale o proplétání se mezi stromy, je jasnou volbou "kraťas."
Reklama

Na silnici blízko Géčku, v terénu stále Bůh

Díky tuhým nápravám dokáže jeep opravdu hodně vykřížit nápravy. Pokud by přesto některé kolo zůstalo ve vzduchu, pomoci může tlačítko s nápisem “Sway Bar”, které odpojí přední příčný stabilizátor a náprava se pak může "vykloubit" ještě o dalších 25 % více. Z offroadových povinností nechybí testované špičkové verzi Rubicon možnost uzavření předního a zadního diferenciálu - střední nemá, obě nápravy se vždy spojují napevno, standardně je poháněna zadní. K dispozici jsou pochopitelně i redukční převody. Když máte pořádné terénní gumy, projede Wrangler s tímto arzenálem cokoliv.

Kosmické zlepšení oproti starší generaci vykazují jízdní vlastnosti Wrangleru na silnici. Velmi se nyní blíží etalonu třídy velkých klasických offroadů, Mercedcesu třídy G. Navzdory svojí velikosti se dvoutunový macek vcelku ochotně stáčí do zákrut v místech, kde dřív nejevil o změnu směru jízdy větší zájem. Současně ale zůstala zachována schopnost bez zpomalení eliminovat silniční drobnosti formátu příčných prahů, kočičích hlav či obrubníků.     
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


O kapotu Wallysu, tuniské napodobeniny Jeepu Willys, se dají rozbíjet cihly. Pepa ji testoval

Offroad pohání francouzský tříválcový motůrek z nejlevnějšího Peugeotu 208
06.02.2020 17:45
|
2
Reklama

Ocenění pro Jeep Wrangler

Vlastnosti modelu Jeep Wrangler ocenila zvláštní cenou Off-Road roku odborná porota britského odborného titulu 4x4 Magazine.
30.01.2019 12:51
|
0

JEEP WRANGLER – NEZNÁ PŘEKÁŽKY!

Sedmá generace klasického Jeepu přichází na evropský trh, hned jsme ji prověřili nejen na silnici, ale i v těžkém terénu, a to v lesích a brodech Campu Jeep 2018 v rakouském Spielbergu…
18.07.2018 05:45
|
0

Celopolepy pro taxikáře a zlaté Audi Q7 sebral čas. Automobilové fólie chrání lak a jsou rafinované

Pepův SsangYong Rexton si před cestou do Turecka vzali do parády opravdoví profesionálové
11.01.2021 17:43
|
5

Krádeže katalyzátorů z aut se šíří jako koronavirus. Poznejte metody zlodějů a chraňte se před nimi

S rostoucí bezpečnostní ochranou vozidel jako takových se galerka zaměřuje na jejich cenné součásti
09.01.2021 09:49
|
9
Reklama

Škoda začíná odhalovat nové SUV Kushaq. Následovat mohou Kliq, Karmiq, Konarq a Kosmiq

Premiéra modelu určeného výhradně pro Indii se uskuteční v březnu letošního roku
07.01.2021 07:30
|
7

Vyzkoušeli jsme jedno z posledních normálních aut: Fiat Tipo je levný a člověka ničím neotravuje

Končící model je víc než zajímavým tipem pro všechny, kteří se nechtějí utopit v elektronice
06.01.2021 09:34
|
23
Reklama
Autosalon TV