Reklama
Nová auta

Jeep Wrangler s benzinovým dvoulitrem? Na silnici se chová jako hot-hatch, v terénu král tvorstva

Časy se mění, takže místo velkoobjemových víceválců pohání evropské jeepy lidovější motory
Zdroj: Michal Borský

Člověk by si měl vybírat auto podle toho, na co jej potřebuje nejčastěji. To je asi logické. Pak jsou ale auta, která svým významem a historií tuto tradiční utilitární teorii přerůstají a nemalé procento zákazníků si je kupuje právě pro onen kultovní status nebo chcete-li image. Je pak úplně jedno, že je takové vozidlo poněkud, hodně žere a nikam se nevejde. Takový je i Wrangler, legenda mezi teréňáky, která zuby nehty drží krok s dobou.  
Reklama

Méně litrů, více koní

Než žehrat na to, že pod kapotou Wrangleru už nenajdete motor s objemem větším než 2,2 litru je prospěšnější si poblahopřát ke skutečnosti, že se takové auto ještě vůbec vyrábí, že se u nás prodává, a že není hybridní ani elektrické. Můžete mít buď diesel CRD o objemu 2,2 litru nebo o dvě deci menší benzinový agregát, který je známý třeba z Alfy Stelvio. 

Právě s touto jednotkou jsme jezdili my a byla to cenná zkušenost. Předně se musíte popasovat s projevem italského sportovně laděného čtyřválce zabudovaného do poctivého amerického železa. Když se ale sžijete s poněkud komickým vrněním dvoulitru, zjistíte, že v kombinaci s osmistupňovým automatem vlastně výborně funguje. Na silnici tak máte k dispozici zdaleka nejsvižnějšího Wranglera v historii, moloch, který dokonale klame tělem. Pravda, zadarmo to není - spotřeba šplhá vysoko nad deset litrů, ale na efekt velmi dobré.

Bohatá mechanizace

Samozřejmě si neděláme iluze, že by se benzinových wranglerů prodalo víc než naftových. Ty sice zdaleka tolik nejedou, ale jsou přece jen úspornější a díky točivému momentu 450 Nm položenému v nižších otáčkách příjemnější na jezdění v terénu.

I v nejnovější evoluci má Jeep Wrangler jako základ žebřinový rám a je nabízen s dvojicí rozvorů, které se liší i počtem dveří. V nabídce je nejen krátké provedení s dvojicí bočních dveří, ale i dlouhé s pětidveřovou karoserií, se kterým jsme jezdili my. Směrově je možná stabilnější a prostorově velkorysejší, pokud jde ale o proplétání se mezi stromy, je jasnou volbou "kraťas."
Reklama

Na silnici blízko Géčku, v terénu stále Bůh

Díky tuhým nápravám dokáže jeep opravdu hodně vykřížit nápravy. Pokud by přesto některé kolo zůstalo ve vzduchu, pomoci může tlačítko s nápisem “Sway Bar”, které odpojí přední příčný stabilizátor a náprava se pak může "vykloubit" ještě o dalších 25 % více. Z offroadových povinností nechybí testované špičkové verzi Rubicon možnost uzavření předního a zadního diferenciálu - střední nemá, obě nápravy se vždy spojují napevno, standardně je poháněna zadní. K dispozici jsou pochopitelně i redukční převody. Když máte pořádné terénní gumy, projede Wrangler s tímto arzenálem cokoliv.

Kosmické zlepšení oproti starší generaci vykazují jízdní vlastnosti Wrangleru na silnici. Velmi se nyní blíží etalonu třídy velkých klasických offroadů, Mercedcesu třídy G. Navzdory svojí velikosti se dvoutunový macek vcelku ochotně stáčí do zákrut v místech, kde dřív nejevil o změnu směru jízdy větší zájem. Současně ale zůstala zachována schopnost bez zpomalení eliminovat silniční drobnosti formátu příčných prahů, kočičích hlav či obrubníků.     
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


O kapotu Wallysu, tuniské napodobeniny Jeepu Willys, se dají rozbíjet cihly. Pepa ji testoval

Offroad pohání francouzský tříválcový motůrek z nejlevnějšího Peugeotu 208
06.02.2020 17:45
|
2
Reklama

Ocenění pro Jeep Wrangler

Vlastnosti modelu Jeep Wrangler ocenila zvláštní cenou Off-Road roku odborná porota britského odborného titulu 4x4 Magazine.
30.01.2019 12:51
|
0

JEEP WRANGLER – NEZNÁ PŘEKÁŽKY!

Sedmá generace klasického Jeepu přichází na evropský trh, hned jsme ji prověřili nejen na silnici, ale i v těžkém terénu, a to v lesích a brodech Campu Jeep 2018 v rakouském Spielbergu…
18.07.2018 05:45
|
0

ADAC simuloval srážku auta s cyklistou, který veze různými způsoby děti. Výsledky jsou děsivé

Riziko zranění cyklisty při nehodě je vždycky vysoké. Pro malé pasažéry několikanásobně vysoké
05.08.2021 09:29
|
0

Řidiči Audi, BMW a spol. se na silnici skutečně chovají arogantněji, ukázal průzkum

Na každém šprochu pravdy trochu, říká známé úsloví. O této legendě to skutečně platí
04.08.2021 16:28
|
2
Reklama

Vědět, jak správně vytvořit záchranářskou uličku, není důležité jen pro bezpečnost

Za neumožnění plynulého průjezdu složek IZS kolonou hrozí mastná pokuta
04.08.2021 13:40
|
1

Komentář: Kupovat auta pro zábavu ztrácí smysl. Jdi do motorky

V jedné stopě jsem znovu nalezl to, co jsem ve dvou dávno ztratil
23.07.2021 07:51
|
0
Reklama
Autosalon TV