Reklama
Nová auta

Poradíme, jak za mazdu ušetřit 60 tisíc. A ještě na tom dlouhodobě vydělat

Porovnali jsme nejlepší manuál na trhu s podprůměrnou automatickou převodovkou od stejné značky
Zdroj: Mazda

Manuální převodovka začíná být u nových aut spíš raritou, než denním chlebem. Nabízí se čím dál méně a když už, tak pouze u těch nejlevnějších či nejméně výkonných variant. Zejména japonské automobilky jsou skvělým příkladem. Subaru, Toyota nebo Lexus už u většiny svých modelů klasickou manuální převodovku zcela pohřbily. To naštěstí neplatí o značce Mazda, která v tuto chvíli vyrábí jedny z nejlepších manuálních převodovek na evropském trhu. 

Automat proti duchu "jinba ittai"

V nedávné době jsme měli možnost otestovat Mazdu 3 a CX-30 s manuální i automatickou převodovkou. Oba modely nás jízdně nadchly, ale pouze s klasickým manuálem, se kterým mazdy fungovaly jako dobře namazané stroje. Za to s šestistupňovým automatem s hydrodynamickým měničem momentu jsme měli pocit, že létající pták na kapotě přišel trochu o duši. 

Tak markantní rozdíly mezi převodovkami jsme snad u žádné jiné značky nezažili. Podstatnou roli v tom hraje benzínový atmosférický motor, který si s manuální převodovku skvěle rozumí, ale s automatickou mluví cizí řečí. Samozřejmě spousta řidičů nebere ohledy na to, jak se svým autem souzní, ale stačí jim jen to, že mají automat, který za ně odvede spoustu "zbytečné" práce s řazením. Přitom Mazda je hlavně o "jinba ittai" neboli propojení řidiče a koně (v tomto případě auta) v jedno tělo, čehož podle nás dosáhne pouze se starým dobrým fofrklackem na středovém panelu.

Porovnání Mazdy CX-30 s manuální a automatickou převodovkou naleznete ZDE

Nevýhody automatické převodovky od Mazdy

Subjektivní pocit z jízdy je věc, která pro některé jedince nemusí být směrodatná a přesvědčivá. Proto se teď podíváme na pár číselných údajů, které naší teorii o výhodnosti manuálu potvrzují. Začneme trošku nečekaným faktem, který se týká zrychlení. U řady moderních aut to bývá tak, že vůz vybavený automatem zrychluje o několik desetin sekund z 0 na 100 kilometrů za hodinu dříve než totožný vůz s manuálem. Tohle pravidlo v případě Mazdy 3 a CX-30 neplatí. Naopak je u těchto modelů manuální převodovka o skoro půl sekundu z 0-100 km/h rychlejší. Od toho se odvíjí i celková dynamika Mazdy, která je automatickou převodovkou srážená k zemi. 

Dalším dokazatelným mínusem vozů Mazda 3 a CX-30 s šestistupňovým automatu je spotřeba, která se u námi testovaných benzinových motorů G150 a X180 od aut s manuálem lišila skoro o jeden litr na sto kilometrů. Dále tu máme hmotnost. Vůz s automatickou převodovkou váží o 23 kilo více než s manuálem, což opět negativně působí na jízdním vlastnosti a agilitu vozů Mazda. 

Posledním faktorem je cena. Základní model Mazdy 3 s výkonnějším dvoulitrovým motorem G150 a manuální převodovkou startuje na cenovce 635 900 korun. Pokud bychom si chtěli stejnou motorizaci s automatem, museli bychom si 65 tisíc připlatit. Celková cena vozu by se tak vyšplhala na 700 900 Kč. U modelu CX-30 je to pak dost podobné, jen si za auto bez spojkového pedálu kupec připlatí "pouze" 60 tisíc. 
Reklama

Za nás jednoznačně manuál

Pokud si to shrneme, po dlouhém soužití s různými modely Mazda máme jasno. Šestistupňový manuál je jednoznačně lepší, levnější, zábavnější, úspornější a dodává kompaktním japonským vozům charakter. Šestistupňová automatická převodovka rozhodně není špatná a netvrdíme, že kupovat si automat v Mazdě je vyložená chyba, ale v porovnání s naprosto geniálním a skoro bezkonkurenčním manuálem nevyniká.

Diskuze

Martin - 23.11.2020 21:21:51
....Omlouvám se předešlý příspěvek patříl k novým Dáciím :-)
Martin - 23.11.2020 21:18:20
Tak za ty peníze co za ty auta chtějí, se dá ten tří válec akceptovat. A na oko to nevypadá zle.

Mazda dává zadarmo pohon 4x4 k SUV CX-5. Balík výhod zahrnuje i inovativní motor Skyactiv-X

Automobilky čelí koronaviru výhodnými nabídkami. Japonská značka nabízí nejen slevy
29.10.2020 18:48
|
3
Reklama

Elektrická Mazda MX-30 sází na přírodní a recyklované materiály, využívá i korek

Japonská automobilka pro svůj první elektromobil zpracuje tuny starých hadrů i PET láhve
09.09.2020 16:13
|
0

Mazda představila druhou generaci tradičního pick-upu BT-50. Evropa si musí nechat zajít chuť

Japonský pracant je příbuzný Isuzu D-MAX. Aktuálně míří hlavně na australský trh
27.08.2020 17:09
|
1

Bude na co koukat: Legendy ukáží Ferrari 488 GT3, koncept od Mercedesu a novou Octavii

Automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
24.05.2024 08:15
|
0

CFMOTO zlevnilo své oblíbené cestovní enduro. Český bestseller se dostal pod hranici 200 tisíc korun

Čínský výrobce přišel s jarními slevami. Ty snížili ceny modelu 800MT Sport a motocyklu 700CL-X
23.05.2024 10:00
|
0
Reklama

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0
Reklama
Autosalon TV