Reklama
Řidičův chleba

Elektromobily nehoří častěji než jiná auta. Podle Škodovky jsou stejně bezpečné

Škoda Auto pravidelně spolupracuje s hasiči a pomáhá jim naučit se, jak s hořícím autem pracovat
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

V souvislosti s rozmachem elektromobility se stále častě také mluví o tom, jestli jsou elektromobily dostatečně bezpečné. Samotným hasičům dělají požáry elektromobilů vrásky na čele ne proto, že by snad tato auta hořela častěji než jiná, ale hlavně kvůli náročnosti zásahu. Dalším problémem je to, že ve chvíli, kdy hoří auto se spalovacím motorem, prostě se uhasí a znovu už nevznítí. Ovšem u elektromobilů hrozí, že jednou uhašené baterie znovu vzplanou. Právě proto se elektrifikovaná auta musí na dlouhou dobu ponořit do kontejneru s vodou nebo pískem. I přesto jsou ale auta s nějakou formou elektrifikace podle škodovky stejně bezpečná, jako ta s konvenčním pohonem. O jejich požárech se prostě jen víc mluví.

Bezpečnost je na vysoké úrovni

Škoda Auto se opírá o výzkumy prováděné odborníky na dopravní nehody a pojišťovnami. Ty ukazují, že bezpečnost elektromobilů není v žádném případě nižší než bezpečnost automobilů s běžnými spalovacími motory. Řada lidí se bojí samotné vysokonapěťové soustavy elektromobilu. K žádnému úrazu elektrickým proudem od auta ale fakticky nemůže dojít. Každý elektromobil má chytrý systém s ochrannými jističi a rozsáhlou senzorovou technikou.

Zjednodušeně řečeno, celý elektrický systém auta je chráněn tak, aby k žádnému probití, ať už v myčce nebo třeba při dešti, nikdy nemohlo dojít. A platí to jak pro jízdu samotnou, tak třeba pro dobíjení. Chytré systémy auta po napojení dobíjecího kabelu totiž nejprve ověří, zda je bezpečné pustit do kabelu elektriku. Pokud by zjistily jakýkoliv problém, k žádnému přenosu elektrické energie nedojde. Pokud k takovému problému dojde už během nabíjení, to je okamžitě ukončeno. Škoda Auto pak k tomu dodala: „Četné studie prokázaly, že nebezpečí vzniku požáru je u elektromobilu stejně nízké jako u vozidel se spalovacími motory. Koncepce elektromobilu navíc znamená, že na palubě není žádné hořlavé palivo. Z technického hlediska považují odborníci samovznícení neporušené lithium-iontové baterie nebo explozi hořícího elektromobilu za prakticky nemožné.“

Reklama

A co při nehodě?

Každého asi někdy napadlo, co se stane, když se elektromobil dostane do dopravní nehody, při které je nějak výrazně deformována jeho konstrukční struktura. Co se pak stane s bateriemi? Všechny automobilky, které produkují elektromobily nebo jakákoliv elektrifikovaná auta, musí přemýšlet nad tím, kam umístit baterie a jak je proti případnému poškození ochránit. 

V případě škodovky a modelu Enyaq iV jsou baterie uloženy v podvozku, který je navíc speciálně upraven tak, aby vydržel i opravu velké nárazy. Sama baterie je pak uložena ve speciálním obalu, ve kterém je chráněna proti případnému poničení. Jde o stejný princip, jaký jsme před nedávnem vysvětlovali na příkladu vodíkových aut.

A co se tedy stane, když už k nehodě dojde? „Elektrické komponenty se při kolizi během milisekund automaticky odpojí od baterie, takže již nejsou pod napětím. Řidič, cestující, účastníci dopravní nehody i záchranné složky jsou tak chráněni před zásahem elektrickým proudem,“ vysvětlila Škoda Auto. Dodala, že při nárazové zkoušce zůstal bateriový modul umístěný v podlaze auta i přes zdeformovanou karoserii zcela nepoškozen.

Reklama

Hasiči se musí stále učit

Říká se, že člověk se celý život učí. A u hasičů to pak platí dvojnásob. Pokaždé, když automobilka na trh vypustí nové auto, musí jej znát a musí vědět, jak s ním v případě nehody pracovat. To platí jak pro auta se spalovacími motory, tak také pro elektromobily. U těch hasiči musí v případě požáru postupovat úplně jinak než u aut s konvenčním pohonem.

„Hasiči jsou speciálně školeni a dále vzděláváni, aby si rozšířili své znalosti v oboru. Tato školení podporujeme a poskytujeme záchranným složkám specifické informace a bezpečnostní listy, aby byla při manipulaci s havarovanými elektromobily zajištěna co nejvyšší odbornost. Hasiči tak mohou například termokamerou prověřit stav vysokonapěťového modulu a v případě potřeby jej ochladit, aby se zabránilo požáru baterie pohonu,“ vysvětluje boleslavský výrobce.


Diskuze

Juvenile - 23.06.2021 11:49:46
Mám elektromobil sedmý rok a nechápu, proč je ohledně toho taková nenávist. Těch 40 litrů benzínu v nádrži také není úplný zpomalovač hoření. BTW: mám i auto se spalovákem a najedu v něm do 2000km/rok (celkem jezdím 18k/rok).

I sportovní značka Cupra přechází na elektřinu. Umí z ní vymáčknout 231 koní

Auto Made in German bude první 100% elektrickou cuprou
29.09.2021 11:00
|
5
Reklama

Jednou to přijít muselo. BMW představilo svůj vůbec první čistě elektrický model M

Mnichovská automobilka pokračuje v kurzu přechodu na elektrický pohon. Představuje modely i4 a iX
04.06.2021 14:13
|
0

Rychlé zvýhodnění elektromobilů prosazují jen Zelení a TOP09. Ostatní strany jsou proti, nebo mlží

Předvolební dotazník Autosalonu se ptá i na třaskavé téma ekologické dopravy a snižování škodlivin
03.06.2021 22:28
|
2

Retro: Závodní Škoda Garde se silným motorem ze Žigulíku měla potenciál, ale nikoliv přízeň mocných

Model 160 RS MTX „Garde Láďa“ byl originální kreací poplatnou době, kdy se muselo hodně improvizovat
27.04.2024 09:11
|
4

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6
Reklama

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama
Autosalon TV