Reklama
Řidičův chleba

V Česku se množí zákazy vjezdu elektromobilů i vodíkových aut. Je to z lenosti, tvrdí ministerstvo

Místo, aby garáže plnily podmínky i pro vjezd vozů na CNG či LPG, raději jim ho nepovolí
Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Na konci minulého týdne vyvolala na Facebooku poměrně velký ohlas fotografie vjezdu do podzemní garáže (na tomto facebookovém postu). Byla totiž opatřena zákazovou značkou pro elektromobily, zřejmě jako první podobná garáž v Česku. Jde o snímek dokončovaného bytového komplexu v Olomouci. A zatímco na zákaz vjezdu vozidel spalujících LPG nebo CNG jsou řidiči poměrně zvyklí, tohle pro ně byla novinka.

Elektřina jako plyn?

Mimochodem, podle tvrzení některých diskutujících je problematika vjezdu elektrických aut, tedy elektromobilů i hybridů s trakčními bateriemi, ještě horší, než se zdá. Podle nich totiž současná legislativa elektromobily řadí mezi „plynná paliva a všechna paliva“, takže tam, kde je zákaz pro LPG a CNG vozy, je logicky zákaz i pro elektrické vozy. Autosalon proto oslovil příslušná ministerstva, aby zjistil, zda je to pravda.

Nejprve ministerstvo pro místní rozvoj, pod který spadá stavební zákon. „Jde nejspíš o nějaký šum, alespoň co se stavebního zákona týká. Ten ukládá užívat každou dokončenou nebo zkolaudovanou stavbu k účelu, ke kterému byla vymezena buď v povolení stavby, nebo v kolaudačním souhlasu či rozhodnutí. Stávající stavební zákon ani jeho prováděcí právní předpisy nezakazují vjezd elektromobilům do podzemních garážích a neomezují tak povolený účel užívání zkolaudované stavby podzemní garáže,“ řekl Autosalonu mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Požární bezpečnost v oblasti elektromobility organizuje Generální ředitelství hasičského záchranného sboru (GŘ HZS), které zároveň pořádá jednání o požární bezpečnosti. Té se také účastní zástupci ministerstva dopravy. Proto Autosalon oslovil i tento úřad.

„Aktuálně neexistuje žádná právní úprava, která by limitovala či stanovovala podmínky pro vjezd vozidel s elektrickým pohonem do hromadných podzemních garáží. Vzhledem k rozvoji elektromobility je nemyslitelné, aby minimálně u nově realizovaných projektů staveb platil jakýkoliv zákaz vjezdu elektromobilů,“ sdělil Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Je to jen lenost?

Jemelka v odpovědích pro Autosalon také upozornil, že dnes nejde ani na sto procent tvrdit, že mají zákaz vjezdu do garáží vozy na LPG nebo CNG. „Pouze je třeba splnit určité technické požadavky obsažené ve vyhlášce Ministerstva vnitra. Mnozí stavebníci, případně i majitelé existujících podzemích parkovišť, si však podle našich informací situaci často zjednodušují, a namísto zajištění splnění uvedených technických podmínek pro parkování vozidel na plyn (nemusí být stejné pro CNG a pro LPG), raději před vjezdy do svých podzemních garáží umístí příslušnou zákazovou značku, aby se tím vyhnuli případným vyšším investicím,“ dodal mluvčí ministerstva.

Podle Jemelky je tedy možné, ze zmíněným případem zákazu vjezdu elektromobilů stojí podobný přístup majitelů jako v případě LPG a CNG. Může jít prý ale i o důsledek nedorozumění mezi příslušnými stavebníky a povolovacími orgány.

„Doporučujeme se dotyčných majitelů podzemních garáží blíže zeptat na důvody pro umístění dané zákazové značky a případně se obrátit na GŘ HZS, v jehož kompetenci jsou příslušné požární předpisy, jejichž plnění musí stavební úřad při vydávání stavebního povolení zkontrolovat,“ podotkl Jemelka. Autosalon se pokusil oslovit společnost, která pražskou budovu se zákazem vjezdu vodíkových aut provozuje. Na odpověď se ale stále čeká.

Hasiči varují před požáry elektromobilů

Je zjevné, že pro majitele garáží je jednoduší a výrazně levnější umístit k vjezdu zákaz pro LPG či CNG než řešit instalaci systémů za miliony. „Pokud jde o plynná paliva, musí být systémy v garážích schopné účinně odvětrávat. Navíc musí být vybaveny detekcí daného plynného média,“ řekl Autosalonu mluvčí hasičů Rudolf Kramář a upozornil na fakt, že auto s vodíkovými palivovými články také využívá plyn, ačkoliv za jeho pohybem je elektřina.

„I v případě elektromobilů musí právě projektant zajistit bezpečnost garáže vzhledem k tomu, aby nebyly ohroženy žádné osoby. Pokud dojde k závěru, že toho není schopen, může například omezit nabíjení elektromobilů v garážích,“ dodal Kramář, s tím že hasiči sami zákaz vjezdu elektromobilů nenařizují.

Požáry elektromobilů nebo hybridů s trakční baterií jsou v Česku zatím spíš raritou. Naposled hořelo loni v létě plug-in hybridní BMW, které bylo zároveň připojené na nabíječku. Hasiči ho museli na několik dní ponořit do speciálního kontejneru s vodou, aby požár zastavili a baterii ochladili. V případě požáru takového vozu v podzemní garáži by byla situace velmi komplikovaná. „V současné době není zařízení, které by dokázalo uhasit elektromobil stejně rychle jako konvenční auto,“ upozornil Kramář.
Reklama

Diskuze

Kalfa - 24.11.2023 19:36:34
Fascinuje mě alibismus úředníků. Mnozí ani nemají elementární vzdělání z fyziky a chemie, ale určitě vědí, že stačí garáž odvětrávat. DTTO novináři, ohledně CNG je asi jediná kompetentní instituce Báňský úřad a ti vědí, co je metan zač.
Pavel - 30.10.2022 16:39:28
Zajímalo by mě jestli se toto omezení týká i hybridů bez možnosti dobíjení?

BMW vytasilo zbraň na Teslu Model 3. Elektromobil i4 vyvine až 530 koní a ujede 590 km na nabití

Mnichovský výrobce prémiových aut odhalil své elektrické gran coupé BMW i4
05.05.2021 10:14
|
0
Reklama

Plug-in hybridy to mají v EU nahnuté. Šéfové automobilek se bouří, zbytečně do nich investovali

Nad kříženci elektro a klasických aut se stahují mračna. Nejen kvůli plánované emisní normě Euro 7
12.04.2021 18:38
|
18

Auta na CNG jsou ekologická, koncern VW s nimi přesto končí. Seat bude místo nich dělat koloběžky

Plynové konverze napříč koncernem se brzy mají stát minulostí, vytlačí je elektřina
25.03.2020 10:50
|
3

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0

Alfa Romeo Milano přišla nuceně o své jméno. Nově bude Čechům připomínat levný salám

Auto, které se vyrábí v Polsku, se nemůže jmenovat italsky, řekl ministr. Automobilka poslechla
16.04.2024 07:54
|
0
Reklama

Ani ojetina za 100 tisíc nemusí být tragická. Dokazuje to pět povedených aut z českých bazarů

I za nízkou cenu je hodně aut na výběr. A nemusí to být pokaždé jen klasická Škoda Fabia
15.04.2024 18:00
|
9

Avii jste poznali podle typického pachu i barvy. Víte, jak se jí přezdívalo? Vyzkoušejte kvíz

Avie z Prahy dobyly komunistický svět. Teď už jich zbývá jen pár, ale jejich znalců je pořád dost
14.04.2024 08:47
|
3
Reklama
Autosalon TV