Reklama
Řidičův chleba

Výbuchy jsou u vodíkových aut pravidlem. Je to ale trochu jinak, než tvrdí některé mýty

Nádrže na vodík jsou testovány i pomocí střelby či simulace výbuchu. Vydrží opravdu hodně
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

V současné době jsou v Česku jen dvě značky, které sází na vodíkové modely. Jednou je Hyundai s modelem Nexo a druhou Toyota s modelem Mirai. Zatímco Toyota už Mirai na český trh uvedla, Hyundai to má v nejbližší době v plánu. Dle stovek komentářů na sociálních sítích, které se vodíkovým autům věnují, je ale patrné, že mezi lidmi koluje mýtus o tom, že vodík je extrémně nebezpečný a i při malé nehodě vybuchuje. Pojďme si tedy vysvětlit, jak vypadá testování vodíkových aut. Nečekejte nehody ve stylu Kobry 11, vodíková auta opravdu nevybouchnou, nesrovnají okruh 10 kilometrů se zemí a opravdu nejsou víc nebezpečná než jakákoliv jiná auta.

Jak to funguje?

Vodík je v automobilismu stále tak trochu novinkou. V praxi jsou ale vodíková auta vlastně elektromobilem, jen trošku jiným. Jak přesně to funguje, nám podrobně vysvětlila Jitka Jechová, tisková mluvčí automobilky Toyota: „Do plnicího ventilu, který je umístěn na zádi vozu, v místě kde obvykle najdeme víčko palivové nádrže, natankujete plynný vodík pod tlakem 700 barů do tří vysokotlakých nádrží. Tento čistý vodík se slučuje s kyslíkem nasávaným kompresory v přední části vozu a k finální reakci pak dochází v palivovém článku. Takto vzniklá elektrická energie pohání elektrický motor a jediným odpadem této reakce je čistá voda. Velmi zjednodušeně řečeno jde o takovou malou elektrárnu, která vyrobí tolik elektrické energie z kyslíku a vodíku, kolik auto právě potřebuje - podle toho jak řidič sešlápne plynový pedál.“

Pojem elektrárna možná vede k mírně zvednutému obočí, ale není čeho se bát. Oba vodíkové modely, tedy Mirai i Nexo, musely povinně projít extrémně náročným testováním. A to jak v samotných automobilkách, tak u nezávislých organizací, které se na bezpečnost specializují. Vzhledem k tomu, jak náročné jsou tyto testy, není prakticky možné, aby se na silnice dostal vůz, který by i při malé nehodě explodoval jako ve filmu.
Zdroj: Tiskový servis Toyota
Toyota Mirai.
Reklama

Několik vrstev pevných materiálů

V prvé řadě je dobré vědět, jak vlastně taková vodíková nádrž vypadá. Opravdu ji nejde srovnat s tou na benzin či naftu. David Pavlíček, tiskový mluvčí značky Hyundai, ji u Nexa pospal takto: „Samotné nádrže jsou robustní sendvičové konstrukce, mají tloušťku několika centimetrů a jsou zesílené uhlíkovými vlákny. Jsou umístěné mimo hlavní deformační zóny vozu a navíc jsou uloženy v pevném skeletu, kterým jsou chráněny před nárazy či deformací.“

A velmi podobně je má zpracovány i Toyota. „Vysokotlaké vodíkové zásobníky jsou vyrobeny ze tří vrstev. Vnitřní vrstva je z plastu a zaručuje dokonalou těsnost zásobníku. Molekula vodíku je totiž velmi prchavá a rychlá a snaží se dostat každou skulinkou rychle pryč. Proto i obava z hromadění vodíku v nějakém prostoru a následného výbuchu je lichá. Další vrstva je vyrobená z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny a zabezpečuje odolnost vůči vysokému tlaku. Poslední vnější vrstva je kompozit vyztužený skelnými vlákny, který chrání zásobník před mechanickým poškozením v případě nehody,“ vysvětlila Jitka Jechová.

Vodíkový systém je navíc v každém případě vybaven ventilem, pomocí kterého je systém schopen automaticky vodík vypouštět a tím snížit případný tlak a zamezit tedy jakémukoliv náznaku výbuchu.
Zdroj: Tiskový servis Hyundai
Hyundai Nexo.
Reklama

Střelba i nárazové testy

Každé auto, a je jedno, jaký má pohon, je před uvedením na trh nesmírně náročně testováno. Všichni známe nárazové testy Euro NCAP nebo jejich americkou obdobu IIHS. A oba zmíněné modely právě tyto organizace pečlivě otestovaly. „Nexo je stejně bezpečné, jako kterýkoliv jiný automobil například se spalovacím motorem. V testech organizace Euro NCAP z roku 2018 získal pět hvězd a jeho bezpečnost byla v roce 2019 ověřena také americkou organizací IIHS, v jejíchž testech získalo nejvyšší ocenění Top Safety Pick+,“ vysvětlil David Pavlíček z Hyundai.

Ovšem kromě těchto testů si na svá vodíková auta vymýšlí náročné zkoušky i samy automobilky. „O bezpečnost vodíkových nádrží se není třeba bát. Naše testy zahrnovaly například zapálení nádrží, střelbu z pistole nebo dokonce výbuch. Nádrže vždy všechno bezpečně vydržely,“ vysvětlila nám Jitka Jechová z Toyoty.

Diskuze

Peter - 14.12.2021 21:06:27
A co asi ty nádrže udělají při požáru?

Hyundai Tucson se stal nejlevnějším rodinným SUV do zásuvky. Ceny zná už také elektromobil Ioniq 5

Korejský výrobce nepolevuje v jarní modelové ofenzívě. Jmenovatel je společný: elektřina
21.04.2021 17:14
|
0
Reklama

Toyota Yaris GR přivede řidiče k orgasmu. Má ale mouchy ve výbavě

Nejsilnější tříválec na světě jsme nechtěli opustit, ale v základu chybějící navigace nepotěší
16.03.2021 10:36
|
0
Reklama

Fanoušci černé barvy, zbystřete! Toyota prodává nejtemnější RAV4 v dějinách

Vyzkoušeli jsme Toyotu RAV4 2.5 Hybrid Black Edition AWD. Jezdí stejně, ale vypadá lépe
10.03.2021 19:15
|
1

BMW sází na vodík - měl by to být budoucí čtvrtý pilíř mobility mnichovského výrobce

Vodíkový pohon se i díky spolupráci BMW a Toyoty stává rok do roku realističtější
18.05.2020 16:15
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV