Reklama
Nová auta

Řidič vs. technika: Euro NCAP otestoval úroveň jízdních asistentů u deseti aut. Tesla až šestá

Od Renaultu Clio až po Audi Q8. Které auto nabízí nejlepší kombinaci asistované jízdy a bezpečnosti?
Zdroj: Euro NCAP

Sdružení Euro NCAP se kromě nárazových zkoušek nově zaměřuje také na asistenční systémy v autech, aby podle jasně daných kritérií hodnotilo, jak jednotlivé automobilky postupují směrem k autonomní jízdě. Aktuálně si vzalo pod lupu desítku aut napříč kategoriemi. Výsledky jsou samozřejmě různorodé, nicméně z nich vyplývá, že současná automobilová produkce zvládá autonomní jízdu úrovně 2 (asistovaná jízda) z celkem 5 úrovní, kterými je autonomní jízda vozů definována. Jinými slovy to znamená, že je to stále řidič, kdo musí pořád dávat při jízdě pozor a je také plně zodpovědný za své auto.

Bezpečnější jízda, nebo nová rizika?

Snahou metodiky testů Euro NCAP je zjistit, zdali podpůrné asistenční systémy zvyšují bezpečnost jízdy, nebo naopak přináší do provozu nová rizika. Jde zejména o to, že nesmí nastat situace, v které by nebylo jasné, zdali právě rozhoduje řidič nebo technika.

I proto jsou výsledky testu složeny ze dvou oblastí. V té první se posuzuje úroveň kooperativní asistence mezi systémy a řidičem. Což znamená posouzení toho, v jak harmonickém vztahu je řidič a jeho auto. Řidič by měl mít neustále přehled o tom, co auto dělá a jak kontroluje danou situaci. Kromě toho musí auto v každé chvíli umožnit řidiči převzít nad asistenčními systémy plnou kontrolu, pokud to situace vyžaduje. Ideálem je perfektní kooperace mezi řidičem a vozem, která přináší vyváženost mezi zapojením řidiče a jeho podporou ze strany asistenčních systémů. Oba tyto faktory jsou také hodnoceny jako samostatné podkategorie.

Druhou oblastí je pak tzv. Bezpečnostní jištění (Safety Backup), tedy asistence v případě nehody a nouze. Technickým základem je asistent nouzového brzdění, který zvládne vůz v dálničním prostředí samostatně bezpečně zastavit, a to zejména v situaci, kdy řidič nereaguje na kritickou jízdní situaci, třeba i z důvodu srdeční příhody či ztráty vědomí.
Zdroj: Euro NCAP

Mohla vyhrát Tesla, ale vyhrál Mercedes. Proč?

Během testů se ukázalo, že Tesla model 3 má zdaleka nejlépe vyvinuté asistenční systémy. V oblasti Bezpečnostního jištění získala 95 bodů a u technických asistentů 91 bodů, což je o 11 bodů více, než má Mercedes-Benz GLE. Zdálo by se tedy, že má Tesla svou konkurenci na lopatě, jenže tento model přichází o spoustu důležitých bodů v oblasti jízdní podpory řidiče. Nepomáhá řidiči při vyhýbacím manévru, namísto toho se systém zcela deaktivuje, kritizováno je rovněž informování řidiče, které neprobíhá v jeho zorném poli a v neposlední řadě je zmiňován také matoucí název Autopilot, který evokuje dojem, že vůz skutečně jede zcela sám, což není ani zdaleka pravda. Nakonec to tedy Tesle stačilo v této oblasti jen na 36 bodů, a tudíž celkově šesté místo. 

Vítězným vozem se stal Mercedes-Benz GLE, který v každé situaci nabízí vhodné asistenční systémy a nejlépe kooperuje s řidičem. Téměř na stejné úrovní, s odstupem pouze dvou bodů, se umístilo BWE řady 3, které je z hlediska vývoje na víceméně stejné úrovni. Třetí místo patří velkému luxusnímu SUV Audi Q8 a horší místo by už bylo vzhledem k jeho cenovce neodpovídající.
Zdroj: Euro NCAP

Drahé vozy umí, levnější mají rezervy

Není nic překvapivého na tom, že drahá auta mají asistenční systémy vyvinuté nejlépe, ale poměrně velká očekávání byla i od modelů jako jsou například VW Passat či Volvo V60. Ani ty však nepodaly zcela přesvědčivé výkony, což platí zejména u volva, které si na bezpečnosti zakládá. U obou modelů se projevilo mimo jiné i to, že se nejedná o konstrukčně nejmodernější vozy. Zejména v této technologické oblasti je totiž na funkčnosti znát téměř každý měsíc a ne všechno lze průběžně optimalizovat aktualizacemi software či facelifty. 

Volvo tedy zůstalo za očekáváním v oblasti Bezpečnostního jištění a VW Passat měl zase rezervy zejména při brzdění k pevné překážce, kterou má problémy rozeznat a raději v takové situaci předává nouzové brzdění do kompetence řidiči. To však může mít v situacích, kdy rozhoduje reakční doba v řádech setin sekundy, fatální následky a bylo by mnohem lepší, pokud by to auto zvládlo samo.

Ford Kuga jako pozitivní překvapení

Příjemným překvapením tohoto testu je Ford Kuga, který sbíral poctivě body ve všech testovaných kritériích a v žádném nepředvedl výrazný lapsus. Kuga je tedy důkazem toho, že i ve středním cenovém segmentu lze nabídnout solidní a funkční techniku a technologie.

Na druhou stranu asi nepřekvapí, že ve třídě, kde se počítá každé euro, nemůžeme čekat zázraky. A tak druhá část výsledkové listiny včetně posledních dvou míst patří Nissanu Juke, Renaultu Clio a Peugeotu 2008. Vzkaz automobilkám je však i zde jasný - snažte se i do těchto aut dávat funkční systémy, které mohou zachraňovat životy.

Výsledky testu bezpečnostních jízdních asistentů

Pořadí Model Kooperativní asistence Bezpečnostní jištění Hodnocení
1. Mercedes-Benz GLE 85 89 Velmi dobrý
2. BMW řady 3 82 90 Velmi dobrý
3. Audi Q8 78 84 Velmi dobrý
4. Ford Kuga 66 86 Dobrý
5. VW Passat 76 61 Dobrý
6. Tesla Model 3 36 95 Uspokojivý
7. Nissan Juke 52 72 Uspokojivý
8. Volvo V60 71 49 Uspokojivý
9. Renault Clio 62 43 Dostatečný
10. Peugeot 2008 61 40 Dostatečný
Zdroj: Euro NCAP
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Víme, která auta byla v roce 2019 podle Euro NCAP nejbezpečnější. A samotné nás to překvapilo

Náročnými nárazovými testy prošlo vloni 55 nových aut, z nichž 41 dosáhlo na pět hvězdiček
14.01.2020 07:00
|
0
Reklama

Proč přišla Škoda Citigo o dvě hvězdy v Euro NCAP? Další kolo crash-testů je zde!

Poslední letošní nárazové zkoušky absolvovalo 10 aut včetně čínského elektromobilu
18.12.2019 11:20
|
0

Nová Škoda Octavia získala pět hvězd za bezpečnost od Euro NCAP. Nejlépe ze všech si vedlo subaru

Jen tři hvězdy pro jeep, pět elektromobily. Podívejte se na nové výsledky 11 vozů
05.12.2019 05:50
|
2

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV