Reklama
Nová auta

BMW sází na vodík - měl by to být budoucí čtvrtý pilíř mobility mnichovského výrobce

Vodíkový pohon se i díky spolupráci BMW a Toyoty stává rok do roku realističtější

Už v roce 1979 spatřil světlo světa prototyp BMW 520h a i po více než 40 letech vodík zaměstnává hlavy mnichovských inženýrů. Svou kapacitu, znalosti a v neposlední řadě i finance sdílí s Toyotou, která také dlouhodobě tvrdí, že skutečným palivem budoucnosti je vodíkový pohon. Postupnými krůčky se začíná tento způsob roztáčení kol automobilu dostávat blíže a blíže sériové produkci.

První technické informace BMW i Hydrogen NEXT

Během online tiskové konference byly odhaleny také první technické informace o vyvíjeném vodíkovém pohonu. 
Palivový článek pohonné soustavy BMW i Hydrogen NEXT disponuje elektrickým výkonem až 125 kW (170 k), vznikajícím na základě chemické reakce mezi vodíkem a kyslíkem z okolního vzduchu. Vozidla s vodíkovým palivovým článkem tak nevypouštějí nic jiného než vodní páru. Pod palivovým článkem je umístěn elektrický měnič, který upravuje napětí tak, aby jím byl poháněn elektrický motor a přebytky zadržela baterie. Ta je nabíjena rekuperací kinetické energie a současně právě elektřinou z palivových článků.

Vozidlo disponuje také dvojicí nádrží s tlakem 700 bar, které společně pojmou šest kilogramů vodíku, což je zásoba, která by měla zajisti dostatečný dojezd 500 kilometrů bez ohledu na klimatické podmínky. Natankování by nemělo zabrat více než čtyři minuty.

Zatímco v počátcích koketování s vodíkovým pohonem se používal tekutý vodík, dnes je to vodík v plynné formě, který je jednodušší na skladování a transport a účinnost pohonného ústrojí je s ním až dvakrát vyšší.

Tato poháněcí soustava s vodíkovým palivovým článkem bude instalována do malé pilotní série vozů aktuální generace BMW X5, kterou značka plánuje představit v roce 2022. BMW by chtělo představit první vozy pro zákazníky s technologií vodíkových palivových článků nejdříve ve druhé polovině tohoto desetiletí.

Klaus Fröhlich, člen představenstva BMW AG

„Jsme přesvědčeni, že v budoucnu budou vedle sebe existovat různé alternativní systémy pohonu, protože neexistuje jediné řešení, které by uspokojilo celé spektrum požadavků zákazníků na mobilitu po celém světě. V dlouhodobém horizontu je velmi pravděpodobné, že právě technologie vodíkových palivových článků se stane čtvrtým pilířem naší nabídky pohonných systémů. Vhodnými kandidáty pro tento druh pohonu jsou nejvyšší modely naší extrémně oblíbené rodiny modelů X.“
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Las Vegas nabídne virtuální projížďku v BMW Vision iNEXT

Na výstavě Consumer Electronic Show (CES) v Las Vegas (od 8. do 11. ledna 2019) si budou moci návštěvníci vyzkoušet virtuální projížďku v BMW Vision iNEXT vybaveném BMW Inteligentním osobním asistentem.
30.12.2018 09:35
|
0
Reklama

Zaměřeno na budoucnost. BMW Vision iNEXT.

Projekt iNEXT vychází z myšlenek, které poprvé formoval „project i“ v roce 2007, z nějž se v roce 2013 vyvinulo BMW i3 a i8.
18.09.2018 12:59
|
0

Nové testy 22 dětských sedaček. Hodnotila se odolnost proti nárazu i obsah rakovinotvorných látek

Rakouský autoklub ÖAMTC uskutečnil další sérii svých náročných testů. Kterou sedačku nekupovat?
01.06.2020 21:07
|
0

Obytná auta jsou letos hitem. Novinkou je Boxer a pronájem Transporteru s vestavbou za 1336 Kč/den

Pro obytný Peugeot Boxer si můžete dojít k dealerovi a VW Transporter zase pronajmout přes HoppyGo
01.06.2020 16:00
|
0
Reklama

Citroën Berlingo nyní můžete koupit s flexibilní zárukou. Vybírat můžete až do 8 let a 200 000 km

Každý si teď může vybrat tu nejlepší záruku s ohledem na jeho roční nájezd
01.06.2020 13:47
|
0

Máte je v hledáčku? Tak je nechte dál stát v bazaru. Toto jsou ty nejporuchovější ojetiny podle ADAC

Německý autoklub detailně eviduje každý svůj výjezd a pravidelně sestavuje žebříček spolehlivosti
26.05.2020 20:25
|
5
Reklama
Autosalon TV