Reklama
Řidičův chleba

Rychlé zvýhodnění elektromobilů prosazují jen Zelení a TOP09. Ostatní strany jsou proti, nebo mlží

Předvolební dotazník Autosalonu se ptá i na třaskavé téma ekologické dopravy a snižování škodlivin
Zdroj: Robin Běhal

Kvůli pohledu na čistou mobilitu si asi politickou stranu bude vybírat jen málokdo, i když... Každopádně je to téma, které nemůžeme v našich všetečných otázkách ignorovat - ať už jako motoristé, tak jako občané. V našem velkém přehledu tentokrát přinášíme odpovědi na otázky týkající se elektromobility, zákazu spalovacích motorů, dotací či budování dobíjecí sítě.

Ekologie působí na voliče jako rudý hadr na býka

Ze strany státu a drtivé většiny politických stran se v Česku dlouhodobě vzbuzuje v lidech pocit, že se nás nové trendy v mobilitě netýkají a že u nás zůstane vše postaru. Je to samozřejmě naprostý nesmysl a stát by měl naopak začít co nejrychleji konat, aby nám, jakožto automobilové velmoci, neujel zásadně vlak.

Výše uvedené má však logické zdůvodnění, tedy alespoň z pohledu politických stran. Ekologie a elektromobilita jsou ve spojení s osobní automobilovou dopravou v Česku téměř sprostá slova a politici moc dobře vědí, že je lepší lidem říkat to, co chtějí slyšet, i kdyby to nebyla pravda. Odvahu k tomu, aby představil dlouhodobější jasnou a realistickou vizi čisté mobility, zatím na naší politické scéně nenašel nikdo. Patrné je to i z odpovědí na naše dotazy, ke kterým se dostanete kliknutím na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem. Mimochodem, dotazník byl koncipovaný na stručné odpovědi, tak se nenechte odradit tím, že Karel Havlíček za ANO se (jak je jeho zvykem) dost rozepsal...

Oproti druhému dílu našeho dotazníku se tentokrát názory politiků na jednotlivé otázky hodně liší. Zatímco pro jednoho je jasný plán přechodu k elektromobilitě zcela prioritní, pro jiného je naopak naprosto nepodstatný. 

Jak jsme vybírali dotazované a kdo neodpověděl?

Identické otázky jsme zaslali na všechny politické strany, které mají dle aktuálních průzkumů v podzimních volbách reálnou šanci usilovat o mandáty v Poslanecké sněmovně. Výběr jsme po redakční diskuzi rozšířili o stranu Zelení, pro kterou je řešení tématu mobility velmi důležité a často ne zcela v souladu s tím, co by si představovali řidiči. Výchozí úvahou pak byla hypotetická situace, při které je daná politická strana součástí vlády, má v gesci Ministerstvo dopravy a ostatní ministerstva a členové vlády mají konstruktivní přístup k řešení problémů a daných témat. Žádali jsme rovněž, aby odpovědi byly věcné, stručné, faktické, realistické a srozumitelné. Z obsáhlého dotazování vzešla řada zajímavých postřehů, o kterých budeme průběžně informovat. Kromě bodového systému se dotkneme třeba i rychlosti na dálnicích, ceny dálničních známek, podpory elektromobility a zjistíme, jaké auto zástupci politických stran využívají.

Pokud vám v přehledu budou chybět názory politiků ČSSD a STAN, vězte, že i přes opakované urgence nám tyto strany neposlaly zpět své názory a odpovědi. Názory těch ostatních najdete v naší přehledové grafice.

Diskuze

Houkal - 04.06.2021 12:26:14
Za 100t vemu na pojíždění..
Pavel Culek - 04.06.2021 15:59:25
Za 50 let se ukáže, že tzv. změna klimatu je přirozený, opakující se jev, způsobený sluneční aktivitou a že snížení celkové produkce CO2 o několik setin procenta, nemá vliv vůbec na nic. Pouze ekonomicky zničí Evropu, nás a náš způsob života.

Olomoučtí hasiči vymysleli geniální vozíky. Díky nim dostanou hořící elektromobil snadno z garáže

Sada pomůže také s manipulací zamčených, zabrzděných či vážně poškozených aut
02.06.2021 06:11
|
13
Reklama

KOMENTÁŘ: Ceny elektromobilů a spalovacích aut se prý vyrovnají v roce 2027. Kdo to zaplatí?

Kromě technických obtíží je hlavním problémem dnešních elektroaut vysoká cena
25.05.2021 17:29
|
8

Škoda nabídla k elektromobilu Enyaq iV dobíjecí kartu Powerpass. Elektřina stojí i víc než benzin

Jedna karta zajistí přístup ke 200 000 nabíječek po Evropě. Cena za dobíjení se liší podle tarifu
17.05.2021 19:07
|
17

Dálniční známky po Evropě jsou zase dražší. Pokuty za jejich absenci vyrážejí dech ve Slovinsku

V osmi evropských zemích se platí poplatek za dálnici formou známky. Zde je přehled
11.06.2021 07:01
|
10

Nové rodinné auto za rozumné peníze. Aneb, co je na výběr do 400 000 Kč, když nechcete dacii

Tipy pro všechny, pro které jsou cena a prostor pro posádku i zavazadla hlavními kritérii výběru
09.06.2021 18:23
|
4
Reklama

Středeční autosalon neohrne nos nad Dacií Logan, bude brousit kolínko a ukáže světla z odpadu

Kromě jiného také pokračuje soutěž se Škodou Enyaq iV za jejíž volant usedne herec Petr Nečas
08.06.2021 15:15
|
0

Srovnání dne: Nový Citroën C4 proti Škodě Scala a novému VW Golf

Přehledné detailní srovnání cen a všech důležitých parametrů včetně námi naměřených hodnot
08.06.2021 07:04
|
1
Reklama
Autosalon TV