Reklama
Řidičův chleba

Podle většiny politických stran se bude jezdit po dálnicích rychleji. Padl i návrh na zrušení limitu

Velký předvolební dotazník pokračuje 2. dílem na téma dálnice. Prozradíme také, čím politici jezdí
Zdroj: J_S

I motorismus bude hlavním tématem podzimních parlamentních voleb. Proto jsme oslovili všechny relevantní politické strany s naším velkým dotazníkem, z kterého tentokrát přinášíme odpovědi týkající se dálnic, maximální rychlosti, poplatků a dalších souvislostí.

Populismus, nebo se fakt dočkáme?

Pozoruhodná shoda napříč víceméně celým politickým spektrem panuje v otázce zvýšení nejvyšší rychlosti na vybraných (vhodných) úsecích dálnic. Jeden by se tedy až divil, proč už teď nesvištíme alespoň 150 km/h, když jsou vlastně všichni pro. Komunisté by dokonce maximální dálniční limit úplně zrušili - zrovna od této strany je taková svobodomyslnost až překvapující.
Jedna věc jsou ale silná slova a sliby směrem k veřejnosti, druhá pak realita a skutečná ochota něco dotáhnout do konce. I u těchto slibů tedy platí, neradujme se předčasně a doufejme, že se na dálnicích v budoucnu opravdu svezeme trochu rychleji.

To samé pak platí o cenách dálničních známek - všichni se dušují, že na jejich výši nebudou v následujících letech sahat. Ostatně, podívejte se v naší přehledové grafice po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem sami, jak se jednotlivé strany staví k tématu dálnice. Kromě toho také prozradíme, jakým autem, který dotazovaný politik nejčastěji jezdí - plejáda je to pestrá od dieselů, přes benziny, CNG, plug-in hybrid až po "pěškobus" a veřejnou dopravu.

Jak jsme vybírali dotazované a kdo neodpověděl?

Identické otázky jsme zaslali na všechny politické strany, které mají dle aktuálních průzkumů v podzimních volbách reálnou šanci usilovat o mandáty v Poslanecké sněmovně. Výběr jsme po redakční diskuzi rozšířili o stranu Zelení, pro kterou je řešení tématu mobility velmi důležité a často ne zcela v souladu s tím, co by si představovali řidiči. Výchozí úvahou pak byla hypotetická situace, při které je daná politická strana součástí vlády, má v gesci Ministerstvo dopravy a ostatní ministerstva a členové vlády mají konstruktivní přístup k řešení problémů a daných témat.

Žádali jsme rovněž, aby odpovědi byly věcné, stručné, faktické, realistické a srozumitelné. Z obsáhlého dotazování vzešla řada zajímavých postřehů, o kterých budeme průběžně informovat. Kromě bodového systému se dotkneme třeba i rychlosti na dálnicích, ceny dálničních známek, podpory elektromobility a zjistíme, jaké auto zástupci politických stran využívají.

Pokud vám v přehledu budou chybět názory politiků ČSSD a STAN, vězte, že i přes opakované urgence nám tyto strany neposlaly zpět své názory a odpovědi. 
Reklama

Diskuze

Michal - 08.06.2021 08:00:29
To bude opravdu hodně bezpečné :-) Obecně na dálnici je nejbezpečnější , když není velký rozdíl rychlosti mezi pruhy. Takhle se v jednom pruhu budou vléct za kamionem 100 a ve druhém někdo poletí 200. Předjížděcí manévr pak bude o život
Jan Macoun - 02.06.2021 18:53:57
to: Fr_von_Dr Vlastním AUDI i BMW. Každý den strávím za volantem až 500km.A malokdo z vás, diskutujících, jezdí bezpečněji,než já.Vyssi rychlost na dálnicích? Jistě,řízená PC. Vím,že okolo např. druhé, třetí hodiny ranní můžeš jet v klidu i těch 160 Km/h

Dobrá zpráva pro majitele obytných aut. V Česku zaplatí za dálnice 48krát méně, než dříve

Poplatky se ve většině zemí vypočítávají podle hmotnosti, délky nebo výšky automobilu
13.05.2021 15:43
|
0
Reklama

Dálnice zdarma nebudou. Jako kompenzace ale příští rok nezdraží

Aby známky neplatily, musel by být zcela změněn zákon, nebo by to musela rozhodnout vláda
04.03.2021 14:24
|
5

Dálnice kvůli lockdownu zdarma? Ministerstvo dopravy o tom jedná, potvrdil Cendis

Řidiči si stěžují, že musejí platit za známku, kterou kvůli omezením nemohou využít
02.03.2021 12:37
|
10

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
1

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3
Reklama

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama
Autosalon TV