Reklama
Řidičův chleba

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
Zdroj: Tiskový servis Tesla Motors

To, že není jednoduché přesvědčit majitele spalovacího auta k přechodu na elektromobil, je veřejným tajemstvím, jenže se ukazuje, že elektrický typ pohonu v poměrně velké míře nepřesvědčil ani ty, kteří si jej pořídili. Výsledky průzkumu společnosti McKinsey & Co. mezi americkými majiteli elektromobilů překvapily i samotné realizátory studie. Ukázalo se totiž, že 46 procent současných majitelů elektrických aut v USA chce přejít zpět ke spalovacím motorům. O studii, která není veřejně přístupná, jako první informoval odborný server Automotive News (zde).

Chci zpátky svůj spalovák!

„Tak si elektromobil vyzkoušej a uvidíš, že už spalovák chtít nebudeš,“ tvrdí často majitelé elektromobilů a o každém, kdo má jiný názor, hned tvrdí, že určitě s elektromobilem nikdy nejel, že má předsudky a ještě naplno neokusil všechny výhody, které EV nabízí. Nyní se ale ukazuje, že i skupina majitelů elektromobilů je názorově dost rozpolcená. Prestižní americká společnost McKinsey & Co. realizovala svou další pravidelnou studii a průzkum veřejného mínění Mobility Consumer Global Survey 2024 a vzešly z ní takové výsledky, že to překvapilo i firmu samotnou.

Celých 46 procent amerických majitelů elektrických aut uvedlo, že zvažuje přechod zpět ke spalovacím autům. Jako tři hlavní důvody uvádí nedostatečnou nabíjecí infrastrukturu, vysoké provozní náklady a komplikované cestování na delší vzdálenosti. Když přihlédneme i k psychologickému faktu, že takový respondent vlastně během dotazníku přiznává své chybné kupní rozhodnutí, musí být celková nespokojenost s provozováním elektromobilu u těchto lidí opravdu vysoká. Globálně uvažuje o návratu ke spalovacímu autu 29 % majitelů elektromobilů. To jsou mimořádně vysoké hodnoty, a to tím spíše, že 21 procent lidí z globálního dotazování uvedlo, že by nikdy na elektrické auto nepřešli, přičemž tato hodnota zůstává od roku 2022 neměnná.

Pouze devět procent amerických majitelů EV uvádí, že je spokojeno se stávající dobíjecí infrastrukturou, což rovněž naznačuje obrovský problém i do budoucna. Dr. Philipp Kampshoff, vedoucí McKinsey’s Center for Future Mobility, k tomu dodává, že lze předpokládat, že s tím, jak bude postupně stoupat počet majitelů EV, se bude nedostatečnost infrastruktury dále zhoršovat, neboť tito „noví“ lidé budou na veřejnou nabíjecí síť spoléhat mnohem více, než ti současní, kteří mají často možnost dobíjet doma.

Skutečně relevantní data

U společností jako je McKinsey & Co. není pochyb o tom, že je dotazování provedeno s vysokou profesionalitou a jasnou metodologií. Celkově na zhruba 200 otázek odpovědělo 30 tisíc lidí a průzkum probíhal v 15 zemích, které reprezentují 80 procent globálních prodejů.

Asistenty mě nezajímají, autonomní jízdu nechci

Průzkum rovněž ukázal, že minimálně pro americké respondenty nejsou důvodem ke koupi nového vozu jeho asistenční systémy. Nezajímavý kupný argument to je pro 48 procent z nich, 43 procent dotazovaných uvedlo, že brali asistenty trochu v potaz a pouze pro devět procent kupujících byly asistenční systémy opravdu důležité.

Na růžích ustláno nemá ani autonomní jízda, jejíž legalizaci by v USA podpořilo jen 11 procent lidí. Celkem 48 procent dotazovaných uvedlo, že by si dovedlo představit její podporu za několik let a 41 procent respondentů by autonomní jízdu nepodpořilo nikdy.

Závěrečná zpráva McKinsey & Co. uvádí, že v následujících čtyřech letech očekává průměrný roční nárůst prodejlů elektrických aut ve výši 21 %, což v porovnání s průměrným růstem 61 % mezi lety 2020 až 2023 znamená výrazné zpomalení. V roce 2027 by měl být podíl prodejů elektromobilů mezi novými osobními auty na úrovni 33 % (v roce 2023 to bylo 17,8 %). Nad touto hranicí však pravděpodobně budou pouze dva trhy, a to Čína (60 %) a Evropa (41 %). Amerika se však evidentně bude ubírat trochu jiným směrem, když v roce 2027 bude podíl elektrických aut na prodejích jen 29 %. Tato hodnota je ještě k tomu nejistá a bude záležet i na výsledku prezidentských voleb.
Reklama

Diskuze

Sam - 25.06.2024 12:08:23
Mně je 70 , elektroauto máme nové, takže mne návrat ke spalování už nečeká. Tedy mimo kremace.
Rejpal - 24.06.2024 22:51:30
Ta studie je poměrně stará (už jí přeneseně zmiňovali na Autoforum.cz) a ta interpretace ne zcela přesná. Pod pojmem "zvažovat" není "chci se vrátit", ale "zahrnu do výběru i tuto možnost". Těch, co EV už nechtějí, je mnohem méně.

Posádka Autosalonu navštívila s elektromobilem stadiony Eura v Německu. Kilometr vyšel na 3,75 Kč

Drtivou většinu trasy jel Hyundai Kona Electric N-Line po dálnici v rychlostech až 172 km/hod
12.06.2024 15:16
|
5
Reklama

Po tomhle svezení Pepa možná vezme elektromobily na milost. Řídil Rolls-Royce Spectre

Absolutní ticho na palubě a klid na své vlastní myšlenky. To je opravdový luxus od legendární značky
06.05.2024 17:01
|
0

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4
Reklama

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3
Reklama
Autosalon TV