Reklama
Řidičův chleba

Co čeká motoristy po volbách? ANO podpoří elektřinu a plyn, Piráti nechtějí být v autech sledovaní

Předvolební dotazník Autosalonu startuje třaskavým tématem bodového systému a vizemi mobility
Zdroj: Tiskové oddělení Policie ČR

Byť jsou volby do Poslanecké sněmovny až na podzim, rozhodli jsme v předstihu v rámci našeho webu uskutečnit velký předvolební průzkum napříč politickými stranami, abychom zjistili, jaké plány mají politici v oblastech dotýkajících se našich každodenních motoristických životů. Vícedílný seriál startujeme názory politiků na bodový systém a na vizi řízení Ministerstva dopravy.

Bodový systém změny nečekají, vize se liší

Zatímco u odpovědi na otázku „Současné nastavení bodového systému byste… Ponechal/Zpřísnil/Změkčil/Zcela zrušil“ většina respondentů uvedla, že by do pravidel bodového systému nezasahovala, v oblasti koncepčních vizí řízení Ministerstva dopravy už se mohli jednotliví dotazovaní více rozepsat (někteří až moc) a uvést, jakým oblastem by se z pozice ministra věnovali nejvíce.

Dozvěděli jsme se tak třeba to, že ANO chce zvyšovat podíl vozů na alternativní pohony, Piráti nechtějí sledovat auta přes GPS, ODS by ráda chytrá města a nejen "lití betonu", SPD chce postavit novou dálnici z Pelhřimova na Plzeň, KDU-ČSL by rádo posílalo řidiče na kurzy, KSČM zase kritizuje práci BESIPu, TOP09 by se zaměřilo na digitalizaci registru vozidel a Zelení by rádi dotovali elektrokola.

Odpovědi jednotlivých politiků najdete v naší přehledové grafice, do které se dostanete kliknutím na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textovým blokem. Příště budeme pokračovat neméně zajímavým tématem dálniční sítě, nejvyšší povolené rychlosti i případného zdražování elektronických dálničních známek.

Jak jsme vybírali dotazované a kdo neodpověděl?

Identické otázky jsme zaslali na všechny politické strany, které mají dle aktuálních průzkumů v podzimních volbách reálnou šanci usilovat o mandáty v Poslanecké sněmovně. Výběr jsme po redakční diskuzi rozšířili o stranu Zelení, pro kterou je řešení tématu mobility velmi důležité a často ne zcela v souladu s tím, co by si představovali řidiči. Výchozí úvahou pak byla hypotetická situace, při které je daná politická strana součástí vlády, má v gesci Ministerstvo dopravy a ostatní ministerstva a členové vlády mají konstruktivní přístup k řešení problémů a daných témat. Žádali jsme rovněž, aby odpovědi byly věcné, stručné, faktické, realistické a srozumitelné.

Z obsáhlého dotazování vzešla řada zajímavých postřehů, o kterých budeme průběžně informovat. Kromě bodového systému se dotkneme třeba i rychlosti na dálnicích, ceny dálničních známek, podpory elektromobility a zjistíme, jaké auto zástupci politických stran využívají.

Pokud vám v přehledu budou chybět názory politiků ČSSD a STAN, vězte, že i přes opakované urgence nám tyto strany neposlaly zpět své názory a odpovědi. Názory těch ostatních najdete po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT nad tímto textem.

Diskuze

Lubajs - 25.05.2021 21:19:39
Je jedno, která strana(y) bude vládnout po volbách, stejně všechny (možná krom SPD) budou plnit zelenou agendu Green deal a na jejím základě omezovat lidem svobody, tak jak to dělají už teď.
Ďurko - 26.05.2021 08:18:32
Besip je k ničemu. Stupidně nastavené semafory (třeba na Vypichu), nutí řidiče projíždět na červenou. U nemocnice Motol i u Kauflandu na Vypichu jsou přepychové podchody, včetně bezbariér, ale nechali tam přechody, takže provoz je bržděn i 1 chodcem.

Nový bodový systém stále čeká na projednání. Reálně hrozí, že nikdy nezačne platit

Poslanci si na něj stále nenašli čas, zatím prošel jen Legislativní radou vlády
26.03.2021 06:46
|
1
Reklama

Německé autokluby hromadně kritizují nový a tvrdší bodový systém. Je prý moc přísný

Nová pravidla fungují prý jako nástroj na odebírání řidičáků a pokuty jsou nesmyslně vysoké
11.05.2020 13:21
|
0

Nový bodový systém se blíží. Podle ministerstva dopravy má být přehlednější a přísnější

Některé pokuty vyjdou mnohem dráž. Zvýší se také počet bodů u některých přestupků
05.05.2020 10:58
|
63

Pražané se budou v budoucnu o pokutách dohadovat s umělou inteligencí. Chystají se totiž ePokuty

Pražský magistrát chce pro řešení pokut aplikovat umělou inteligenci a algoritmy teorie her
03.08.2021 17:10
|
2

Pozor na stav brzdové kapaliny! Znát signály, které upozorní na problém, může zachránit život

Spousta řidičů považuje brzdovou kapalinu za téměř bezúdržbovou. Není to ale ani zdaleka pravda
03.08.2021 11:43
|
0
Reklama

Vylepšená Dacia Duster dává konkurenci lekci z cenotvorby. Kéž by všechny značky zdražovaly takhle

Inovovaný duster je sice o něco dražší, nabízí ale citelně lepší výbavu. Základní cena je 284 900 Kč
02.08.2021 20:01
|
1

Automobilové propadáky: 10 aut, na která si dnes už nikdo ani nevzpomene

Téměř každý značka měla ve svém portfoliu modely, na které by nejradši sama zapomněla
02.08.2021 14:31
|
0
Reklama
Autosalon TV