Reklama
Řidičův chleba

Co čeká motoristy po volbách? ANO podpoří elektřinu a plyn, Piráti nechtějí být v autech sledovaní

Předvolební dotazník Autosalonu startuje třaskavým tématem bodového systému a vizemi mobility
Zdroj: Tiskové oddělení Policie ČR

Byť jsou volby do Poslanecké sněmovny až na podzim, rozhodli jsme v předstihu v rámci našeho webu uskutečnit velký předvolební průzkum napříč politickými stranami, abychom zjistili, jaké plány mají politici v oblastech dotýkajících se našich každodenních motoristických životů. Vícedílný seriál startujeme názory politiků na bodový systém a na vizi řízení Ministerstva dopravy.

Bodový systém změny nečekají, vize se liší

Zatímco u odpovědi na otázku „Současné nastavení bodového systému byste… Ponechal/Zpřísnil/Změkčil/Zcela zrušil“ většina respondentů uvedla, že by do pravidel bodového systému nezasahovala, v oblasti koncepčních vizí řízení Ministerstva dopravy už se mohli jednotliví dotazovaní více rozepsat (někteří až moc) a uvést, jakým oblastem by se z pozice ministra věnovali nejvíce.

Dozvěděli jsme se tak třeba to, že ANO chce zvyšovat podíl vozů na alternativní pohony, Piráti nechtějí sledovat auta přes GPS, ODS by ráda chytrá města a nejen "lití betonu", SPD chce postavit novou dálnici z Pelhřimova na Plzeň, KDU-ČSL by rádo posílalo řidiče na kurzy, KSČM zase kritizuje práci BESIPu, TOP09 by se zaměřilo na digitalizaci registru vozidel a Zelení by rádi dotovali elektrokola.

Odpovědi jednotlivých politiků najdete v naší přehledové grafice, do které se dostanete kliknutím na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textovým blokem. Příště budeme pokračovat neméně zajímavým tématem dálniční sítě, nejvyšší povolené rychlosti i případného zdražování elektronických dálničních známek.

Jak jsme vybírali dotazované a kdo neodpověděl?

Identické otázky jsme zaslali na všechny politické strany, které mají dle aktuálních průzkumů v podzimních volbách reálnou šanci usilovat o mandáty v Poslanecké sněmovně. Výběr jsme po redakční diskuzi rozšířili o stranu Zelení, pro kterou je řešení tématu mobility velmi důležité a často ne zcela v souladu s tím, co by si představovali řidiči. Výchozí úvahou pak byla hypotetická situace, při které je daná politická strana součástí vlády, má v gesci Ministerstvo dopravy a ostatní ministerstva a členové vlády mají konstruktivní přístup k řešení problémů a daných témat. Žádali jsme rovněž, aby odpovědi byly věcné, stručné, faktické, realistické a srozumitelné.

Z obsáhlého dotazování vzešla řada zajímavých postřehů, o kterých budeme průběžně informovat. Kromě bodového systému se dotkneme třeba i rychlosti na dálnicích, ceny dálničních známek, podpory elektromobility a zjistíme, jaké auto zástupci politických stran využívají.

Pokud vám v přehledu budou chybět názory politiků ČSSD a STAN, vězte, že i přes opakované urgence nám tyto strany neposlaly zpět své názory a odpovědi. Názory těch ostatních najdete po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT nad tímto textem.

Diskuze

Axel Foley - 08.06.2021 08:40:56
Hlavně dostavte okruh aspoň z D1 do Běchovic, ať nejezdí kamiony přes Prahu. O okruhu přes Suchdol raději ani nemluvit, bydlí tam asi spousta zvířat.
Axel Foley - 08.06.2021 08:40:36
Hlavně dostavte okruh aspoň z D1 do Běchovic, ať nejezdí kamiony přes Prahu. O okruhu přes Suchdol raději ani nemluvit, bydlí tam asi spousta zvířat.

Nový bodový systém stále čeká na projednání. Reálně hrozí, že nikdy nezačne platit

Poslanci si na něj stále nenašli čas, zatím prošel jen Legislativní radou vlády
26.03.2021 06:46
|
1
Reklama

Německé autokluby hromadně kritizují nový a tvrdší bodový systém. Je prý moc přísný

Nová pravidla fungují prý jako nástroj na odebírání řidičáků a pokuty jsou nesmyslně vysoké
11.05.2020 13:21
|
0

Nový bodový systém se blíží. Podle ministerstva dopravy má být přehlednější a přísnější

Některé pokuty vyjdou mnohem dráž. Zvýší se také počet bodů u některých přestupků
05.05.2020 10:58
|
63

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5
Reklama

Velký test 50 letních pneumatik dopadl jen pro pětinu z nich dobře, sedm absolutně propadlo

Testy pneumatik německého autoklubu jsou už půl století zajímavým vodítkem pro spotřebitele
06.03.2023 13:30
|
13

Volkswagen nehodil sraz GTI přes palubu. Od příštího roku se bude konat ve Wolfsburgu

Zrušená tradiční akce GTI-Treffen u rakouského jezera Wörthersee bude pokračovat v Německu
03.03.2023 10:00
|
2
Reklama
Autosalon TV