Nová auta

Vybouchla veřejná dobíjecí vodíková stanice. Znamená to začátek konce jednoho alternativního paliva?

Uvnitř přehledové grafiky najdete čtyři auta, která dokáží jezdit na vodík a vyrábět z něj elektřinu
Zdroj: Mercedes-Benz

Minulý týden otřásla předměstím norského Osla mohutná exploze. Vybouchla veřejná vodíková stanice. Jde o první velkou havárii, kterou zařízení podobného typu prodělalo. Příčiny zatím stále nejsou jasné. I proto může jít o začátek konce snahy automobilek konečně rozběhnout výrobu a prodej vodíkových aut naplno. Dokládá to fakt, že Toyota a Hyundai okamžitě zastavily prodeje svých vozů v Norsku.

Síť čerpacích stanic Uno X, jejíž plnička vybouchla, zůstává kompletně uzavřená ve všech skandinávských zemích. To je velká rána pro majitele aut, kteří jsou na plničkách závislí už jen proto, že jich je zatím stále malé množství. Hodně jich je jen ve třech zemích světa. V Japonsku (96), Německu (60) a v USA, kde jich hlavně v Kalifornii najdeme celkem 42.

Ostatní státy spíš paběrkují. Tu a tam stojí dvě nebo tři plnící stanice, v Česku je zatím jen jediná v Neratovicích. A to ještě neveřejná. To je také důvod, proč výrobci vodíkových aut zatím svoje modely neprodávají na českém trhu. V plánu je ale plnička na pražském Barrandově. Po jejím otevření by se mohl v Česku začít prodávat Hyundai Nexo.

Jak vlastně vodíkové auto pracuje? Zjednodušeně řečeno jde o elektromobil, který si ale elektřinu vyrábí sám v palivovém článku pomocí vodíku. Ten je uložen v oddělených nádržích. Výhodou tedy je, že není nutné čekat u nabíjecí stanice hodiny na doplnění baterie, stačí zajet k pumpě a vodík dotankovat.

Unikátem je mezi vodíkovými auty nový Mercedes-Benz GLC F-Cell. Toto SUV je totiž jediný vodíkový hybrid na světě. Má sice jen jeden elektromotor, ale energii mu dodává jak palivový článek, tak klasická baterie, na kterou ujede několik desítek kilometrů. Podobně jako běžný plug-in hybridní automobil.

Zdá se ale, že svět vodíkových aut stále čeká na své objevení. A nebo jde už o slepou uličku? Aktuálně auto na vodík vyrábí jen čtyři značky, všechny ale svorně tvrdí, že se svými vozy mají velké plány. Podívejte se do naší grafiky, které modely to jsou. A nebo mrkněte na náš test vodíkového Hyundai Nexo.

Diskuze

Franta - 02.11.2019 09:48:47
Mohl by někdo zjistit kolik vybuchlo čerpacích stanic na naftu či benzín na počátku či za celou dobu ? Věřím tomu, že jeden výbuch nic neznamená a je jasné, že vodík je obrovská konkurence ropy a v budoucnost má jistou. Ropa je prokletí.

Koncept Mercedes-Benz EQV nahlíží do elektrické budoucnosti

Mercedes-Benz v podobě konceptu EQV představuje na autosalonu v Ženevě své první prémiové, plně elektrické MPV. Sériová verze vozu založená na konceptu EQV bude odhalena na letošní výstavě IAA ve Frankfurtu nad Mohanem.
06.03.2019 08:39
|
0

Hyundai NEXO má ocenění „Best in Class“

Hyundai NEXO získal od organizace Euro NCAP ocenění „Best in Class“ za rok 2018 v kategorii „velkých SUV“.
13.12.2018 10:01
|
0

Toyota ukázala nový Prius i vodíkovou Mirai pro Evropu

Fandíte ekologickým technologiím, které fungují i ve skutečném světě? Toyota představila detaily o nové generaci hybridu Prius a vodíkovém modelu Miriai.
13.10.2015 07:30
|
0

Nová Škoda Octavia Combi se vymyká velikostí i cenou. Porovnali jsme ji s pěti konkurenty

České kombi jsme postavili proti soupeřům z rodinné i manažerské třídy s podobným motorem a výbavou
02.12.2019 21:05
|
60

S těmito šneky raději nepředjíždějte. Toto jsou nejpomalejší auta na českém trhu včetně škodovek

Zrychlení z nuly na 100 km/h za téměř 18 sekund? I takové auto se dá v roce 2019 koupit
27.11.2019 14:22
|
3

Dacia se vrací k LPG. Na levné palivo už kromě Dusteru jezdí i Logan a Sandero

Dacia Sandero je nejlevnějším autem na LPG v Česku. Stojí méně než čtvrt milionu
27.11.2019 11:32
|
0

Tesla Cybertruck už vznikla i z Lega. Známá stavebnice si z ní ale spíš utahuje

Autor modelu postavil z Lega i Elona Muska. Dánská firma mezitím představila vlastní „auto“
27.11.2019 09:15
|
0
Autosalon TV