Reklama
Archiv - Zprávy

Toyota ukázala nový Prius i vodíkovou Mirai pro Evropu

Fandíte ekologickým technologiím, které fungují i ve skutečném světě? Toyota představila detaily o nové generaci hybridu Prius a vodíkovém modelu Miriai.
Zdroj: Toyota

Toyota definitivně potvrdila, že japonský sedan Mirai vybavený vodíkovými palivovými články dorazí také do Evropy. A kromě nových fotek včetně zajímavého interiéru to znamená také konkrétní data. Elektromotor nabídne výkon 114 kW, točivý moment 335 Nm, zrychlení z nuly na 100 km/h za 9,6 sekundy a maximálku 178 kilometrů v hodině. To vše při dojezdu na vodík až 483 kilometrů. Na rozdíl od klasických elektromobilů navíc k obnovení maximálního dojezdu stačí 3 až 5 minut u stojanu.

Svými rozměry se Mirai řadí do střední třídy, zaostává pouze velikostí kufru o objemu 361 litrů. Cenovka by neměla přesáhnout 1,5 milionu korun a rozhodně za ty peníze nepůjde o žádné "holátko". Všechna sedadla jsou vyhřívaná, stejně jako volant, vůz má aktivní i pasivní jízdní asistenty, dotykový displej, 11 reproduktorů, osm airbagů a spoustu další výbavy.

Pro vážné zájemce bude asi nejdůležitější informace, že auto je z 95 % recyklovatelné. A to včetně palivových článků, které obsahují platinu. Má také produkovat o 40 až 70 % méně oxidu uhličitého než běžné srovnatelné vozy, v závislosti na tom, jakým způsobem se získá vodík k jeho pohonu. Jde tedy pouze o emise nepřímé, auto samotné produkuje pouze vodu. 

Nový Prius zas o něco ekologičtější

O pohon čtvrté generace Toyoty Prius se postará vylepšená verze současného motoru 1.8 litru a elektromotoru. Dohromady mají přibližně 170 koní, z toho 100 koní připadá na benzínový čtyřválec. Z hlediska emisí oxidu uhličitého bude nový model o dalších 18 % čistší než ten stávající. To je zatím největší mezigenerační zlepšení.

Prius pro rok 2016 je také o 60 milimetrů delší a skladnější pohonné ústrojí zároveň umožnilo lépe pracovat s prostorem. Projeví se to mimo jiné v kufru, jehož objem vzroste z 445 litrů na 502 litrů. Nová konstrukce podle Toyoty přinese o 60 procent tužší karoserii, což by se mělo pozitivně odrazit na jízdních vlastnostech.

Do prodeje se model dostane zkraje příštího roku a ceny by se neměly výrazněji lišit od těch stávajících.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
0
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV