Reklama
Řidičův chleba

Jak zjistit stav bodového konta? Pomůžou na poště, ale jde to i online z domova

Body se přičítají od nuly. Pokud se řidič vyboduje, obdrží dopis buď poštou, nebo do datové schránky
Zdroj: MDČR

Od 1. července 2006 je v Česku v platnosti bodový systém. Řada řidičů ale nemá jasno v tom, kde a jak zjistí stav svého bodového konta a také v tom, jestli se body přičítají nebo odečítají.

Čistý štít je vždy nulový

Mezi řidiči koluje mýtus, že čisté bodové konto vlastně znamená plný počet dvanácti bodů. Je to ale přesně naopak. Ten, kdo neporušuje předpisy, nebo právě získal řidičák, má bodové konto nulové. Trestné body za přestupky se následně přičítají.

Kolik bodů bude řidiči za který přestupek přičteno, může zkusit zjistit ve chvíli, kdy s policistou řeší přestupek. Může se ale stát, že policista z hlavy neví, kolik bodů přestupek čítá. Pak řidiči nezbyde nic jiného, než postupovat podle návodu, který se dočtete níže.
Reklama

Body rozdává úřad, sdělí je i pošta

Trestné body za přestupky nikdy nerozdává policie. To je práce úřadu, ke kterému policista přestupek oznámí a který body eviduje v takzvané kartě řidiče. A je to právě i úřad s rozšířenou působností, který je povinen řidiči jeho bodové konto sdělit. Šofér však musí požádat písemně přímo na odboru dopravně správních agend. Ze zákona na to pak má úřad 30 dnů, ale většinou je informace o stavu bodového konta řidiče vyřizována na počkání. Ovšem jen během úředních hodin! To je ale často velmi zdlouhavé a zbytečně to zabírá čas. Naštěstí existují i rychlejší způsoby, jak si hlídat bodové konto.

1. Czech Point
Kontaktní místa Czech Point, která jsou na některých úřadech, ale především na některých pobočkách České pošty, jsou schopna bodové konto prověřit. Nezabere to déle než pár minut, jen je potřeba počítat s tím, že jde o zpoplatněnou službu. Na poště tedy řidič u okénka předá pracovnici za přepážkou občanku nebo řidičák, řekne, že chce znát stav svého řidičského bodového konta a jen počká. Platí se podle toho, kolik stran karta řidiče zabere. Za první stranu je to většinou 69 Kč a za každou další 40 Kč. Cena není jednotná. Záleží, na jaký Czech Point narazíte. O výpis může zažádat pouze žadatel sám, nebo jím určený zmocněnec.

2. Portál občana
Od roku 2019 je možné zjistit stav bodového konta také z tepla a pohodlí domova. Jde to přes Portál občana, tedy státní web, který sdružuje řadu chytrých informací, které občané čas od času potřebují. Jakkoliv je to pohodlná cesta, není úplně jednoduchá. Abyste se na portál občana vůbec mohli přihlásit, potřebujete buď nejnovější e-občanský průkaz s elektronickým čipem a také čtečku těchto čipů. Jednodušší je přihlášení do portálu přes datovou schránku, která v tomto případě slouží jako identifikace toho, kdo o výpis z karty řidiče žádá. Kromě výpisu z účtu na Portálu občana najdete také soupis všech vašich přestupků.

3. Hospodářská komora
Podobně, jako Czech Point či úřady fungují také jednotlivé pobočky Hospodářské komory. Doporučujeme ale si předem ověřit, zda právě na vámi vybrané pobočce tuto službu poskytují a kolik to stojí. Ceny se liší, ale nijak extrémně od cen na poštách.
Reklama

Co se stane po dosažení 12 bodů?

Jakmile řidič nasbírá či překročí 12 trestných bodů, přijde mu během několika dnů buď poštou, nebo do datové schránky oznámení o vybodování. Jeho součástí je také výzva k odevzdání řidičského průkazu v důsledku pozbytí jeho oprávnění.

Řidič následně dostane pět pracovních dnů, během kterých se musí dostavit na příslušný úřad, kde řidičák odevzdá. Na 12 měsíců tak nesmí za volant, přičemž po uplynutí této doby a po přezkoušení v autoškole a absolvování psychotestů doby může zažádat o jeho navrácení. Vždy ale jen písemně a jen na úřadě, který řidičák zabavil. 

Diskuze

priest - 10.01.2021 22:01:14
pro hrdiny co jezdí bez řp vezl jsem jednou do horního slavkova do věznice nějaký materiál,oni tam pracujinebo pracovali.sem se jednoho ptal a za co bratu. jizda bez řp.po třetí.maření uředniho toho nebo co tři a půl roku. pozor,zostřená dvojka.užil si
Ladislav Š******k - 09.01.2021 11:04:26
Kolik mi zbývá bodů ?

Propadlý řidičák zatím měnit nemusíte. Na silnice s ním smíte, ale jen v České republice

Na propadlý doklad se po dobu nouzového stavu hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty
20.10.2020 17:18
|
2
Reklama

Přišel o řidičák a tak jezdil na elektrokoloběžce. Hrozí mu za to dva roky ve vězení

Elektrická koloběžka, na které muž jel, byla až příliš výkonná. Na takovou je potřeba řidičák
02.09.2020 12:03
|
85

Podložky pod kola už lze mít zapsané v technickém průkazu. Tuneři mohou legálně rozšiřovat rozchod

Pro někoho zbytečná informace, pro tunery ale může být docela zásadní
16.07.2020 13:25
|
3

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV