Reklama
Autopunk

Přišel o řidičák a tak jezdil na elektrokoloběžce. Hrozí mu za to dva roky ve vězení

Elektrická koloběžka, na které muž jel, byla až příliš výkonná. Na takovou je potřeba řidičák
Zdroj: SEAT

Elektrokoloběžky zažívají velký boom. Je snadné je koupit, ještě snazší je si je půjčit a k jejich ovládání není potřeba nějakých speciálních znalostí a dovedností. Existuje ovšem druh koloběžek, a platí to i pro elektrokola, na které je potřeba řidičák, povinná výbava i registrační značka. Jenomže o tom málokdo ví.

Smolný den

Kdo už o tom jistě ví, je řidič z Kladna, kterého 30. srpna zastavila hlídka policie. V tu chvíli jel na elektrokoloběžce a policie prostě jen chtěla provést standardní silniční kontrolu. Proto řidiče požádali, aby předložil doklady ke koloběžce, aby si mohli ověřit, na jakém stroji vlastně jede.

To řidič udělal a pak už se nestačil divit. Hlídka zjistila, že jeho koloběžka má maximální rychlost 45 km/h a výkon 1,55 kW. To znamená, že nejde jen tak o nějakou koloběžku, ale o malý moped. Proto je na jízdu na tomto stroji potřeba mít řidičák, povinné ručení a všechnu povinnou výbavu včetně registrační značky, jako mají malé skútry. Problém byl ovšem v tom, že muž na koloběžce v květnu roku 2019 o řidičák přišel, přičemž trest mu měl vypršet v listopadu letošního roku.

Jana Šteinerová, policejní tisková mluvčí k tomu řekla: „Za své protiprávní jednání je nyní muž podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za který mu hrozí maximální trest odnětí svobody ve výši až dva roky.“
Reklama

Na druhu řidičáku záleží

Ještě dodáme, že s jedinou skupinou AM smí motorista sednout jak za řídítka malých mopedů, skútrů a elektrokoloběžek, tak také za volant mopedových motorových vozidel. V každém případě ale musí být stroj vybaven automatickou převodovkou. S ostatními skupinami určenými na motocykly už za volant auta či jiných strojů řidič nesmí. Naopak se skupinou B smí na skútr, jehož objem motoru je maximálně 125 ccm, přičemž i v tomto případě platí povinnost mít automatickou převodovku.

Příliš výkonná a rychlá

Jak už jsme zmínili výše, problém byl v tom, že řidič narazil na znalé policisty, kteří přesně věděli, na co se zaměřit. Standardně jsou elektrokoloběžky považovány za kola a z pohledu zákona je k jejich provozovatelům tedy přistupováno jako k cyklistům. Musí mít ale maximální rychlost do 25 km/h a výkon do 1 kW. Ani v tomto případě ale není možné elektrokoloběžku provozovat na chodníku! Jezdit na ní smíte jen na silnici nebo cyklostezce. Jinak je tomu ale v případě, že elektrokoloběžka nebo elektrokolo výkonnější a rychlejší.

Pokud má elektrokoloběžka výkon vyšší než 1 kW a rychlost vyšší než 45 km/h, jde z pohledu zákona o malý moped nebo skútr, tedy vlastně motorové vozidlo. To znamená nutnost vlastnit řidičský průkaz a to buď skupiny AM nebo B. Skupina AM se uděluje od 15 let a to na motorová vozidla nepřevyšující rychlost 45 km/h a výkon 4 kW. Na výše popsanou elektrokoloběžku by tedy stačila. Pokud by koloběžka jela ještě rychleji, potřeboval by na ní řidič plnohodnotný průkaz skupiny B.

Mluvíme o výkonu nad 1 kW a rychlosti 45 km/h a víc. Krom toho by měl mít řidič koloběžku zaregistrovanou a mít tedy registrační značku a i povinnou výbavu. Řidič také povinně musí mít helmu. Taková koloběžka nebo kolo už nesmí na cyklostezku a nutno také dodat, že na takto výkonnou elektrokoloběžku nesmí osoby mladší 15 let.

Diskuze

peppi noss - 24.07.2022 17:05:16
nebezpeční jsou penzisti na elektro koloběžkách, nebezpečné jsou bojová psí plemena, nebezpeční jsou negři (pro bílou rasu) když lezou výkladem do obchodu nakoupit se 100% slevou.
Václav - 19.05.2022 22:59:39
Policajti u nás v Krnově jsou děsné svi*ě. Známého takto zastavili ráno, když jel do práce a ještě se mu vysmáli do očí, že ho nachytali. Pomáhat a chránit, to určitě.

Praha chce úplně zakázat užívání autobusových pruhů auty. Bude to prý bezpečnější pro cyklisty

Dosud je možné v některých autobusové pruzích jezdit v hodinách mimo dopravní špičky
26.08.2020 07:15
|
6
Reklama

V Polsku zavádí elektronické řidičáky. Podle českého ministerstva je takový systém zbytečný a drahý

Poláci už dnes mají elektronické zelené karty a techničáky. V zahraničí jejich aplikace ale neplatí
24.08.2020 15:00
|
3

Přechod pro chodce není přejezd pro cyklisty!

Prázdniny znamenají zvýšený pohyb cyklistů na silnicích, včetně dětí. Jděte dětem příkladem
18.08.2020 10:31
|
42

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV