Reklama
Řidičův chleba

Praha chce úplně zakázat užívání autobusových pruhů auty. Bude to prý bezpečnější pro cyklisty

Dosud je možné v některých autobusové pruzích jezdit v hodinách mimo dopravní špičky
Zdroj: Ropid/praha.eu

V Praze neustále roste počet vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy, složky IZS a vozy taxislužby. Dnes už jich je více než 50 kilometrů. Tyto pruhy mohou na některých místech využívat také ostatní řidiči, ale jen v určitých jasně vymezených hodinách, kdy nebývá dopravní špička a tak není potřeba nechávat průjezd pro autobusy MHD volný. To se ale má dle pražského magistrátu brzy změnit.

Ještě se mají vyjádřit městské části

Informoval o tom magazín zdopravy.cz, který zveřejnil návrh opatření pražského magistrátu. Ten vysvětluje, proč se magistrát k tomuto kroku uchýlil a zároveň zobrazuje mapu míst, kterých by se změna měla dotknout. Ke každým se ale ještě musí vyjádřit zastupitelé jednotlivých pražských částí, přičemž na to mají čas až do 6. září.
Reklama

Bezpečněji pro cyklisty a chodce?

Magistrát v odůvodnění svého návrhu uvedl následující: „Důvodem pro zrušení časového omezení ve vyhrazených jízdních pruzích (VJP) pro BUS, MP, IZS, vozidla taxislužby a cyklisty je především umožnění preference uvedených druhů vozidel, zejména autobusů městské hromadné dopravy, a to i v případě vyšších intenzit provozu mimo špičková období pracovních dní. Se stávajícím časovým omezením ve VJP v různých částech dne je také spojen proměnný dopravní režim například v místech ukončení VJP, řazení před křižovatkami a před přechody pro chodce, což činí provoz na komunikaci nepřehledným a nesrozumitelným pro všechny jeho účastníky – motoristy, cyklisty, chodce.“

Dále dodal: „Z pohledu cyklistické dopravy je přínosem neomezené platnosti sdružených vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy a jízdní kola vyšší bezpečnost provozu cyklistů, protože je trvale zajištěn větší boční odstup od ostatních vozidel ve vedlejším jízdním pruhu a snižuje se tak počet interakcí se souběžně projíždějícími vozidly. Opatření přináší i pozitivní dopad pro chodce na nesignalizovaných přechodech přes dva jízdní pruhy, neboť trvalé vyhrazení jednoho jízdního pruhu jen pro malou skupinu vozidel zvyšuje bezpečnost přecházení.“

Lepší vymahatelnost přestupků

Jak ale uvedl magazín zdopravy.cz, je zajímavé, že magistrátní návrh vůbec neřeší situaci, kdy cyklista jedoucí v takto vyhrazeném pruhu bude zpomalovat autobusy. Vzhledem k tomu, že se dá počítat s kolonami a hustým provozem ve zbývajících jízdních pruzích, bude pro velké autobusy problém se cyklistům vyhnout. Takovým příkladem může být pražská Plzeňská ulice, která je v některých místech velmi úzká, a kolony jsou tam na denním pořádku.

Magistrát také uvedl, že touto změnou dojde ke zjednodušení a zpřehlednění dopravního značení a lepší kontrolovatelnosti a vymahatelnosti stanoveného dopravního režimu.

Diskuze

Tonda ex minister - 03.09.2020 17:45:48
Nejakou dobu jsem v Praze jezdil jako ridic MHD . Jako provizorium , nez jsem si nasel normalni praci , ne tenhle odpad. Takze blahopreji . Bus a fetka na bruslich , kolobrnde , kolo , litaci brzy od Tleskace. Super vymysl ty pruhy , blahopreju.
modrykrokodyl - 02.09.2020 22:26:03
17 let jsem jezdil s bus u MHD v Praze. Stabilní stav je, že pruhy pro bus fakticky neexistují.Alespoň dle chování řidičů mimo MHD. Policie řekne, že ke kontrolám nemá lidi. Není potřeba stálého vyhrazení. Stačilo by důsledné dodržování v daných časech

Opilý cyklista při kontrole o řidičák nepřijde. Hrozí mu ale vysoká pokuta a dokonce i vězení

Cyklista je z pohledu zákona řidičem a proto pro něj platí stejná pravidla a povinnosti
29.07.2020 09:11
|
44
Reklama

Podložky pod kola už lze mít zapsané v technickém průkazu. Tuneři mohou legálně rozšiřovat rozchod

Pro někoho zbytečná informace, pro tunery ale může být docela zásadní
16.07.2020 13:25
|
3

Rada pro bezpečnost nabádá k zákazu SUV ve městech. Jsou prý nebezpečná pro chodce a cyklisty

Alternativou by mohlo být snížení rychlosti na maximálních 30 km/h, nebo zpoplatnění vjezdu
12.02.2020 07:20
|
4

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV