Reklama
Řidičův chleba

Opilý cyklista při kontrole o řidičák nepřijde. Hrozí mu ale vysoká pokuta a dokonce i vězení

Cyklista je z pohledu zákona řidičem a proto pro něj platí stejná pravidla a povinnosti
Zdroj: Policie ČR

O tom, že alkohol nepatří za volant, všichni řidiči moc dobře ví, ale přesto to někteří nerespektují. Stejný problém je i u cyklistů. I oni jsou účastníky provozu a i pro ně platí nulová tolerance alkoholu za řídítky. Podle Besipu způsobí 30 % všech nehod cyklistů ti, kteří jeli pod vlivem alkoholu. A to i přes to, že opilému cyklistovi hrozí při kontrole desetitisícové pokuty. Pokud opilý za řídítky způsobí nehodu se zraněním dalšího účastníka, může skončit i ve vězení. Řada debat na sociálních sítích, která se týká tohoto tématu, se pak často točí kolem postihů opilých cyklistů, kteří jsou zároveň držiteli řidičáků. O ten v případě kontroly nebo nehody opravdu nepřijde.

Polsko je mnohem přísnější

Polští cyklisté, kteří vyrazí na silnice pod vlivem alkoholu, může za jejich jízdu potkat vězení, ale také ztráta řidičáku. Tamní Ústavní soud totiž před několika měsíci definitivně rozhodl, že cyklisté jsou na stejné úrovni jako řidiči a hrozí jim tedy totožné tresty.

Podle serveru tyden.cz hrozí polským cyklistům za jízdu pod vlivem až rok ve vězení a ztráta řidičáku až na dva roky. A to ani nemusí způsobit nehodu, stačí, že při policejní kontrole nadýchají.

Cyklista je na silnici řidičem

Opilé cyklisty na silnicích nebo cyklostezkách řeší policie hlavně přes léto velmi často. Například v úterý v Olomouci zasahovali u cyklisty, který vlivem svého podroušeného stavu naboural do zaparkovaného auta. Nejen, že se zranil, ale poničil jak kolo, tak ono auto. Policisté mu následně naměřili 1,52 ‰ alkoholu v dechu. Nejspíš zapomněl, že i když jede na kole, je účastníkem silničního provozu a musí dodržovat jeho pravidla. Z pohledu zákona je totiž řidičem nemotorového vozidla, a ačkoliv nemusí vlastnit řidičák, musí v potřebné míře znát pravidla a během jízdy se jimi řídit.

Jako řidič nesmí cyklista během jízdy a před ní požívat alkohol a jiné návykové látky. Pokud toto nedodrží, dopouští se přestupku, ovšem oproti řidičům motorových vozidel nemůže za alkohol za řídítky přijít o řidičák nebo dostat trestné body. Dále vysvětluje policejní tisková mluvčí Dagmar Brožová: „Při ukládání trestu není cyklistovi ukládán trest zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení jízdního kola. Stejně tak nemůže být cyklistovi zadržen řidičský průkaz. Tento doklad opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není.“
Reklama

Vysoké pokuty i vězení

Stejně jako u řidičů motorových vozidel, jsou i u cyklistů sankce za jízdu pod vlivem rozděleny dle naměřených promile. Pokud cyklista nadýchá hodnotu do jednoho promile, hrozí mu pokuta od 2500 Kč do 20 000 Kč. Od jednoho promile výše, což je případ i výše zmíněného cyklisty z Olomouce, se pokuty pohybují v rozmezí 25 000 Kč až 50 000 Kč. Stejná sankce hrozí i za odmítnutí dechové zkoušky.

V případě, že cyklista nadýchá více než jedno promile nebo pod vlivem alkoholu způsobí nehodu se zraněním či úmrtím, může se dostat až na tři roky do vězení. Ovšem jen v případě nadýchání vyšší hodnoty jde o krajní řešení. Častěji se k němu přistupuje právě v případě způsobených nehod.

Diskuze

K. Pola - 29.07.2020 14:21:22
Zlatí komunisti.
Olda - 29.07.2020 14:28:10
Pendrekářská buzerace nezná mezí. Za chvíli budou měřit rychlost i na sjezdovkách, aby mohli splnit naplánovaný objem pokut.

Video: Cyklista ve tmě ujížděl policistům a havaroval. Druhý nedal přednost a narazil do auta

Policisté poslední prázdninové dny řešili dva neukázněné jezdce na kole, kteří skončili se zraněními
31.08.2019 07:50
|
0
Reklama

Důchodce se na kole proháněl po dálnici. Bylo mu 92 let

Policisté museli na D11 zastavit provoz, aby cyklistu odvezli do bezpečí
31.07.2019 13:05
|
4

Pračka i myčka ve výbavě? Škoda vymyslela speciální Karoq pro cyklisty

Až přijedete propocení ke svému SUV, můžete si hodit prádlo do pračky a opláchnout kolo
10.06.2019 17:00
|
0

Praha chce "radary na kouřící auta." Vozy s vysokými emisemi odhalí bez zastavení přímo v provozu

Systém bude řidič nejprve jen upozorňovat. Později je bude posílat na STK
11.05.2021 11:37
|
1

V brněnském tunelu projel kolem policie o 107 km/h nad limit. Tak moc se mu líbil zvuk jeho auta

Policisté pro jeho nadšení pochopení neměli. Jel tak rychle, že to s ním nemohli vyřešit na místě
11.05.2021 09:28
|
4
Reklama

Motorkářka bez papírů si spletla plyn a brzdu. Srazila malé dítě

Podle policie řidička zazmatkovala a lekla se lidí u krajnice. Dítě je v nemocnici
10.05.2021 17:33
|
1

S prázdnými pneumatikami, bez řidičáku a úplně na mol projížděl cizinec Brnem. Ohrozil několik lidí

Skončilo to nehodou. Policii k hazardérovi přivolal řidič, který jel celou dobu za ním
10.05.2021 07:01
|
1
Reklama
Autosalon TV