Reklama
Řidičův chleba

Praha už připravuje mýto za vjezd do centra. Nejvíce budou platit starší vozy a velká těžká SUV

Naopak nízkoemisní automobily by měly být poplatku zcela ušetřeny
Zdroj: TSK Praha

Podle měření má hlavní město Praha jedeno z nejhorších ovzduší v Česku. A politici se rozhodli, že s tím zatočí zavedení mýtného systému, protože 80 % veškerého znečištění vzduchu produkuje automobilová doprava. Petr Hluboček, náměstek pražského primátora nám řekl, že právě zavedení mýtného systému a tedy zpoplatnění vjezdu do Prahy je účinný nástroj, jak dosáhnout lepší kvality vzduchu a zároveň zlepšit průjezdnost centra Prahy. Zároveň ale upozornil, že spuštění mýta je na velkou politickou debatu a otázkou následujících asi pěti až šesti let.
Reklama

Kdo bude platit?

Aby vůbec bylo možné mýtný systém v Praze, respektive kdekoliv v Česku zavést, bude dle Hlubočka potřeba upravit zákon o pozemních komunikacích a o daních a poplatcích. Mýto musí být do zákona zavedeno, jinak by Praha nemohla peníze za vjezd na své území vybírat. Zeptali jsme se Petra Hlubočka na to, jestli už má Praha představu o tom, kolik bude mýtný poplatek stát. Na to nám odpověděl: „To je v tuto chvíli předčasné řešit, bude tomu předcházet politická debata. Smyslem je však to, aby vysokoemisní vozidla platila poplatek v plné výši, nízkoemisní nebo bezemisní vozidla neplatila nic.“

Znamená to nejvyšší možný poplatek pro vozy starší, těžké a velké s vysokou spotřebou a emisemi. Například nákladní automobily a velká těžká SUV s benzinovými a naftovými motory. Naopak elektromobily, plug-in hybridy a další auta s nízkými deklarovanými emisemi by měly mít vjezd zdarma, nebo nízký poplatek.

Jde o tenký led. Pokud by byly ceny nastaveny příliš vysoko, může to mít negativní politické dopady. Řidiče to navíc může velmi rozčílit, protože Praha už řadu let není schopna dokončit okruh kolem města, který by sám o sobě dopravě v centru výrazně ulehčil. Petr Hluboček ale zmínil, že kromě zavedení mýta Praha plánuje právě i dostavbu okruhu a chce tak zřídit kompletní opatření, která by měla ovzduší pomoci.
Reklama

Jak to bude vypadat?

Celý systém bude vlastně jen soubor kamer, které budou schopny přečíst registrační značky aut. Dá se tedy předpokládat, že Praha využije minimálně část kamerového systému, který je už dnes v provozu.

Inspirací pro Prahu je mýtný systém z Milána nebo Londýna a odtud také ten nápad, že nízkoemisní auta nebudou platit nic nebo jen symbolicky. A stejně by na tom teoreticky mohli být obyvatelé, kteří bydlí v oblastech zasažených mýtem. Magistrát jej totiž nejdříve hodlá zavést v centru, tedy v městské památkové rezervaci. Petr Hluboček potvrdil, že je v plánu prodiskutování zatím blíže neurčených úlev jak pro obyvatele bydlících v oblastech mýta, tak třeba pro řidiče zásobování nebo třeba pošty.

Diskuze

Pandrhola - 08.07.2020 12:05:41
Nemám slov na tohle a dusim v sobě vztek.a to nejsem z Prahy.opetdalsi způsob Jak vybírat prachy a mazat si kapsy.ze se tam nedá projet ani večer to neřeší nikdo.je otázka času kdy to zavedou v dalších větších městech.
Ondra - 08.07.2020 13:18:57
Vjezd do Prahy je ke zbláznění. Zaparkovat skoro nejde kvůli modrým zónám ačkoli potřebujete jen něco vyzvednout. Teď ještě platit poplatek za vjezd do centra když není okruh hotový nemá cenu. Vede tudy celý tranzit dopravy. Kudy mám jezdit?

Vláda ode dneška zrušila parkování zdarma na modrých zónách. Města to vidí jinak, vznikl chaos

Andrej Babiš oznámil znovuzavedení parkovacích zón včera večer v tichosti na webu Vlády ČR
27.04.2020 21:59
|
0
Reklama

Škodovky a hyundaie jdou letos na dračku, dacie padají. Boj s emisemi zamával s prodeji nových aut

Podívejte se na největší skokany a propadáky v žebříčku nových vozů při porovnání s loňským rokem
11.03.2020 19:00
|
0

Nabídka velkých rodinných velkoprostorových vozů na našem trhu kvůli emisím nepěkně prořídla

Osobní verze užitkových modelů nabízejí spoustu místa, variabilitu a solidní jízdní vlastnosti
05.03.2020 19:30
|
3

Policisté v neobvyklém dopravním prostředku kontrolovali, jak se řidiči na D1 (ne)věnují řízení

Nehody způsobené nepozornými řidiči dodávek a kamionů jsou téměř vždy fatální
23.09.2021 12:52
|
4

Pražské školy kvůli bezpečnosti zakazují vjezd autům do ulic, kde sídlí. Chválí si to žáci i rodiče

Projekt Školní ulice je v Česku teprve v začátcích. V zahraničí jde ale o běžnou věc
23.09.2021 07:05
|
0
Reklama

Pomatený chodec si v Ostravě zahrál na kaskadéra. Skočil na kapotu auta a pak ležérně odešel

Policisté z Ostravy pátrají po muži, který poničil kapotu auta a vyděsil řidičku
21.09.2021 07:38
|
1

Odmrazení oken s nastartovaným motorem nebo průjezd louží? Pozor, za obojí hrozí pokuta

Řidič ostatní nesmí obtěžovat zbytečným hlukem, výpary a nesmí je ani ohodit vodou z louže
20.09.2021 07:51
|
17
Reklama
Autosalon TV