Reklama
Řidičův chleba

Praha už připravuje mýto za vjezd do centra. Nejvíce budou platit starší vozy a velká těžká SUV

Naopak nízkoemisní automobily by měly být poplatku zcela ušetřeny
Zdroj: TSK Praha

Podle měření má hlavní město Praha jedeno z nejhorších ovzduší v Česku. A politici se rozhodli, že s tím zatočí zavedení mýtného systému, protože 80 % veškerého znečištění vzduchu produkuje automobilová doprava. Petr Hluboček, náměstek pražského primátora nám řekl, že právě zavedení mýtného systému a tedy zpoplatnění vjezdu do Prahy je účinný nástroj, jak dosáhnout lepší kvality vzduchu a zároveň zlepšit průjezdnost centra Prahy. Zároveň ale upozornil, že spuštění mýta je na velkou politickou debatu a otázkou následujících asi pěti až šesti let.
Reklama

Kdo bude platit?

Aby vůbec bylo možné mýtný systém v Praze, respektive kdekoliv v Česku zavést, bude dle Hlubočka potřeba upravit zákon o pozemních komunikacích a o daních a poplatcích. Mýto musí být do zákona zavedeno, jinak by Praha nemohla peníze za vjezd na své území vybírat. Zeptali jsme se Petra Hlubočka na to, jestli už má Praha představu o tom, kolik bude mýtný poplatek stát. Na to nám odpověděl: „To je v tuto chvíli předčasné řešit, bude tomu předcházet politická debata. Smyslem je však to, aby vysokoemisní vozidla platila poplatek v plné výši, nízkoemisní nebo bezemisní vozidla neplatila nic.“

Znamená to nejvyšší možný poplatek pro vozy starší, těžké a velké s vysokou spotřebou a emisemi. Například nákladní automobily a velká těžká SUV s benzinovými a naftovými motory. Naopak elektromobily, plug-in hybridy a další auta s nízkými deklarovanými emisemi by měly mít vjezd zdarma, nebo nízký poplatek.

Jde o tenký led. Pokud by byly ceny nastaveny příliš vysoko, může to mít negativní politické dopady. Řidiče to navíc může velmi rozčílit, protože Praha už řadu let není schopna dokončit okruh kolem města, který by sám o sobě dopravě v centru výrazně ulehčil. Petr Hluboček ale zmínil, že kromě zavedení mýta Praha plánuje právě i dostavbu okruhu a chce tak zřídit kompletní opatření, která by měla ovzduší pomoci.
Reklama

Jak to bude vypadat?

Celý systém bude vlastně jen soubor kamer, které budou schopny přečíst registrační značky aut. Dá se tedy předpokládat, že Praha využije minimálně část kamerového systému, který je už dnes v provozu.

Inspirací pro Prahu je mýtný systém z Milána nebo Londýna a odtud také ten nápad, že nízkoemisní auta nebudou platit nic nebo jen symbolicky. A stejně by na tom teoreticky mohli být obyvatelé, kteří bydlí v oblastech zasažených mýtem. Magistrát jej totiž nejdříve hodlá zavést v centru, tedy v městské památkové rezervaci. Petr Hluboček potvrdil, že je v plánu prodiskutování zatím blíže neurčených úlev jak pro obyvatele bydlících v oblastech mýta, tak třeba pro řidiče zásobování nebo třeba pošty.

Diskuze

Pandrhola - 08.07.2020 12:05:41
Nemám slov na tohle a dusim v sobě vztek.a to nejsem z Prahy.opetdalsi způsob Jak vybírat prachy a mazat si kapsy.ze se tam nedá projet ani večer to neřeší nikdo.je otázka času kdy to zavedou v dalších větších městech.
Ondra - 08.07.2020 13:18:57
Vjezd do Prahy je ke zbláznění. Zaparkovat skoro nejde kvůli modrým zónám ačkoli potřebujete jen něco vyzvednout. Teď ještě platit poplatek za vjezd do centra když není okruh hotový nemá cenu. Vede tudy celý tranzit dopravy. Kudy mám jezdit?

Vláda ode dneška zrušila parkování zdarma na modrých zónách. Města to vidí jinak, vznikl chaos

Andrej Babiš oznámil znovuzavedení parkovacích zón včera večer v tichosti na webu Vlády ČR
27.04.2020 21:59
|
0
Reklama

Škodovky a hyundaie jdou letos na dračku, dacie padají. Boj s emisemi zamával s prodeji nových aut

Podívejte se na největší skokany a propadáky v žebříčku nových vozů při porovnání s loňským rokem
11.03.2020 19:00
|
0

Nabídka velkých rodinných velkoprostorových vozů na našem trhu kvůli emisím nepěkně prořídla

Osobní verze užitkových modelů nabízejí spoustu místa, variabilitu a solidní jízdní vlastnosti
05.03.2020 19:30
|
3

Soud uzavřel nehodu mustangu. Řidič jel těsně před srážkou skoro 160 km/h, dostal tři roky natvrdo

Hrozilo i osm let. Po rozsudku se viník odmítl k případu vyjádřit. Už dříve však svého činu litoval
04.12.2020 09:12
|
6

Míchačka zavadila o most a srazila jej na projíždějící auto

Most se v sekundě přelomil a spadl na silnici. Naštěstí se nikomu nic nestalo
03.12.2020 13:17
|
9
Reklama

Praha nakoupila 27 elektromobilů za 20 milionů korun. První už si převzala

Nová auta budou používat speciální školy nebo další příspěvkové organizace napříč hlavním městem
03.12.2020 12:59
|
0

Řidiče kamiónu štvaly mlhovky ostatních aut. Tak na jejich řidiče vyrukoval s laserovým ukazovátkem

Laser je velmi nebezpečný a řidiče může i oslepit. Výsledkem mohlo být i několik dopravních nehod
02.12.2020 16:05
|
2
Reklama
Autosalon TV