Reklama
Řidičův chleba

Vláda ode dneška zrušila parkování zdarma na modrých zónách. Města to vidí jinak, vznikl chaos

Andrej Babiš oznámil znovuzavedení parkovacích zón včera večer v tichosti na webu Vlády ČR
Zdroj: iStock

Se začátkem nouzového stavu česká vláda rozhodla, že zruší placené parkování na zónách. O pár týdnů později se ukázalo, že se na místa, která jsou standardně vyhrazena především rezidentům, vrací řidiči. Míst bylo rázem málo a najít jedno volné k zaparkování mnohde problém. Zhruba v polovině dubna proto Krizový štáb Prahy upozornil vládu na to, že je načase volné parkování v zónách zrušit. A vláda tento apel vyslyšela. Ačkoliv nouzový stav stále platí, parkování v zónách zdarma od půlnoci z pondělí na úterý už neplatí.

Jen na vládním webu

Rozhodl tak předseda vlády Andrej Babiš, který o tom ovšem nijak neinformoval širokou veřejnost. Dokument, který změnu v parkování v zónách nejen v Praze vrací do standardního stavu, byl v tichosti vyvěšen na vládním webu. Konkrétně se v něm píše: „Vláda zrušuje s účinností ode dne 28. dubna 2020 od 00:00 hod. usnesení vlády ze dne 31. března 2020 č. 352, vyhlášené pod č. 143/2020 Sb., kterým se zakazuje s účinností ode dne 2. dubna 2020 po dobu trvání nouzového stavu platnost nařízení, kterým obec vymezuje oblasti obce, ve kterých lze místní komunikace nebo jejich určené úseky užít za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy."

Primátor Prahy nesouhlasí

Právě fakt, jak nenápadně premiér o novince informoval, způsobil ale zmatky. Primátor Prahy Zdeněk Hřib se na svém twitterovém účtu vyjádřil tak, že odmítá toto vládní nařízení. Konkrétně napsal: „Vláda v tom zas dělá jen chaos. Oznámit nám obnovení modrých zón tři hodiny před jejich znovuobnovením nedává smysl. Proto vydám neprodleně nařízení o obnově platnosti modrých zón až 11. května. Tento termín jsme chtěli po vládě a je domluvený i s jednotlivými městskými částmi.“ V Praze se tedy dále parkuje zdarma. Upozorňujeme, že v jiných městech toto platit nemusí.

Ke všemu už se vyjádřil i Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu. Ten na svém facebookovém účtu mimo jiné vysvětlil, že bude rezidentům prodloužena platnost parkovací karty o tu dobu, kdy je v Praze kvůli nouzovému stavu parkování v zónách zdarma.

Konkrétně řekl: „ Nikdo samozřejmě nepřijde zkrátka. Všem lidem prodloužíme oprávnění o dobu, kdy byly zóny zrušeny. A to i těm, kterým během nouzového stavu platnost vypršela. Pro nové oprávnění si budou muset dojít pouze ti, kteří si oprávnění ukončili, nebo tací, kteří se přestěhovali nebo koupili nový automobil. Zóny placeného stání zvýhodňují rezidenty v místě jejich trvalého pobytu, což je často jejich jediná a logická možnost, kde zaparkovat. Je na čase, aby se tento režim zase brzo vrátil do své podoby.“

Dále dodal: „Některé městské části už mají otevřené výdejny pro nová parkovací oprávnění, ale některé je otevřou až v pondělí 4.5. Zároveň musíme dát Pražanům čas vrátit své fungování po městě do normálu. Podrobnosti najdete na webových stránkách jednotlivých městských části nebo na webu parkujvklidu.cz.“
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Měšťáci nechávají odtáhnout špatně parkující auta v zónách jen na udání občanů. A mají dost práce

Parkování v pražských zónách standardně kontrolují auta osazená kamerovým systémem
03.03.2020 06:30
|
18
Reklama

Filutové vymysleli, jak vyzrát na parkovací zóny. Značkou na přání si pořídí falešný elektromobil

Objevili jsme mezeru v pražském systému parkování, která ušetří desítky tisíc korun. Úřady mlží
01.01.2020 12:15
|
6

Praha opět rozšíří parkovací zóny. Bezplatně nezaparkujete skoro nikde

Jen co si Pražané a návštěvníci hlavního města tak nějak zvykli na to, že parkovací zóny jsou i v širším centru města, přibudou další. Ty budou platné již od konce srpna a s nimi přijde i úprava cen za parkování.
13.08.2017 16:29
|
0

Tři lidé zemřeli po srážce dvou aut. Zavinil ji nebezpečně předjíždějící řidič v BMW

Na místě zasahovali také letečtí záchranáři, kteří do nemocnice transportovali malé dítě
01.06.2020 12:37
|
1

Zveřejnit něčí přestupek na sociálních sítích bez rozmazané registrační značky zavání průšvihem

Platí to pro fotky i videa z palubních kamer. Odstraněny samozřejmě musejí být i obličeje lidí
01.06.2020 07:09
|
4
Reklama

Řidič předjížděl kolem ostrůvku. Záznam jeho jízdy předal jiný šofér policii, která to řeší

Policie mu bude muset vinu nejprve prokázat. Pokud se tak stane, hrozí zákaz řízení a pokuta
29.05.2020 13:22
|
58

Bylo mu dvacet a měl starého bavoráka s nápisem Hoovado na zadním nárazníku. Je po smrti

Podle prvních výsledků vyšetřováním byla za nehodou zbytečně vysoká rychlost na mokré vozovce
28.05.2020 16:11
|
14
Reklama
Autosalon TV