Reklama
Řidičův chleba

Měšťáci nechávají odtáhnout špatně parkující auta v zónách jen na udání občanů. A mají dost práce

Parkování v pražských zónách standardně kontrolují auta osazená kamerovým systémem
Zdroj: Městská policie Praha

Pražští městští strážníci museli v loňském roce řešit celou řadu dopravních přestupků. Jedním z nejčastějších přestupků na jejich seznamu je špatné parkování. A nejde jen o zastavení a stání na zákazu. Strážníci byli nuceni řešit hlavně neoprávněné parkování v rezidenčních zónách. Nejčastěji zasahovali na zavolání některého z obyvatel.

Standardně zóny monitorují malé toyoty

Parkování v zónách primárně kontrolují speciální vozidla, která pro Technickou správu komunikací zajišťuje firma Eltodo. Jde o Toyoty Yaris Hybrid osazené řadou kamer, která pomalu projíždějí kolem zaparkovaných aut. Kamery snímají registrační značky, které pak systém porovnává s platbami od řidičů nebo s uloženými povoleními k parkování. Tato kamerová auta monitorují všechny pražské ulice s modrými parkovacími zónami, ovšem v některých městských částech jen od pondělí do pátku. V centru Prahy pak i o víkendech.

Je dáno, že každé auto musí ulicí při kontrole projet dvakrát po sobě a to minimálně s tříminutovým rozestupem. To v proto, že každý může na tři minuty v zóně zastavit a třeba si vyřídit telefonát. Pokud vaše auto kamery zaznamenají ve chvíli, kdy zrovna jdete k automatu zaplatit parkování, systém pak umí tuto prodlevu odhalit a platbu správně přiřadit. Dle informací Eltoda odhalí tyto kontroly denně asi 2000 přestupků za parkování.
Reklama

Policie na zavolání

Kromě chytrých kamerových aut jsou ale v pražských ulicích hodně vidět i městští strážníci. Ti standardně dohlíží na pořádek v ulicích a součástí toho je také řešení špatného parkování v zónách. Není to ovšem tak, že by aktivně chodili od zaparkovaného auta k dalšímu a postupně zadávali registrační značku do systému, který by jim řekl, jestli auto v zóně stojí oprávněně nebo ne.

Dříve taková aktivní kontrola nebyl problém, řidiči za oknem nechávali lístečky, které jim vytiskly parkovací hodiny. Jenomže to už se dnes neděje. A mnoho řidičů spoléhá na to, že auto Eltoda ulici, kde parkují, mine. To se sice stát může, ale právě tito řidiči by si měli uvědomit, že je možná sleduje bystré oko souseda nebo rezidenta v zóně bydlícího.

Jsou to právě rezidenti, kteří strážníky na podle nich nevhodně zaparkovaná auta volají. Potvrdila nám to i Irena Seifertová, tisková mluvčí pražských městských strážníků. Ta řekla: „Stále platí, že dohled v zónách placeného stání primárně zajišťuje mobilní monitoring. Strážníci s kontrolami reagují na oznámení občanů nebo podněty od samosprávy či úřadů.“

Od loňského roku ale strážníci na popud pražského magistrátu nerozdávají jen pokuty nebo maximálně botičky. To totiž problém s nedostatkem parkovacích míst nevyřeší. Irena Seifertová tedy dodala: Před zavedením nových opatření (ze strany magistrátu – pozn. redakce), tedy od poloviny října 2019, kdy strážníci zjištěný přestupek zadokumentovali a oznámili správnímu orgánu, nyní nařizují i odtah.“

Přestupků je stále více

Jen během loňského roku řešili strážníci špatné parkování v modré zóně v 306 196 případech, což je meziroční nárůst o 123 %. V roce 2018 to bylo v 137 429 případech. V oranžové a zelené zóně to bylo v 30 038 případech (meziroční nárůst 93,5 %) a ve fialové zóně v 609 449 případech, což je meziroční nárůst o 98 %.
Reklama

Druhy pražských parkovacích zón

Modrá zóna – je určena především pro rezidenty. Umožňuje parkování vozidlům fyzických nebo právnických osob s trvalým pobytem nebo sídlem v dané oblasti, nebo těm, kteří v dané oblasti vlastní nemovitost. Ale jen za předpokladu zakoupení elektronického parkovacího oprávnění. Jedno vozidlo vyjde ročně na 1200 Kč, dvě na 7000 Kč a tři a více na 30 000 Kč. Senioři starší 65 let a držitelé průkazu STP a STP-P platí v případě jednoho auta 360 Kč ročně. Ostatní ceny se pro ně nemění.

Oranžová zóna – umožňuje návštěvníkům krátkodobé parkování od pondělí do pátku v době od 8 do 18 hodin a to po zaplacení parkovného a jen po dobu dvou hodin. Mimo uvedený čas není parkování regulováno a lze je bez omezení využívat.

Fialová zóna – povoluje neomezené parkování pro rezidenty s platnou parkovací kartou. Od pondělí do pátku v době od 8 do 18 hodin umožňuje krátkodobé nebo střednědobé parkování vozidlům návštěvníků po dobu maximálně dvou nebo šesti hodin (podle dodatkové tabulky), a to za předpokladu, že se prokáží platným parkovacím lístkem. Mimo uvedený čas funguje zóna jako modrá!

Zelená zóna – je v pracovních dnech od 8 do 18 hodin určena pro parkování kohokoliv, ale jen po zaplacení. Mimo tyto hodiny je možné ji využívat bez omezení.

Zdroj: praha7.cz
Reklama

Diskuze

Roman - 03.03.2020 08:22:12
Bohužiaľ, polícia je povinná nahlásenú udalosť skontrolovať, čiže ak je priestupok, tak musí konať.
Petr V - 03.03.2020 13:55:22
Za ty prachy, co ty pijavice spolknou by bylo dostatek parkovacích domů pro všechny + mhd zdarma..

Filutové vymysleli, jak vyzrát na parkovací zóny. Značkou na přání si pořídí falešný elektromobil

Objevili jsme mezeru v pražském systému parkování, která ušetří desítky tisíc korun. Úřady mlží
01.01.2020 12:15
|
8
Reklama

P+R parkoviště nejsou v Praze jen na okrajích. Za 90 korun na den lze stát i pod Kongresovým centrem

Ostatní záchytná parkoviště v hlavním městě stojí dvacku na den, některá jsou dokonce zdarma
15.12.2019 17:47
|
1

Ujetím od ťukance na parkovišti si viník koleduje o mastnou pokutu a body. Lístek za oknem to neřeší

Majitel poškozeného auta by se měl v první řadě shánět po kamerovém záznamu
15.11.2019 09:20
|
6

Kamioňák na D1 nejspíš nedával pozor a přehlédl stojící kolonu. Sešrotoval vše, co mu stálo v cestě

Zaklíněné řidiče hasiči z trosek vystříhávali více než dvě hodiny. Doprava v okolí kolabovala
22.09.2020 13:00
|
0

Městská policie má omezené pravomoci. Měřit rychlost a udělovat pokuty ale může

K drtivé většině případů si ale musí volat policii státní. Ta vybírá i místa na měření rychlosti
22.09.2020 06:05
|
3
Reklama

Policisté brali úplatky od pirátů v luxusních autech. Hrozí jim až 10 let za mřížemi

Stíháni jsou i řidiči, kteří úplatek policistům zaplatili. I jim hrozí pobyt ve vězení
21.09.2020 08:01
|
3

TSK vyrobila nové akční video z kuriózních nehod v tunelu Blanka. Doplnila ho vtipnými komentáři

Nic z toho, co uvidíte v tomto krátkém filmu, v žádném případě nenapodobujte
19.09.2020 18:19
|
5
Reklama
Autosalon TV